Itālijas ārsts: koronavīruss kļuvis mazāk nāvējošs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc vadošo Itālijas mediķu domām, koronavīrusa infekcijas draudi valstī trīs mēnešos tikpat kā izgaisuši, jo vīruss Itālijā vairs nav tik aktīvs. Pētījumi ASV apliecina, ka vismaz viena nesena jaunā koronavīrusa mutācija to padarījusi gandrīz nekaitīgu. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvji un vairāki citi pētnieki savukārt teic, ka nav pierādījumu tam, ka vīruss kļūst vājāks.

“No klīniskā viedokļa koronavīrusa Itālijā vairs nav. Varu zem šiem vārdiem parakstīties,” intervijā Itālijas telekanālam RAI3 paziņoja Milānas Sv. Rafaela slimnīcas galvenais ārsts Alberto Dzangrillo.

Februārī-martā šis reģions valsts ziemeļos saņēma koronavīrusa epidēmijas galveno triecienu – Lombardijā tika fiksēti gandrīz 16 tūkstoši nāves gadījumu jeb apmēram puse no visiem nāves gadījumiem ar Covid-19 Itālijā.

Atgriezties pie normalitātes

Pēc Dzangrillo teiktā, Covid-19 analīzēm ņemtajās uztriepēs vīrusa kvantitāte ir nesalīdzināmi mazāka salīdzinājumā ar testu rezultātiem pirms mēneša.

Jauno inficēšanās un nāves gadījumu skaits maijā pastāvīgi samazinājās, un Itālijas valdība ir atļāvusi atvieglot ierobežošanas pasākumus, kas šajā valstī bija vieni no stingrākajiem Eiropā. Epidēmijas otrā viļņa iespējamība rudenī ir augsta, taču Dzangrillo uzskata, ka vairāki eksperti saistībā ar to ceļ pārāk lielu paniku.

Pēc viņa domām, valdībai, izstrādājot turpmākos pasākumus, ir vērts vairāk ieklausīties pieredzējušu virusologu un slimnīcu praktizējošo ārstu teiktajā. “Mums atkal jākļūst par normālu valsti,” ir pārliecināts ārsts.

Kolēģim piekrīt Dženovas Sv. Mārtiņa slimnīcas Infekcijas slimību klīnikas galvenais ārsts Mateo Baseti.

“Vīruss vairs nav tik spēcīgs kā pirms diviem mēnešiem. Ir pilnīgi skaidrs, ka pašreizējais Covid-19 norisinās pilnīgi citādi,”

šādu komentāru infektologs sniedza Itālijas ziņu aģentūrai ANSA.

Tomēr Itālijas valdība aicinājusi būt uzmanīgiem un uzsvērusi, ka vēl pārāk agri svinēt uzvaru. “Mēs gaidām zinātniskus datus, kas apstiprinās tēzi, ka vīruss ir izzudis. Bet pagaidām ierosinu tiem, kuri jau tagad par to ir pārliecināti, nejaukt itāliešiem galvu. Tā vietā mums jāaicina itālieši būt maksimāli piesardzīgiem, saglabāt fizisko distancēšanos, izvairīties no lielām grupām, bieži mazgāt rokas un valkāt maskas,” īpašā paziņojumā paskaidrojusi veselības ministra vietniece Sandra Dzampa.

Jaunais koronavīruss var izzust tāpat kā SARS

ASV Arizonas Universitātes zinātnieku jaunais pētījums liecina, ka jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 mutācijas ir līdzīgas tām ģenētiskās struktūras izmaiņām, kādas bija tā “radiniekam” – atipiskās pneimonijas SARS ierosinātājam SARS-CoV 2003. gadā. Šīs izmaiņas liecina, ka vīruss kļūst vājāks.

Vienā no 382 jaunā koronavīrusa paraugiem no uztriepēm no aizdegunes, kas ņemtas  pacientiem Savienotajās Valstīs, trūkst liela genoma fragmenta. Šī mutācija ir interesanta ar to, ka līdzīgi notika arī ar SARS-CoV – epidēmijas vidējā un vēlajā fāzē koronavīruss sāka uzkrāt kļūdas, kas mazināja tā spēku, saka pētījuma vadītājs, Biodizaina institūta docents Efrens Lims.

Izzudusī genoma daļa ir ļoti svarīga, jo tā satur olbaltumvielu, kas pretdarbojas cilvēka organisma imūnsistēmas reakcijai. Pēc amerikāņu zinātnieka teiktā, novājinātais vīruss, kas izraisa vieglu slimības gaitu, var izplatīties ar nēsātājiem, kuriem nav simptomu, un izspiest citus, nāvējošākus šī vīrusa celmus. Tomēr pagaidām, pēc zinātnieku aprēķiniem, šī vīrusa versija veido tikai 0,5% no šodien zināmajiem SARS-CoV-2 celmiem.

PVO: nav nekādu pierādījumu tam, ka koronavīruss zaudē spēku

PVO pārstāvji un vairāki citi zinātnieki nolieguši Dzangrillo apgalvojumus. "Vīruss nav mainījies ne attiecībā uz inficēšanās procesu, ne attiecībā uz to, cik smaga ir slimības gaita," paziņojusi PVO epidemioloģe Marija van Kerhove.

"Balstoties datos par vairāk nekā 35 tūkstošiem pilnu vīrusu genomu, pašlaik nav nekādu pierādījumu tam, ka ir kaut kādas atšķirības, kas ietekmē slimības gaitas smagumu," šādu komentāru ziņu aģentūrai "Reuters" sniedza Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas centra infektologs Mārtins Hiberds.

Dzangrillo, kurš Itālijā ir labi pazīstams kā bijušā premjerministra Silvio Berluskoni personīgais ārsts, atsaucās uz sava kolēģa Masimo Klementi pētījumu, kuru paredzēts publicēt nākamajā nedēļā.

Pētnieks Oskars Maklīns no Glāzgovas Universitātes Vīrusu pētniecības centra uzskata, ka pieņēmumi par vīrusa pavājināšanos "ne ar ko nav pamatoti zinātniskajā literatūrā un šķiet diezgan neticami ģenētisku iemeslu dēļ".

Džonsa Hopkinsa universitātes, Veikforestas Baptistu medicīnas centra, Džordža Vašingtona universitātes un slimnīcu tīkla "Northwell Health" eksperti un pārstāvji arī paziņoja, ka viņiem nav zināmi pierādījumi par to, ka vīruss būtu mainījies.

"Itāliešu ārsta pieņēmums ir potenciāli bīstams, jo tas dod nepatiesas cerības, kas nav balstītas pierādījumos,"

uzskata "ātrās palīdzības" ārste un Džordža Vašingtona universitātes sabiedrības veselības profesore Leanna Veņa. "Nav nekādu zinātnisku pierādījumu tam, ka koronavīruss būtu mainījies. Tā ir slimība, kas ātri izplatās un ir ļoti infekcioza. Mums joprojām jābūt modriem," viņas teikto citē "'Reuters".

KONTEKSTS:

Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Pasaulē ar jauno vīrusu inficējušies vairāk nekā 6,4 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 380 000 miruši.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, kas arī negatīvi ietekmēja ekonomiku. Situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti