Rīta Panorāma

Vinsenta van Goga pirmā pašportretu izstāde

Rīta Panorāma

Arvien lielāks spiediens pret Borisu Džonsonu

Sirdslietu nedēļa - sievietes sirds veselībai

Kad sievietei jāsāk uztraukties par sirds veselību. Skaidro kardioloģe

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Izmaiņas pašsajūtā, veicot ikdienas aktivitātes, un svara palielināšanās ir vieni no sirds veselības brīdinājuma signāliem, Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja kardioloģe, profesore Iveta Mintāle.

“Pirmkārt, sarkanais karogs ir izmaiņas pašsajūtā, darot ikdienas aktivitātes. Ja jāmaina [apģērba] izmērs un jāpārliek josta tālāk, jāsāk domāt, vai tas ir pareizi,” sacīja profesore. Tāpat viņa norādīja, ka sievietēm ir svarīgi jau laikus zināt, kuras ir viņas vājās vietas veselībā.

Būtiska loma ir arī iedzimtībai, kas ir viens no riska faktoriem: “Īpaši, ja ģimenē jaunā vecumā kādam ir bijis, piemēram, miokarda infarkts. No otras puses, gēni nosaka apmēram 10 procentus no tālākas saslimstības. Ļoti daudz ko varam izdarīt – gan uzlabot situāciju, ja gēni ir slikti, gan sabojāt, ja gēni ir labi.”

Kopumā sieviešu sirds veselības stāvoklis Latvijā nav iepriecinošs, vērtēja profesore.

“Kopumā skatoties uz sieviešu sirds veselību, skaitļi nav iepriecinoši. Ir augsts holesterīns, augsts asinsspiediens un arī augsts svars, kas ir riska faktori sirds un asinsvadu slimībām. Arī saslimstība ir augsta,” atzina profesore.

Kā liecina jaunākais "Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījums"*, 24% sieviešu ir paaugstināts asinsspiediens (virs 140/90 mmHg), 61% sieviešu ir paaugstināts sliktā jeb ZBL holesterīna līmenis, 21% ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, 29% sieviešu ir liekais svars, bet 30% ir aptaukošanās (ķermeņa masas indekss virs 30), savukārt 15,2% sieviešu ikdienā smēķē.

Lai pievērstu uzmanību sievietes sirds veselībai, biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu no 4. līdz 11. februārim aicina uz “Sirdslietu nedēļu”.

Vairāk par sieviešu sirds veselību varēs uzzināt tiešraides pasākumā “Par sirdslietām ar sirds dakteriem” 4. februārī plkst. 12.00.

Tiešraidē piedalīsies: Latvijas Kardiologu biedrības prezidents kardiologs prof. Andrejs Ērglis, kustības “Go Red For Women” vēstnese Latvijā kardioloģe prof. Iveta Mintāle, biedrības Parsirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa.

Tiešsaistes pasākums notiks biedrības ParSirdi.lv ''Facebook'' lapā @Parsirdi.lv un mājaslapā www.parsirdi.lv. Ikvienam būs iespēja uzdot jautājumu tiešsaistē vai atsūtot uz e-pastu [email protected]ākums notiek ar “Aktīvo iedzīvotāju fonds” atbalstu projekta ParSirdi.lv kapacitātes stiprināšanas pasākumu ietvaros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti