Kā labāk dzīvot

Bailes, sāpes, dusmas - kā tikt galā ar emocijām krīzes situācijā

Kā labāk dzīvot

Reizēm auto elektroniskās drošības sistēmas kaitina, bet tās labāk neatslēgt

Covid-19: kādas neiroloģiskās sekas organismā var raisīt vīruss

Kādas neiroloģiskās sekas var atstāt Covid-19. Skaidro ārsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Neiroloģiskas sekas var būt tieši Covid-19 izraisītas vai vīrusa izraisītas autoimūnas reakcijas dēļ. Negatīvās izmaiņas var būt ļoti daudz un dažādas – tostarp ožas un garšas, garastāvokļa, domāšanas traucējumi, nervu bojājumi rokās un kājās, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja Veselības centru apvienības neirologs Jānis Mednieks.

Covid-19 neiroloģiskās sekas bērniem ir līdzīgas kā pieaugušajiem, norādīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neirologs Sandis Kovaļovs. 

"Neiroloģiskās sekas ir nervu sistēmas darbības traucējumi, kas saistībā ar pārslimotu Covid-19 infekciju var būt tieši vīrusa izraisīti vai bieži vīrusa izraisītas autoimūnas reakcijas dēļ," skaidroja Mednieks.

Ārsts norādīja, ka ietekmēta var tikt gan centrālā nervu sistēma, kas ir galvas un muguras smadzenes, gan perifērā nervu sistēma – perifērie nervi rokās, kājās. 

Neiroloģiskie traucējumi saistībā ar centrālo nervu sistēmu var būt ožas un garšas traucējumi, garastāvokļa traucējumi, domāšanas traucējumi. Arī epileptiskas lēkmes, muguras smadzeņu iekaisums. Ar perifēro nervu sistēmu saistīti traucējumi var būt nervu bojājumi rokās vai kājās. 

"Izmaiņas var būt ļoti daudz un dažādas atkarībā no tā, kāda lokalizācija ir cietusi," vērtēja Mednieks.

Viņš skaidroja, ka ir Covid-19 tieši radītās izmaiņas, kas attīstās uzreiz, jau akūtajā slimības fāzē, un ar laiku pāriet vai tieši pretēji – saglabājas ilgstoši. Taču tāpat ir reakcijas, kas saistītas ar autoimūno reakciju, tās var sākties pat mēnesi pēc vīrusa pārslimošanas.

"Ja ir traucējumi akūtā slimības periodā un pēc tam tie strauji mazinās, domāju, ka par tiem nav tik ļoti jāsatraucas. Jāsatraucas ir par tiem traucējumiem, kas paliek pēc tam, kad jau akūtie, vispārējie slimības simptomi ir mazinājušies," norādīja Mednieks.

"Piemēram, biežākā izpausme, ar ko es saskaros tieši no perifērās nervu sistēmas traucējumu puses, ir polineiropātija, kas izpaužas ar sāpīgumu, notirpumu rokās, kājās. Ja tas saglabājas ilgstoši, jāvēršas pēc palīdzības," ārsts ieteica. 

Kovaļovs atzina, ka Covid-19 raisītās sekas bērniem ir līdzīgas kā pieaugušajiem: "Arī šeit mēs Covid-19 izraisītās blaknes varētu dalīt divās lielās grupās. Pirmā grupa būtu blaknes, kas veidojušās akūtā saslimšanas periodā. Šeit visbiežākā bērnu sūdzība ir galvas sāpes, muskuļu sāpes, nespēks."

Kovaļovs skaidroja, ka, ja bērnam ir iepriekš bijusi kāda neiroloģiska saslimšana, bieži tiek novērota tās saasināšanās, piemēram, biežāk notiek epilepsijas lēkmes. Tāpat akūtas saslimšanas laikā var parādīties krampji, bet tie var parādīties arī pēc Covid-19 pārslimošanas. 

Savukārt otrā grupa ir sekas, kas, līdzīgi kā pieaugušajiem, parādās kādu laiku pēc pārslimošanas. 

"Tās būtu autoimūnas saslimšanas, kad Covid-19 infekcija izprovocē mūsu pašu imūnās sistēmas vēršanos pret mūsu organismu, tā radot bojājumus gan centrālajā, gan perifērajā nervu sistēmā," skaidroja Kovaļovs. 

Autoimūnu saslimšanu gadījumā simptomi var būt dažādi – gan straujas izmaiņas uzvedībā, gan epileptiski krampji. Perifērās nervu sistēmas traucējumu gadījumos apgrūtināta spēja kustināt rokas, kājas.

"Šeit pirmās sūdzības varētu būt par vājumu rokās, kājās, par jušanas traucējumiem, tirpšanu, kas turpina progresēt. Ja tiek vērots kāds no šiem simptomiem un ir pagājušas divas, trīs, četras nedēļas no Covid-19 pārslimošanas, noteikti būtu iemels vērsties mūsu slimnīcas uzņemšanas nodaļā," norādīja Kovaļovs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti