Kā palīdzēt ģībušajam?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Šī gada dziesmu svētku ģenerālmēģinājumā noģībuši vairāki desmiti jauniešu. Karstums, nepilnvērtīgs uzturs un stress ir tikai daži no iespējamiem iemesliem, kāpēc cilvēks var vienkārši noģībt. Kā sagatavoties un pareizi rīkoties šādā situācijā, radio "Pieci.lv" skaidroja speciālisti.

"Ģībonis ir īslaicīgs samaņas zudums, kura laikā smadzenēm nepietiekamā daudzumā tiek piegādātas asinis un skābeklis. Ģīboni var izraisīt pat pozitīvi, ļoti spēcigi emocionāli kairinājumi un ģīboni var izraisīt arī negatīvi emocionāli kairinājumi, un viens no tiem varētu būt baiļu sajūta, vājums, nespēks var iestāties. Var acu priekšā iestāties tāda kā tumšuma sajūta, cilvēku var pārklāt sviedri un tikai tad zaudē samaņu," stāsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) medicīniskās kvalifikācijas un mācību centra vadītāja Dzintra Jakubaņeca, kas pirms tam strādājusi arī aktīvajā dienestā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Cilvēki krīt bezsamaņā ne tikai dziesmu svētkos un autobusos, bet mēģinot notievēt. "Organisms reaģē, tā ir kā aizsargreakcija, lai pasargātu no tālākā enerģijas resursu izsīkuma, tad īslaicīgi organisms atslēdzās," skaidro Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Cilvēka un dzīvnieku fizioloģijas katedras vadītāja Līga Ozoliņa-Molla.

Enerģijas izsīkumu var radīt ļoti daudz faktori, piemēram, karstums, svīšana vai aukstums un drebināšanās. Arī ilgstoša stāvēšana vai sēdēšana. Svarīgi atcerēties par ūdens dzeršanu un veselīgu uzturu, tas ir viens no svarīgākajiem priekšnosacījumiem, lai nerastos ģīboņi.

Ģībonis nav bīstams cilvēkam. "Īslaicīga asins plūsmas samazināšanās uz smadzenēm nav bīstama, tad ja ir šis īslaicīgais moments. Mūsdienās parasti izmanto ātro veidu, kā palīdzēt nākt cilvēkam pie samaņās, bet principiāli šī pašatjaunošanās var notikt un notiek bez ārējas iejaukšanās," skaidro Līga Ozoliņa-Molla.

Ar ātro veidu Līga Ozoliņa-Molla domā ožamo spirtu, ko medicīnā izmanto, lai nepieļautu cilvēka atslēgšanos, piemēram, asins nodošanas laikā. Sajūtot, ka iespējama ģībšana, cilvēks pats var sagatavoties, lai krītot nesasistos vai negūtu vēl lielākus ievainojumus. Labākajā gadījumā, jūtot vājumu vai nespēku, katrs pats var sevi pasargāt, apsēžoties, atguļoties vai izejot no telpas svaigā gaisā, tas viss ļoti labi palīdz.

Ja cilvēks nekad nav ģībis, visticamāk, viņš nemaz nezinās, ka tas ar viņu var notikt. Piemēram, nespēku, vai vājumu nenoturēs par ģībšanas priekšvēstnešiem. Tomēr tie, kas kādreiz jau to piedzīvojuši, var arī sev paspēt palīdzēt. "30-60 sekunžu laikā būtu jānāk pie samaņas. Šo procesu var aktivizēt, pakratot aiz pleca un skaļi uzsaucot “Kas noticis? Vai jūs mani dzirdat?" un tad jau reakcija būtu redzama," turpina ārste.

Pēc tam, kad cilvēki atjēgušies, visbiežākā reakcija ir neziņa, tāpēc būtu vēlams paskaidrot, kas tieši noticis.

Bet, ja cilvēks neatjēdzas dažu minūšu laikā, jārīkojas savādāk. "Tad ir jāsāk domāt, ka varbūt tas nemaz nav ģībonis, ka iemesls ir nopietns un ka šai īslaicīgajai bezsamaņai var sekot krampju lēkme, kas varētu būt epilepsijas tipa krampju lēkme vai kādu citu faktoru izraisīti krampji. Tās var būt nopietnas sirds problēmas, gan sirds ritma traucējumi, dzīvībai pat bīstami sirds ritma traucējumi, vai tās var būt akūtas sirds saslimšanas, vai pat akūtas neiroloģiskas saslimšanas.

"Ja kāds no cilvēkiem saļimst, jāmēģina viņam palīdzēt pieturēties, atsēsties, atgulties, lai viņš negūtu papildu traumu. Tad, ja tas ir izdarīts, ir jāskatās, kas notiek ar elpošanu, kas notiek ar pulsu. Ģīboņa laikā parasti sirdsdarbība palēninās, bet vājš pulss ir saglabājies," skaidro ārste Dzintra Jakubaņeca.

Pulss jāmeklē uz kakla vai rokas vietās, kur artērijas un vēnas ir vistuvāk ādai. Palīdzēt var, ģībušo novietojot guļus stāvoklī un mazliet paceļot kājas uz augšu. Tas palīdz izlīdzināt asinsspiedienu.

Lai gan ģībonis būtībā ir kaitīgs tikai tāpēc, ka tas var radīt traumas, tas arī signalizē to, ka cilvēki ir pakļauti pārāk liela fiziskam vai emocionālam spiedienam. Tam jāpievērš uzmanību, un bezsamaņas gadījumā jāvēršas pie ārsta. Jo tas var būt simptoms anēmijai, gan arī, piemēram, signalizēt par grūtniecības iestāšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti