Sadaļas Sadaļas

Izstrādāta jauna metode un atrisināta 10 gadus neizprasta datorzinātnes problēma

Tikko veiksmīgi noslēdzies trīs gadus ilgušais profesora Andra Ambaiņa vadītais projekts „Quantum Computer Science” („Kvantu datorzinātne”) (QCS). Projekta laikā izstrādāta jauna metode kvantu algoritmu izveidei, kas ieguvusi plašu atzinību starptautiskajā zinātnes pasaulē, un atrisināta ar kvantu algoritmiem saistīta problēma, kas desmit gadus nodarbinājusi zinātniekus, informēja Latvijas Universitātē (LU).

Jaunā metode balstās uz mācīšanās grafiem – jaunu struktūru, kas padara kvantu algoritmu izstrādi daudz intuitīvāku, un tās autors ir Aleksandrs Belovs. Tāpat izcils projekta rezultāts ir tas, ka parādīts, ka kvantu algoritmi var būt būtiski ātrāki par tradicionālajiem arī tad, ja tiek pieprasīts, lai kvantu algoritms vienmēr izdod pareizo atbildi, ar to nodarbojies Andris Ambainis. Šis sasniegums atrisinājis zinātnes pasaulē jau 10 gadus labi zināmu, bet neatrisinātu problēmu.

Eiropas Savienības (ES) 7. ietvara pētniecības projektā, kurā Latvijas Universitāte koordinēja Eiropas līmeņa konsorciju, ietilpa astoņas universitātes un zinātniskie institūti no septiņām valstīm. Projekts Latvijā tika finansēts gan no ES līdzekļiem (75%), gan no Latvijas nacionālā līdzfinansējuma (25%). Projekts tika realizēts LU Datorikas fakultātē.

Projekta laikā publicēti 37 zinātniski raksti ar pētījumu rezultātiem, ieskaitot vairākus rakstus visaugstākā līmeņa zinātniskajos izdevumos kā „Journal of the ACM” – pasaules vadošajā zinātniskajā žurnālā datorzinātņu teorijā un STOC un FOCS – divās pasaulē vadošajās zinātniskajās konferencēs datorzinātņu teorijā, kā arī nolasīti 54 referāti: 46 referāti starptautiskās zinātniskās konferencēs un astoņi referāti Latvijas augstskolu konferencē „LU un LMT Datorzinātņu dienas”.

Vairāki pētījumi tapuši sadarbībā ar projekta partneriem Francijā, Izraēlā un citās valstīs.

Projektam beidzoties, zinātniskā sadarbība ar Eiropas zinātniskajiem institūtiem un universitātēm nebeidzas. Latvijas Universitātes Datorikas fakultātē prof. Andra Ambaiņa vadībā ar šī gada augustu darbu sāk jauns projekts „Quantum Algorithmics” (QALGO), kur līdzīgi kā QCS projektā Latvijas Universitāte koordinē Eiropas līmeņa konsorciju, kurā ietilpst septiņas universitātes un zinātniskie institūti no septiņām valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt