Rīta Panorāma

Kaboverdes mūzikas izpildītājas Nensijas Viera koncerti Latvijā

Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Langi par ceļu stāvokli Latvijā

Veselīgie priežu pumpuri. Kā pareizi lasīt?

Kā pareizi lasīt veselīgos priežu pumpurus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šobrīd ir pēdējais brīdis doties uz mežu un ievākt priežu pumpuru ražu. Tas ir ļoti veselīgs dabas produkts. Tomēr to lasīšanai ir jābūt ļoti uzmanīgam procesam, pretējā gadījumā var tikt nodarīts liels kaitējums dabai.  

Pumpuri jālasa, kamēr tie vēl nav sākuši plaukt.

Farmakoloģijas docente, augu pazinēja Vija Eniņa stāsta, ka priežu pumpuri ir droga, ko ļoti plaši izmanto dažādu elpceļu slimību gadījumos – tie ir elpceļu iekaisumi, bronhīts, varētu būt arī pneimonija.

“Priežu pumpuriem iekšā ir ēteriskā eļļa, un tajā ir dažādi komponenti. Viens no tiem ir pinēni, kuriem ir ļoti spēcīga antibakteriālā aktivitāte,” stāsta Eniņa.

Priežu pumpuri ir jāmāk pareizi lasīt, citādi var neapzināti nodarīt kaitējumu dabai, stāsta “Latvijas Valsts mežu” vecākais meža eksperts Kaspars Riže. Tā kā lielām priedēm cilvēki klāt netiek, bieži vien pumpurus aplasa tieši jaunaudzēs.

“Nekādā gadījumā nedrīkst vākt galotnes pumpurus,” uzsver Riže

“Ja mēs noņemam galotnes pumpuru, tad šogad galotnes nebūs. Tad tā ar laiku nokaltīs, un kāds no sānu zariem mēģinās ieņemt galotnes funkciju, līdz ar to kociņš būs kropls,” skaidro Riže.

Tas pats attiecas uz sānu zariem.

“Nevajadzētu censties ņemt šos sānu zaru gala pumpuru. Bet vācam no piezariem. Un vēl ļoti solīdi būtu nenoraut visus viņus – var aplasīt gar maliņu,” iesaka Kaspars Riže.

“Jo priedīte ir mazāka, jo viņa ir jaunāka. Un jo viņa ir jaunāka, jo šo pumpuru ir mazāk, un viņa slimīgāk katra pumpura zaudējumu pārdzīvos,” norāda meža eksperts.

Vismazākais kaitējums tiks nodarīts, ja pumpurus lasīs no lieliem kokiem. Klāt gan tiem nevar tikt, bet, ja pēc vētras kāds koks ir izgāzts vai zemē mētājas aplauzti zari, tad tos pavisam ērti var nolasīt.

Priežu pumpurus var ēst gan svaigus, gan uzglabāt ziemai.

“Ir jāņem ēdamkarote sasmalcinātu pumpuru uz glāzi verdoša ūdens. Atstāj kādu stundu ievilkties, un pēc tam pa trešdaļai glāzes dzer trīs reizes dienā, kamēr klepus mazinās,” vienu no receptēm izstāsta Vija Eniņa.

Pavasarī salasītie pumpuri būs derīgi divus gadus. Tikai jāatceras - tos nedrīkst kaltēt strauji, lielā siltumā. Vislabāk kādā vējainā pažobelē vai šķūnī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti