Dienas ziņas

Vēlas ierobežot alkohola apriti Rīgā

Dienas ziņas

Ārsti pieprasa stingrākus Covid-19 ierobežojumus

Kādas potes jāatkārto pieaugušajiem?

Kādas potes nepieciešams atkārtot pieaugušā vecumā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Laikā, kad aktuāla ir vakcinēšanās pret Covid-19 un gripu, mediķi arī atgādina par vakcinēšanos pret citām slimībām, kas sastopamas mūsu sabiedrībā, piemēram, difteriju. Pēdējo gadu laikā Latvijā ik gadu tiek fiksēti 3–5 difterijas gadījumi un pēc saslimstības intensitātes jau vairākus gadus ieņemam pirmo vietu starp Eiropas Savienības valstīm. Savukārt Eiropā jau vairākus gadus lielu izplatību piedzīvo masalas. Mūsu speciālisti gan saka – ja masalas izslimotas vai bērnībā saņemta pote, pusmūžā revakcinēties vairs nav nepieciešams.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2018. gadā Latvijā apstiprināti četri, 2017. gadā – trīs, bet 2016. gadā – seši difterijas gadījumi. Mūsu tuvākajiem kaimiņiem lietuviešiem, igauņiem, pat poļiem – neviena.

Difterija ir gaisa pilienu infekcija; lai uzturētu imunitāti organismā, nepieciešama regulāra revakcinācija. Šobrīd speciālisti iesaka to veikt reizi 10 gados.

Turklāt pote ir kombinēta, tajā iekļauta aizsardzība arī pret stingumkrapjiem.

"Lielākā daļa no mums vismaz kādreiz, var teikt, rušinās, jauši vai nejauši ir kontaktā ar zemi,  pat ja ar cimdiem, cimdi pārplīst, zemes daļiņas nokļūst zemādā, un zemē ir stingumkrampju nūjiņas, un stingumkrampji ir ļoti nopietna slimība," stāstīja Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Šī pote pieaugušajiem pienākas bez maksas un tās veikšanu uzrauga ģimenes ārsts.

Daudzas Rietumeiropas valstis šobrīd cīnās ar masalu epidēmiju. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda – 2019. gadā Latvijā apstiprināti trīs masalu gadījumi.

"Par revakcināciju būtu jādomā tiem, kam ir lielāka iespēja kontaktam, un kontakts ir iespējams mediķiem, tāpēc Pasaules Veselības organizācijas rekomendācija bija vakcinēt medicīnas darbiniekus, bet iepriekš noteikt antivielas, ne jau vakcinēt tos, kas pārslimo," sacīja Rozentāle.

Masalu lielā izplatība Eiropā, šobrīd arī ļoti dažādie Covid-19 vakcinācijas apjomi raisījuši diskusijas par līdzvērtīgāku veselības sistēmu ES – celt tās kvalitāti nabadzīgajās valstīs.

Eiropas Parlamenta deputāte no Francijas Veronika Trillē-Lenuāra atzina: "Man nav informācijas par Covid-19 vakcīnām, bet es zinu, ka ir obligāti bērnus vakcinēt pret masalām.

Mums Francijā ir bijuši gadījumi, kad ir viltus sertifikāti par vakcināciju pret masalām, un tagad es redzu bērnus, pusaudžus, kuriem ir masalas! Kas tāds iepriekš nebija redzēts gadiem!

Francija ir ļoti ieinteresēta uzlabot veselības sistēmu visās ES valstīs un gluži vienkārši – visās valstīs. Tas nekādi nevar radīt zaudējumus. Mēs esam vienoti globālās veselības problēmās, un mums pret tām jāstājas globāli un vienlīdzīgā veidā."

Profilaktiski valsts garantē stingumkrampju poti, ja cilvēks vēršas slimnīcā ar inficētu brūci, piemēram, ja uzkāpis ar pliku pēdu uz sarūsējušas naglas. Tāpat arī bez maksas trakumsērgas profilaksi, taču tikai pēc saskarsmes ar dzīvnieku.

Regulāru revakcināciju mūsu platuma grādos speciālisti iesaka veikt ērču encefalītam, gripai un arī vīrushepatītam B.

"Būris": Vakcinācija

Vairāk

KONTEKSTS:

LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti