Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar tiesībsargu Juri Jansonu

Bērni bez vecāku ziņas iepērkas internetā, izdzēš datus

Kā izvairīties no negaidītas bērnu iepirkšanās internetā

Dažādas aptaujas rāda, ka vecākiem reizēm nākas saskarties ar nepatīkamām sekām, kad pie viņu telefona vai datora ir pasēdējis bērns. Kaut kas ir izdzēsts, kaut kas vairs nestrādā vai arī bērns nejauši iegādājies kādu preci, vecākiem par to neko nezinot. 

Saziņa ar svešiem cilvēkiem internetā, svarīgu datu izdzēšana vai negaidīti pirkumi internetā. Šie ir tikai daži no pārsteigumiem ar kuriem vecākiem var nākties rēķināties, ja viņi uztic savu datoru vai telefonu maziem bērniem.

Dators un mobilais viedtālrunis ir daudzu bērnu neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Tādēļ eksperti iesaka sākt domāt, kā nodrošināt bērnu drošību digitālajā vidē jau no trīs gadu vecuma.

"Sevišķi mobilajās ierīcēs cilvēki bērnam uzinstalē maksas spēles un nenovāc savu piesaistīto kredītkarti un bērns spēlē sāk pirkt dažādas virtuālas lietas un diezgan ātri notērē palielas summas dažādos virtuālos niekos," stāsta "Cert.lv" drošības speciālists Gints Mālkalnietis.

Latvijas Komercbanku asociācijā (LKA) iesaka bērnu klātbūtnē neapmaksāt rēķinus un neiepirkties dažādos interneta veikalos.

"Paroles un pieejas kodus neatstājam bērnu rīcībā. Jūsu maksājumu kartei ir jāatrodas jūsu maciņā, nevajadzētu būt tā, ka tā mētājas uz galda un bērns, vienreiz palūkojies, kā to dara mamma un tētis, tad var prast ar to rīkoties," teica LKA pārstāve Baiba Melnace.

Tomēr visdrošākais risinājums būtu bērnam datorā izveidot atsevišķu kontu ar viņa vārdu, kurā būs atļauts veikt tikai ierobežotas funkcijas.

"Ir speciālas programmas no trešās puses izstrādātājiem, ir arī jau no operētājsistēmas sagatavotas lietas, kas ir jāieslēdz noteiktam kontam, jāpasaka, ka tas ir bērna konts, un šim kontam būs ierobežojumi uz interneta saturu," stāsta Mālkalnietis.

Šādā veidā vecāki varēs kontrolēt, kādas mājaslapas bērns apmeklē, noteikt laika ierobežojumu interneta izmantošanai, bērns nevarēs lejupielādēt dažādas programmas, tajā skaitā spēles.

Šāda veida programmas pieejamas gan par maksu, gan bez maksas. Programmu sarakstu var atrast  mājaslapā "drossinternets.lv". Arī mobilajām viedierīcēm izstrādātas līdzīgas aplikācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti