Panorāma

Aizdedzina kārtējo legālo narkotiku tirgotavu

Panorāma

Vētras posts Latvijā

Ičas zivju bojāejas iemesls joprojām neskaidrs

Joprojām neskaidrība par Ičas zivju bojāeju; vēršas pie ekspertiem Vācijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Joprojām nav noskaidrots zivju bojāejas cēlonis Ičas upē. Valsts vides dienesta (VVD) inspektori upes lejtecē atkal konstatē jaunus zivju bojāejas gadījumus. Jaunākie analīžu rezultāti izslēdz iepriekš izskanējušo versiju, ka zivis saindējušās ar pesticīdiem, tostarp, glifosātu. Lai atklātu zivju bojāejas iemeslus, zinātniskā laboratorija „BIOR" ir sākusi sadarbību ar ekspertiem Vācijā.

Pēc piektdien notikušās starpnovadu civilās aizsardzības komisijas sēdes gar Ičas krastiem parādījušās spilgtas brīdinājuma zīmes, lai informētu vietējos iedzīvotājus, taču zivju bojāejas cēlonis joprojām nav skaidrs.

Otrdien no zinātniskās laboratorijas "BIOR" saņemts atzinums, ka pie zivju bojāejas nav vainojami pesticīdi vai smagie metāli. „Tie nav ne pesticīdi, ne glifosāts, ne citas vielas. Mēs esam pārbaudījuši visus toksiskos elementus, ieskaitot arsēnu, kadmiju, dzīvsudrabu un tos visus, tie arī nav pie vainas," stāsta "BIOR" direktora vietniece Olga Vilciņa.

VVD inspektori šonedēļ turpina Ičas upē uzlasīt nedzīvās zivis. Kaut gan bojāgājušo zivju skaits pēdējās dienās sarucis, no upes joprojām tiek izvilktas arī nesen mirušas un pusdzīvas zivis.

Iepriekš plašsaziņas līdzekļos izskanējis, ka zivju bojāejas cēlonis varētu būt procesi dabā, taču, apskatot no upes izceltās zivis, tas nešķiet ticami. Zivīm raksturīgas palēninātas, nekoordinētas kustības, kā arī ādas bojājumi uz spurām un muguras. „Šai acis vēl tādas dzidras, bet reāli... nē, nē, tas nav dabiski. Simt punkti, šeit ir cilvēka pirksts," spriež VVD inspektors.

Zivju bojāeja šobrīd visvairāk novērojama Ičas lejtecē. Kopumā mirušas zivis atrastas 10-12 kilometrus plašā teritorijā, sākot no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Ičas ietekai Aiviekstē. „Līdz šim brīdim ir uzskaitītas ap 600 līdaku, vairāki simti asaru, līdaku kopsvars – 109 kilogrami, tas ir, neskaitot tās zivis, ko mēs šodien izvedām krastā. Nedaudz vēl iet bojā Ičas lejtecē," stāsta Rēzeknes Reģionālās vides pārvaldes sektora vadītājs Ivars Ružāns. Savukārt Aiviekstē pašlaik bojāgājušo zivju praktiski nav.

Pirmdien VVD inspektori atkārtoti ņēma augsnes, ūdens un upes grunts paraugus nosūtīšanai uz „BIOR" laboratorijām. Iepriekš veiktās pārbaudes salīdzinās ar šonedēļ veiktajām, lai varētu redzēt tendences.

Paraugi tika ņemti arī pie autoceļa Rēzekne-Gulbene tilta, kur 20. septembrī notika Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) mācības. Ugunsdzēsēju pārstāvji iepriekš kategoriski noliedza iespēju, ka mācību rezultātā upe tikusi piesārņota. „Avārijas vietai apkārt tika palaistas ugunsdzēsības putas, kurās vielu koncentrācija nav pietiekami liela," uzsver VUGD Balvu daļas vadītājs Guntis Magone.

„BIOR" laboratorijās šobrīd jau ir izslēgtas ap 300 vielu, kas varētu būt zivju bojāejas iespējamais cēlonis. Analīžu veikšana turpinās un "BIOR" lūguši palīdzību arī laboratorijai Vācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti