Dienas ziņas

Bezskaidras naudas norēķini var aizbaidīt trūcīgos donorus

Dienas ziņas

Latgalē palīdz bērniem ar autismu

Jelgavas novadā notiek upju talkas

Jelgavas novadā talcinieki attīra Vircavas upi

Jelgavas novadā otrdien zāģu skaņas bija dzirdamas nevis mežā, bet pie Vircavas upes, kur notika šā gada pirmā upju tīrīšanas talka. Talcinieku uzdevums bija atbrīvot apmēram 100 metru garu upes posmu gan no cilvēku atstātajiem atkritumiem, gan kritušajiem kokiem. Upju talkas biedrība ''Liel.Barons'' uzsāka pirms pieciem gadiem.

Upju tīrīšana nav vien cilvēka atstāto drazu savākšana, un arī šoreiz talkas dalībniekiem jāņem rokās zāģi. Kamēr vieni cīnās ar aizaugušo krastmalu, citi jau ķērušies pie upes atbrīvošanas no kritušajiem kokiem. „Te vairāk ir tāds vīru darbs. Jāzāģē koki un tad baļķi jāstiepj – diezgan grūti,” atzīst talkas dalībnieces Patrīcija un Amanda.

Starp pārdesmit talciniekiem ir arī divi brīvprātīgā darba veicēji no Slovākijas un Gruzijas. Gruzīniete Nana stāsta, ka, salīdzinot ar dzimto ciemu Gruzijā, upes šeit esot daudz tīrākas un strādāt neesot grūti. „Man ļoti patīk palīdzēt gan videi, gan cilvēkiem. Es izbaudu šo procesu,” saka Nana.

Upju tīrīšanu Jelgavas novadā biedrība ''Liel.Barons'' uzsāka 2011. gadā.  Tīrīti  gan tiek tikai atsevišķi posmi. Galvenais kritērijs ir upes piesārņojums un aizaugums, bet ne mazāk svarīga ir atrašanās vieta. „Laika ir par maz, jo tie ir tikai divi mēneši, kad drīkst ar rokām upi tīrīt. Mehāniskā tīrīšana jau ir pavisam cita upju tīrīšana, tāpēc mēs tīram to, kas pieder pašvaldībai un kas ir pieejams jebkuram cilvēkam, kurš dzīvo pagastā,” saka biedrības „Liel. Barons” vadītāja Zanda Zariņa.

Vircavas upē šī ir jau trešā talka un, lai gan agrāk iztīrītie upju posmi atkal lēnām aizaug, katrs no jauna attīrīts kvadrātmetrs ir ieguvums. „Vairākus gadus sakrituši koki pavasarī aptur ūdens plūsmu. Upe pati vairs nevar attīrīties un veidojas tādas aizsprosta vietas,” saka Platones pagasta pārvaldnieks Vladislavs Pogažeļskis.

Piecu gadu laikā  Jelgavas novadā notikušas apmēram 20 upju talkas. Šovasar čaklas darba rokas vēl gaidīs Vilces un Svētes upes.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti