4. studija

Kāpēc Rīgā tūkstošiem dzīvokļu saņēmuši rēķinus par milzīgu ūdens patēriņu?

4. studija

Kur pazudis remontā nodots dīvāns?

Kā neapjukt ēterisko eļļu pasaulē?

Kā neapjukt ēterisko eļļu pasaulē?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Janvārī, kad eglīšu svecītes jau izdegušas, bet vakari īpaši gaišāki un garāki vēl nekļūst, turpinām savos mājokļos iedegt sveces. Arvien populārākas kļūst arī aromlampiņas, kuras gan aromatizē, gan dezinficē gaisu telpās. Kā neapjukt ēterisko eļļu pasaulē?

Jāskatās marķējums

Nedaudz mulsinoši šķiet tas, ka ēteriskās eļļas var nopirkt gan specializētajos veikalos, gan aptiekās, gan arī gluži parastos pārtikas vai pat saimniecības preču veikalos. Kam jāpievērš uzmanība?

"Ļoti svarīgi patērētajam vienmēr ir pievērst uzmanību marķējumā norādītajai informācijai, jo tā šajā gadījumā būtu ļoti, ļoti svarīga. Ir jāsaprot tas, ka būs šo ēterisko eļļu pudelītes, uz kurām būs skaidra norāde, ka tās ir paredzētas tikai un vienīgi ārīgai lietošanai un, protams, ka šādus produktus nedrīkst lietot iekšķīgi," sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Diāna Birkenfelde.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes dekāne Dace Bandere uzsvēra, ka tām ēteriskajām eļļām, kas aptiekā nopērkamas kā kosmētiskie līdzekļi, nav tik stingras prasības kā zālēm. "Tādām ēteriskām eļļām šīs prasības ir daudz, daudz mazākas, tur varbūt norādīta izcelsmes valsts, bet īsti nevaram spriest par izcelsmes apstākļiem."

Kosmētiķe Inta Gedroviča uzsvēra, ka ēteriskajai eļļai jābūt tumšā pudelītē, ar norādītu latīnisko nosaukumu, derīguma termiņu un partijas numuru.

"Tālāk vienmēr var paprasīt ražotāja uzrādīto ķīmisko sastāvu, lai jūs zinātu, ko jūs iegādājaties."

Lai neuzkāptu uz grābekļa, pērkot tīkamo aromātu, der zināt, ka ēteriskās eļļas ir pilnīgi dabīgs produkts, kas iegūts no lapām, ziediem saknēm, sēklām, bet savukārt aromātiskās eļļas ir sintētiski radīts ķīmisks produkts.

Jāprasa padoms

Reizēm ar ēteriskajām eļļām ir kā ar bitēm – nekad neko nevar zināt, it īpaši, ja lietos, kā pašam tīk un kur vien tīk. Lielākā kļūda esot tās lietot tīrā veidā. Tāpēc ir ļoti svarīgi pirms eļļas pudelītes atvēršanas iepazīties ar lietošanas instrukciju.

"Varam aromatizēt gaisu telpā, es zinu, ka diezgan daudzi insekti baidās no dažādām aromātiskām eļļām, varam cīnīties ar kodēm.

Koncentrētas eļļas nevajadzētu smērēt uz ādas, atklātām virsmām, jo var būt kairinoša reakcija, alerģiska reakcija," skaidroja RSU pārstāve.

Aromātu izvēle ir tikpat liela kā cenu amplitūda, bet vai uz ēteriskajām eļļām arī attiecas tas pats, kas tirgū – jo dārgāks, jo labāks? Ir eļļas, kas maksā teju vai kosmosu, un ir tik lētas, ka jāsāk domāt – vai tās vispār kam der?

"Lai iegūtu [kilogramu] fenheļa ēteriskās eļļas, ir nepieciešami 20–22 kilogrami sēklu, bet, lai iegūtu kilogramu rožu ēteriskās eļļas, ir vajadzīgi 5000 kilogrami ziedlapiņu. Līdz ar to tas arī veicina šo cenu amplitūdu, kāpēc tas maksā tik.. Kāpēc citruss maksā ap 10 eiro, bet roze ar tikpat daudz mililitriem maksā ap 100 eiro," skaidroja kosmētiķe.

Katrai eļļai ir savs pielietojums, taču ir jābūt uzmanīgiem ar dažādiem padomiem, kas interneta dzīlēs birst kā no pārpilnības raga.

"Parādās pat arī tādas publikācijas, kur ir ieteikumi, ka pievienot vienu pilienu ūdenim. Šādā veidā parādās bīstamība, jo var gadīties, ka tas piliens neizšķīst un cilvēks tomēr kopā ar ūdeni to pilienu uzņem un veidojas kairinājums," uzsvēra PVD pārstāve.

RSU Farmācijas fakultātes dekāne sacīja, ka neskaidrību gadījumos pirmais speciālists, pie kā būtu jāvēršas, ir ģimenes ārsts. Tāpat pēc  padoma var vērsties pie farmaceita aptiekā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti