Izstrādā Baltijā vienīgo satelītu klimata atlantu

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVģMC) Prognožu daļas Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas sinoptiķe un vides zinātņu doktorante Zanita Avotniece radījusi jaunu un unikālu meteoroloģisku produktu – satelītu klimata atlantu.

Līdztekus novērojumiem no piezemes stacijām gan meteoroloģijā, gan klimatoloģijā plaši tiek izmantota arī satelītu informācija, tādēļ zinātnieces radītajā satelītu klimata atlantā vienkopus apkopoti rādītāji, kurus var izmantot atjaunojamās enerģijas, tūrisma, valsts un pašvaldību iestādes, kā arī speciālisti un interesenti klimatoloģijā. Ar izveidotā atlanta palīdzību lietotājiem ir iespēja vairāk izzināt atmosfēras stāvokli un izprast klimatiskos apstākļus. „Uzskatāms piemērs ir ceļošana un tūrisms,” par klimata atlanta praktisko pielietojumu skaidro Avotniece, „piemēram, dodoties uz Francijas ziemeļiem oktobra izskaņā var šķist aktuāls jautājums par mākoņu daudzumu vai saules spīdēšanas intensitāti, to vidējiem rādītājiem konkrētā mēnesī ilgstošākā laika posmā. Un šis atlants dod jums ļoti uzskatāmu iespēju pārliecināties – kāda tad ir situācija vietā, kurp plānojat doties.”

Avotniece ir vienīgā Latvijas zinātniece, kam līdz šim bijusi iespēja papildināt zināšanas vadošajā Eiropas meteoroloģisko satelītu izmantošanas organizācijā EUMETSAT. Viņa stāsta, ka klimata atlantu bijusi iespēja izveidot, tieši pateicoties pieredzes apmaiņai EUMETSAT, tostarp šis virtuālais „rīks” šogad augustā ticis prezentēts un testēts gan Krievijā starptautisko COSPAR kursu laikā, gan arī prezentēts kā praktisks un nozīmīgs klimatiskās informācijas rīks Āfrikas un Karību reģiona klimatisko dienestu pārstāvjiem. Tostarp nākamajā gadā zinātniece dosies uz Āfriku vadīt apmācībās satelītu meteoroloģijas pamatos.

Iespēja doties uz EUMETSAT tiek piedāvāta tikai vienam cilvēkam gadā, kuri izrādījuši pastiprinātu interesi par savu darbības jomu un satelītu meteoroloģijas nozari, 2013. gadā šī iespēja tika dota zinātniecei no Latvijas. Iegūto pieredzi zinātniece plāno izmantot savā pamatdarbā LVĢMC, kā galveno savu šejienes pētījumu virzienu minot klimata nozares un pētījumu attīstību, jaunu produktu un pakalpojumu izstrādi, kā arī LVĢMC speciālistu apmācību satelītu novērojumu izmantošanā ikdienas darbā. Arī pirms došanās apmācībā uz EUMETSAT Zanita Avotniece piedalījusies gan bīstamu laika apstākļu analīzes izstrādāšanā, gan speciālistu apmācībā LVĢMC, kā arī, studējot Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātē bakalaura, maģistra un tagad arī doktorantūras studijās, nodarbojusies ar klimata pētījumiem – galvenokārt ar ekstremālo un bīstamo parādību klimatisko analīzi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti