Revidents

Kā vasaras mēnešos pareizi kopt ādu?

Revidents

Revidents. Kā uzsākt urbāno dārzniecību?

Kā izvēlēties sev piemērotas saulesbrilles?

Kā sargāt acis ar pareizi izvēlētām saulesbrillēm. Skaidro optometriste

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saules stari var negatīvi ietekmēt arī mūsu redzi. Tas, ko ieskatoties saules staros, varētu būt sajutis ikkatrs, ir apžilbšana, Latvijas Televīzijas raidījumā "Revidents" skaidroja optometriste Evija Barkāne, norādot, ka tāpēc svarīgi ir izvēlēties saulesbrilles ar ultravioleto (UV) staru filtru. Nozīme ir arī tam, kādā krāsā ir izvēlēto saulesbriļļu lēcas.

Neaizsargājot acis no UV starojuma, var rasties dažādas acu problēmas – katarakta, makulas deģenerācija, pingvekula un fotokeratīts, kas var radīt īslaicīgu redzes zudumu.

"Ultravioletais starojums ir ļoti, ļoti kaitīgs. Daudzi runā par ķermeni un aizsargājas, bet par acīm bieži vien aizmirst,"

vērtēja Barkāne.

Eksperte stāstīja, ka pirmais, kas cieš no tiešas saskares ar saules stariem, ir acs radzene, jo tā ir acs priekšpusē: "Tā ir mūsu optiskā zona, un tā ir visjutīgākā. Epitēlija šūnas, kuras apdedzinās, atjaunojas līdz pat 24 vai 48 stundām ilgi, bet tajā brīdī, kad to tur nav, tur ir visi nervu gali mums tajā priekšējā slānī, un tad mēs ļoti uz to [saules ietekmi] reaģējam," viņa skaidroja.

Optometriste Evija Barkāne
Optometriste Evija Barkāne

Optometriste arī novērojusi, ka brilles un saulesbrilles cilvēki bieži vien uztver kā aksesuāru, taču tās ir svarīgs acu aizsarglīdzeklis no saules kaitīgās ietekmes: "Galvenais ir pārbaudīt, vai tām [brillēm] ir šis UV aizsargfiltrs, jo tas ir pats svarīgākais. Jo, ja mēs liksim saulesbrilles, kurām nav šī filtra, [acs] zīlīte paplašināsies. Tumsā zīlīte mums ir plašāka – līdz ar to [ar saulesbrillēm] tā zīlīte būs vēl plašāka, un šis UV kaitīgais starojums vēl vieglāk iekļūs acī iekšā."

Viņa arī minēja, ka to, vai izvēlētajām brillēm patiešām ir arī pienācīgs UV aizsargfiltrs, var pārbaudīt optikas veikalos.

Par saulesbrillēm jārūpējas arī tiem cilvēkiem, kuri valkā lēcas, turklāt pat tās, kas jau satur UV aizsargfiltru. Ja lēcas tādu satur, tad aizsargāta ir tikai acs centrālā daļa.

Barkāne norādīja: "Bet tur nebūs aizsargāta tā [acs] no sāniem. Līdz ar to tur atkal ir risks, ka ar gadiem, ja nelieto saulesbrilles un bieži atrodas ārā vai atpūšas pie ūdens, tad var rasties tāds kā konjunktīvs sabiezējums –  uzaugumus virsū uz acs. Līdz ar to tiem, kas lieto lēcas, tās būtu jākombinē ar saulesbrillēm."

UV filtrs laika gaitā nenolietojas, tāpēc brilles, lēcas vai saulesbrilles, kas to satur, nav regulāri jāmaina.

Nozīme ir arī krāsām

Kā izrādās, zināma nozīme ir arī tam, kādā krāsā ir izvēlēto briļļu lēcas. Tās mūsdienās var būt iekrāsotas dažādās krāsās – sākot no melnās, beidzot ar maigi rozā un dzelteniem toņiem.

  • Pelēki tumšās ir populārākās, jo ir ērtas gan saulainā, gan mākoņainā laikā. Caur tām mēs arī redzam priekšmetus realitātei pietuvinātās krāsās.
  • Lēcas brūnā krāsā savukārt pastiprina kontrastu un attēla dziļumu un ir ieteicamas, veicot aktivitātes, kurās ir svarīgi saprast patieso attālumu līdz kādam priekšmetam, piemēram, spēlējot golfu vai zvejojot.
  • Zaļgani pelēkās un sārtas krāsas lēcas ieteicamas cilvēkiem ar jutīgām acīm, jo padarīs attēla krāsas vienmērīgākas.
  • Dzeltenās brilles palīdzēs labāk saredzēt miglainā laikā.
  • Tikmēr spoguļbrilles papildus atstaros košāku sauli, no kuras parasti žilbst acis.

Līdzās jau labi iepazītajām saulesbrillēm un lēcām jau labu laiku veikalu plauktos parādījušās arī polarizētās brilles un brilles – tā sauktie hameleoni, kuru lēcas saules ietekmē kļūst tumšākas.

"Tās visas jau pārdomātas un tiek ražotas ar šo aizsardzību [pret UV stariem]. Un arī hameleoni – tās ir ļoti ērtas, jo cilvēkam ikdienā, teiksim, izejot ārā, tās notonēsies, un man nebūs jāmaina tās otras brilles," skaidroja optometriste.

Barkāne arī stāstīja, ka aizsardzību pret ultravioleto radiāciju nodrošina polarizētās brilles, kas ir vairāk piemērotas autovadītājiem vai tiem, kas atpūšas pie ūdens, jo tās no horizontālām virsmām noņem visus atspulgus: "Teiksim, ja saulīte koši uzspīd pēc lietus vai sniegotā dienā, tas viss atstarojas un mūs žilbina. Polarizācija noņem šos visas atspulgus, un jūs redzat tīru bildi."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti