Kā rīkoties termisku un ķīmisku apdegumu gadījumā. Skaidro mediķis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Termisku apdegumu gadījumā vissvarīgākais ir pēc iespējas ātrāk sākt dzesēt skarto vietu zem tekoša ūdens, kas ir istabas temperatūrā. Savukārt ķīmiska apdeguma gadījumā nekādā gadījumā nedrīkst izmantot dažādus reaģentus vai antidotus, Latvijas Radio 2 rubrikā "Dzīvo vesels" skaidroja anesteziologs reanimatologs Roberts Fūrmanis.

00:00 / 03:39
Lejuplādēt

Rīcība termiska apdeguma gadījumā

Mediķis skaidroja, ka pirmais un vissvarīgākais –  pēc iespējas ātrāk dzesēt apdegušo vietu zem vēsa tekoša ūdens. Tas nozīmē, ka ūdens ir istabas temperatūrā, proti, 15–20 grādu silts. Kā skaidroja Fūrmanis, ūdens nedrīkst būt auksts un tas nedrīkst būt arī pārāk silts. Dzesēšanas ilgums ir 10 minūtes.

"Uzreiz sākam dzesēt vietu, kur ir apdegums, un palēnām velkam nost drēbes. Ja kāds no apģērba gabaliem ir piekusis klāt, nekādā gadījumā nedrīkst to plēst nost," uzsvēra ārsts.

Pēc 10 minūšu dzesēšanas jānovērtē, kāds ir apdeguma plašums. Ja tas ir lielāks par cilvēka plaukstu, tādā gadījumā nepieciešams zvanīt pa ārkārtas tālruņa numuru 113. Savukārt tad, ja apdegums ir mazāks, ieteicams vērsties pie sava ģimenes ārsta. Ja apdegums ir sarežģītā vietā, piemēram, uz plaukstas vai kādā locītavā, tad arī vēlams apdegumu atrādīt ārstam, lai pārliecinātos par pareizu apdeguma ārstēšanu.

Apdegušo vietu nekādā vietā nedrīkst smērēt ar krējumu vai citām ziedēm, kas it kā palīdzēs.

"Vispareizākā palīdzība cilvēkam ar apdegumu ir dzesēšana zem vēsa, tekoša ūdens. Tas mazinās sāpes, un tas mazinās apdeguma plašumu un dziļumu," sacīja Fūrmanis.

Ja apdegums ir bērnam, tad stipru sāpju gadījumā var iedot kādu no pretsāpju līdzekļiem.

Ķīmiski apdegumi

Ja ķīmiska viela nonākusi uz ādas, nekādā gadījumā nedrīkst izmantot dažādus reaģentus, antidotus u.tml., jo tas var radīt dažādas reakcijas, tai skaitā arī termisku reakciju, kas var atstāt nevēlamas sekas uz cilvēka organismu, norādīja mediķis.

Jebkura kaitīga ķīmiska viela, kas nonākusi uz ādas, ir jāskalo vismaz 20 minūtes. Ja ķīmiska viela ir nonākusi acī, arī acs ir jāskalo no iekšējā kaktiņa uz ārējo kaktiņu. Sākumā jāskalo bojātā acs, pēc tam – veselā acs.

Savukārt tad, ja cilvēks iedzēris kādu ķīmisku vielu, vissvarīgākais ir nekādā gadījumā neizraisīt vemšanu, jo tas var pasliktināt stāvokli, kā arī jāvēršas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Savukārt, ja bijusi nenozīmīga saskare ar kādu ķīmisku vielu, un nav zināms, kas tas ir, tad visu diennakti pieejams Saindēšanās un zāļu centra informatīvais tālrunis 67042473, kur vērsties pēc palīdzības un saņemt konsultāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti