Rīta Panorāma

Telefonintervija ar ministru prezidenti Laimdotu Straujumu

Rīta Panorāma

Intervija ar Anriju Matīsu

Pirmseksāmenu stresam - nē!

Izglītības ministre Seile: Es rakstīju špikerus un to daru joprojām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Arvien siltākās dienas liecina ne vien par pavasara atnākšanu, bet arī par eksāmenu laika tuvošanos. Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile ("Vienotība") Latvijas Televīzijai atzina, ka atbalsta "špikeru" rakstīšanu, jo tie palīdz labāk noformulēt domu un atcerēties svarīgāko.

Bailes, nemiers un arī pēkšņas panikas lēkmes var piemeklēt pat vissekmīgākos un izcilākos skolēnus. Paņēmieni, kā nozīmīgajam pārbaudījumam sagatavoties vislabāk, katram ir savi. "Es rakstīju špikerus un to es daru joprojām pirms dažādām uzrunām, jo rakstot es labāk atceros un es labāk noformulēju domu. Vai man bija izdevība izmantot špikerus, man nav palicis prātā, bet es šo uztveru kā labu veidu, kā atcerēties," stāsta izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.

Tiesa, paļauties uz špikeriem nav ieteicams, pieķeršanas gadījumā tas draud ar lielām nepatikšanām.

Daudz gudrāk ir rīkoties, lai mazinātu stresu, jo bieži vien tieši tas liedz likt lietā visas savas zināšanas.

Eksperti norāda trīs būtiskākos aspektus, kas ļauj vieglāk tikt galā ar  trauksmi. "Pilnvērtīgs uzturs. Tik, cik tas ir iespējams. Varbūt atteikties no hamburgeriem, no dažādiem ātrajiem uzkodu restorāniem, bet mēģināt ēst kaut vai kompleksās pusdienas skolā. Zupiņa, otrais, saldais un salātiņi," padomus sniedz psihoterapeite un biedrības “Esi brīvs” pārstāve Dace Caica.

Otrkārt, nepieciešams labi izgulēties. Pirmseksāmenu drudzī visprātīgākais ir "pateikt nē" čatošanai ar draugiem un sēdēšanai caurām naktīm sociālajos tīklos. Tas rada informatīvo piesārņojumu, kas liedz koncentrēties uz svarīgāko.

Treškārt, ir nepieciešama neliela fiziska slodze, jo tā palīdz novadīt stresu caur ķermeni.

Gatavojoties eksāmeniem, būtiskākais ir nevis censties iemācīties visu no galvas, bet gan atrast kopsakarības. Galu galā pat labākā atmiņa var pievilt, bet loģika darbojas vienmēr. "Mācoties jebko, mēģināt zīmēt lielo bildi un mēģināt saprast, kur atrodas kāda tēma, par ko es mācos, ko es par to zinu, un nebeigt uzdot jautājumus, kāpēc ir tā, kā man saka, kāpēc ir tā, kā ir uzrakstīts," padomus sniedz arī ministre Seile.

Savukārt eksāmena dienā eksperti iesaka sekojošus paņēmienus. "Elpošanas tehnikas vienmēr palīdz. Var aiziet ieslēgties tualetē un tiešām paelpot: viens, divi, trīs - ieelpa, tad trīs aizturētas un izelpa. Es zinu, ka ir cilvēki, kas dzied pirms eksāmena, arī tas palīdz. Ir cilvēki, kas danco koridorā, ja tā ir tautisko deju klase, kur daudz dejotāju. Arī to var darīt. Tas palīdzēs izkustēties un nomierināties," Latvijas Televīzijai pastāstīja psihoterapeite Caica.

Ja nu tomēr, sākot pildīt eksāmena uzdevumus, šķiet, ka uznācis aptumsums un pilnīgi visas zināšanas pačabējušas, svarīgākais ir ievērot veco labu principu – mieru, tikai mieru. "Ievilkt dziļi elpu, paskatīties pa logu, vēlreiz ievilkt dziļi elpu un saprast, ka nav jau kur sprukt, jānomierinās un jākustas vien uz priekšu," pirms eksāmeniem padomu sniedz izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti