Dienas ziņas

Daugavpils slimnīcā vakcinācijai atsaucas 10% personāla

Dienas ziņas

Jauni ierobežojumi un noteikumi – jau šovakar

Padomi Covid-19 slimnieku ambulatorai aprūpei svētkos

Kā brīvdienās rīkoties, ja Covid-19 slimniekam mājās paliek slikti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ja ir aizdomas par saslimšanu ar Covid-19, svētku laikā var pieteikties valsts apmaksātām analīzēm un pārbaudīties. Kā ārstēt saslimšanu mājās, un kad jāzvana ārstam vai neatliekamajai palīdzībai?

Lielākā daļa cilvēku Covid-19 pārslimo viegli un sāk justies labāk pēc septiņām dienām, taču ap 15% slimnieku slimība saasinās un ir vajadzīga ārstu uzraudzība. Speciālisti aicina pievērst uzmanību sāpēm un elpas trūkumam, vai simptomi nesaasinās, kā arī uzturēt regulāru saziņu ar savu ģimenes ārstu.

"Vislabāk ir piezvanīt ģimenes ārstam, bet, ja tas notiek naktī, sestdienā vai svētdienā, labāk ir piezvanīt un izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, jo dažreiz šie simptomi progresē ļoti, ļoti strauji,

dažu stundu laikā, un labi, ja ir pacientam iegādāts pulsa oksimetrs," stāstīja ģimenes ārste, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.

Tas mēra skābekļa piesātinājumu asinīs. Galvenais ir atpūsties, izgulēties, dzert ūdeni. Svarīgākais – sekot savai ķermeņa temperatūrai. Ļoti augsta un ilgstoša temperatūra var radīt nelabvēlīgas sekas. Neatliekamā palīdzība nekavējoties jāsauc, ķermeņa temperatūrai pārsniedzot 41 grādu. Nevajadzētu pieļaut, ka augsta temperatūra – virs 38 grādiem – turas vairākas dienas pēc kārtas. Svarīgi, ka gadījumā, ja pacients slimības dēļ kļūst apātisks, līdzcilvēkiem pamanīt slimības progresiju laikus un negaidīt, lai vīruss izplatās, nodarot neatgriezenisku ļaunumu.

"Cilvēks var izskaitīt arī, cik reizes minūtē viņš, piemēram, elpo. Ja ir vairāk nekā 20 reizes minūtē, tas arī ir tāds sarkanā karoga simptoms. Un pats par sevi – šī augstā temperatūra, kas var radīt cilvēkam pastiprinātu eiforiju.

Pacients kļūst nekritisks, un to tuvinieki ievēro, ka pacients runā dīvaini, ka viņš nenovērtē savu veselības stāvokli. Bet tas ir īstenībā ļoti bīstams Covid-19 simptoms," uzsvēra Kozlovska.

Un arī šādā gadījumā zvans uz 113 ir obligāts un neatliekams.

Ģimenes ārstu konsultācijas notiks arī svētku dienās. Daļa ārstu tās veiks attālināti, bet daļa pēc pieraksta noteiktos laikos pieņems arī klātienē. Veselības ministrija ārstiem solīja novērst traucējumus e-veselības darbībā, kas apgrūtinājuši ārstu darbu pēdējās nedēļās.

Vēl viens no satraucošiem jautājumiem ir nelielās individuālo aizsarglīdzekļu rezerves. Ministrijā informēja, ka piegādes gaidāmas nākamā gada sākumā.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska
00:00 / 00:44
Lejuplādēt

"Mēs aicinājām Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu izskatīt iespēju saistībā ar lielo darba pieaugumu, īpaši lielajās praksēs, atbalstīt trešā ģimenes ārsta palīga vai māsas apmaksu. Gan hronisko pacientu aprūpe ir palielinājusies, gan visas šīs profilaktiskās programmas ir ļoti grūti realizējamas Covid-19 apstākļos. Arī vakcinācijas jautājums, kas mums paredzams no nākamā gada vidus, tas mums paredz lielu slodzi," piebilda Kozlovska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti