Sadaļas Sadaļas

Invalīdiem domātie lifti joprojām sagādā raizes

“Lifts nedarbojas, notiek celtniecības darbi.” Šo uzrakstu šonedēļ noņems un jauno liftu stacijas tuneļa galā, Raiņa bulvāra pusē, varēs izmantot tie, kuri ir ratiņkrēslā vai nevar tikt augšā pa kāpnēm ar bērnu ratiņiem. Tādi pacēlāji Rīgā jau ir, bet diemžēl ne vienmēr darbojas.

Nospiežu pogu, stiklotās durvis atbloķējas. Atveru tās un iekāpju liftā netālu no stacijas pulksteņa. Iekšpusē ir tīrs, bet nepatīkami ož pēc urīna. Nospiežu pirmā stāva pogu, durvis nobloķējas un pacēlājs lēni ved mani lejā. Otrā pusē pie universālveikala "Stockmann" tieši tāpat tieku arī augšā.

Iespējams, man paveicās. Aigars Bolis, vides pieejamības eksperts Invalīdu un viņu draugu apvienībā "Apeirons", saka - nevar paļauties, ka abi lifti strādās.

"“Jā, jā, mēs katru dienu braucam, katru dienu remontējam.” Nezinu, kas tur tiek remontēts, bet, plānojot savu pārvietošanos Rīgas centrā, nekad es nepaļaujos uz tiem pacēlājiem, ka viņi kaut kad strādātu. Ja es vienā vietā nobraukšu lejā, nav teikts, ka es otrā vietā tikšu ārā no tā pagraba," stāsta Bolis.

Liftus uzstādīja aptuveni pirms sešiem gadiem, par problēmām runā joprojām. "Apeirona" pārstāvis Bolis pieļauj, ka tie nemaz nav paredzēti ārtelpām. To gan pilnībā noraida liftu piegādātājs un uzstādītājs SIA "Tehnovers". Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dišlere skaidro, ka vainīgi ir vandāļi un cilvēki, kas neizmanto liftu tam, kam tas paredzēts.

"Ir ļaunprātīgi, ir arī muļķīgi gadījumi, kuru dēļ sabojājas lifts, piemēram, pusotru gadu atpakaļ kāds Maskavas forštates iedzīvotājs izdomāja ar liftu pārvadāt savas mājas brusu, kā rezultātā lifts salūza," stāsta Dišlere.

Vandāļus neaptur arī videokameras, tomēr Satiksmes departamentā skaidro, ka nu jau ir labāk. Ar uzņēmumu “Daugavas labā krasta uzturētājs” noslēgts līgums. Liftus, arī tos, kas ir pie Dienvidu tilta tīra un labo SIA "Tehnovers", kas pacēlājus arī piegādā un uzstāda.

"Katru dienu pārbaudām katru liftu," norāda uzņēmuma valdes loceklis Jurijs Rudnickis. "Uzkopjam visu, kas pa nakti sakrājies, un skatāmies, vai darbojas. Arī fotografējam. Ja nekas nav salūzis, mūsu darbs tajā dienā ir beidzies. Ja ir izsaukums - avārijas zvans, braucam dabūt cilvēku ārā un salabojam liftu. Ja mums nepaziņo, ka kaut kas ir salūzis, mēs to uzzināsim tikai nākamā rītā, jo pie liftiem neviens nedežūrē."

Uzņēmuma pārstāvis skaidro, ka ar slikto smaku gan neko nevar iesākt.

"Varu apstādināt liftu, nospiežot “Stop” pogu. Un cilvēki to ir iemācījušies izmantot. Starp stāviem apstājas, tad ne policija, ne kāds cits viņiem piekļūt nevar. Un viņi tur mierīgi pārnakšņo, ēd un izmanto par tualeti," stāsta Rudnickis. "No rīta viņi agri aiziet, kad mēs ierodamies, viņu vairs tur nav. Bet katru dienu mums tas viss ir jāsakopj. Un smaku mēs nevaram novērst, jo to katru dienu izmanto par tualeti."

Satiksmes departaments un liftu uzturētājs stāsta, ka lūguši pašvaldības policijai uz tuneli nākt biežāk, tomēr policijas pārstāve Inese Krieviņa saka, liftos cilvēki nakšņo tikai ziemā.

"Šīs personas pavadītas uz patversmi vai citur nogādātas. Šobrīd šī problēma nav tik aktuāla, jo ir siltais, nosacīti siltais laiks, neviena persona šajā siltajā laikā nav konstatēta. Bet, neskatoties uz to, joprojām šī teritorija tiek apsekota," uzsver Krieviņa.

Jaunais lifts savienos abas stacijas ar Raiņa bulvāri, pārvietoties ratiņkrēslā būs vieglāk un ātrāk, protams, ja visi pacēlāji darbosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt