Jaunie zinātnieki pārtrauc darbu neprognozējamā finansējuma dēļ

Latvijas jaunie zinātnieki savas karjeras zinātnē pārtrauc vai arī dodas uz ārzemēm, neprognozējamā finansējuma un iespēju trūkuma dēļ. Šāds viedoklis izskanēja pirmdien Latvijas Radio raidījuma „Krustpunktā” diskusijā, kurā piedalījās Jauno zinātnieku apvienības vadītājs Egīls Stalidzāns, Latvijas Universitātes Inovāciju centra vadītājs Matīss Neimanis un Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš.

Viņi norādīja, ka nepietiekamā līdzfinansējuma dēļ Latvija nevar un tuvāko triju gadu laikā, visticamāk, nevarēs pietiekamā apmērā piedalīties starptautiskos projektos. Turklāt šo iemeslu dēļ Latvija kļūst par neuzticamu partneri sadarbības partneru acīs.

„Patriotisma Latvijas zinātnieku vidū ir daudz (..) Bet, ja viņi redz, ka tas ir bezcerīgi (..)”, norāda Stalidzāns. Savukārt Kalviņš uzsver, ka jau tagad apmēram 700 profesoru vietas Latvijā ir brīvas.

Stalidzāns uzsvēra, ka Latvija zinātnes atbalstīšanā atpaliek ne tikai no „lielajām” valstīm”, bet arī no Lietuvas, Igaunijas un vēl jo vairāk Slovēnijas, kur iedzīvotāju skaits ir identisks Latvijā esošajam.

Tomēr daudzi zinātnieki, it sevišķi jaunie, pamet savas iesāktās karjeras, jo nespēj uzturēt ģimeni, kuras tie ir nodibinājuši. Vēl citi aizbrauc uz ārzemēm. Turklāt nereti zinātnieku darbs Latvijā nevienam nav vajadzīgs, jo nespēj to iegādāties, tādējādi tas ir jāeksportē.

Lsm.lv jau iepriekš ir vēstījis, ka jaunie zinātnieki saskaras ar problēmām, sākot savas karjeras. Proti, nespējot rast sev vietu Latvijas zinātnē, jo tur vietas jau ir aizņēmuši vecie un pieredzējušie profesori.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti