Rīta Panorāma

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī top kustību izrāde "paraDIZZY"

Rīta Panorāma

Jaunie e-skrejriteņu izmantošanas noteikumi. Saruna ar Tālivaldi Vectirānu

Lēnām un mierīgi. Kā atgriezties dzīvē pēc Covid-19 pārslimošanas?

Kā atgriezties dzīvē pēc Covid-19 pārslimošanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Atgriešanās ikdienas dzīvē pēc Covid-19 pārslimošanas var prasīt kādu laiku. Citiem tās ir pāris dienas, vēl citiem mēneši. Turklāt pēc Covid-19 izslimošanas atsākt ikdienas gaitas ne vienmēr ir vienkāršs un gluds process. Ārsti aicina ieklausīties savā organismā, nepārforsēt un visas lietas darīt pakāpeniski.

"Pēdējie dati rāda, ka vēlīnās sekas, ko šobrīd sauc par ilgtermiņa Covid sindromu, var parādīties neatkarīgi no tā, kāda bija norise akūtajā posmā, respektīvi, bija viegla vai smaga gaita. Es parasti saku pacientiem, ka dažreiz dzīvē ir brīži, kad ir nedaudz jāmīl sevi. Šis ir tas brīdis, pēc Covid, kad jāatgriežas ir lēnām, ļoti pārdomāti. Pārslodze var veicināt nevis uzlabošanos, bet pasliktināšanos," norādīja Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas vadītāja Illa Mihejeva.

Nav vienas receptes, cik ilgu laiku prasa atlabšana no Covid-19, līdz cilvēks var bez problēmām veikt ikdienas aktivitātes tādā pašā līmenī kā pirms slimošanas. Citi jutīsies labi uzreiz, bet citiem atlabšana var prasīt pat vairākus mēnešus.

"Pirmais, ko pacients jutīs, būs nespēks. Vienkārši nav spēka neko darīt. Vai arī centies kaut ko darīt un ātri nogursti. Tas būs pirmais rādītājs. Tas ir simptoms, kas raksturīgs pacientiem ar sirds un plaušu bojājumiem. Nespēks, nepietiek enerģijas veikt aktivitātes dienas garumā," stāstīja Illa Mihejeva.

Ārsti aicina pēc koronavīrusa infekcijas pārslimošanas kādu laiku izvairīties no sportošanas, smaga fiziska darba un lielas garīgas piepūles.

Ja nepieciešams, ikdienas aktivitātes var veikt sēdus stāvoklī. Tā varēs gan nomazgāties dušā, gan saģērbties, gan pagatavot ēdienu. Jāizvairās no tādām darbībām, kas prasa ilgstošu stāvēšanu, locīšanos, stiepšanos vai, piemēram, tupēšanu.

"Tā kā koronavīrusi spēj bojāt sirdi un izraisīt miokardītus (sirds iekaisums), tad vienmēr būtu jāuzmanās ātri atgriezties fiziskajās aktivitātēs. Pat ja mēs esam viegli pārslimojuši šo vīrusa infekciju, mēs nekad nezinām, vai mums ir bijis kāds minimāls kardiāls bojājums vai nē. Galvenais likums no kardioloģiskā viedokļa ir – pamazām, mierīgi atsākt slodzi un nekādā veidā nepārkāpt sajūtas, kad ķermenis saka, ka nevaru izdarīt vairāk," sacīja kardiologs Roberts Feders.

Ārsti arī aicina nesteigties ar atgriešanos darbā. Noguris cilvēks nevar daudz un ilgstoši strādāt. Tas ietekmē viņa domāšanas spējas, darba spējas un atmiņu. Var paiet vairākas nedēļas, kamēr šīs funkcijas uzlabosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti