Sadaļas Sadaļas

Insulta slimniekiem Latvijā rada digitālu rehabilitācijas asistentu

Eiropas Insulta dienā pacientiem kļuvusi pieejama Latvijā radīta inovatīva attālinātas rehabilitācijas rīka "Vigo" pirmā versija. Tā kā rehabilitācijas iespējas klātienē pie speciālistiem ir ierobežotas, jo īpaši COVID-19 krīzes laikā, šāds digitāls rīks palīdzēs atgūt vai vismaz uzlabot veselību tūkstošiem cilvēku, norādīja uzņēmuma LMT pārstāve Elīna Līdere.

Rehabilitācijas asistents "Vigo" nodrošina digitālo rehabilitācijas terapiju pacientiem pēc insulta. "Vigo" ir piemērots tādiem pacientiem, kuri insulta rezultātā nav pilnībā zaudējuši kustības vai spriestspēju.

Rīku izstrādājis Latvijas jaunuzņēmums SIA “Vigobot”, kurā kopā ar komandu strādā veselības aprūpes inovāciju eksperts Kristaps Krafte un ārsts Jānis Šlēziņš.

“Pētot insulta rehabilitācijas iespējas, bijām pārsteigti par to, cik maz inovāciju šajā jomā pieejams un cik daudz pacientu nesaņem nepieciešamo aprūpi pietiekamā apjomā,” par idejas tapšanu stāstīja Krafte.

Latvijā ik gadu ar insultu saslimst ap 10 tūkstošiem iedzīvotāju, tas nereti skar ne tikai seniorus, bet arī cilvēkus darbaspējīgā vecumā. Rehabilitācija ir nepieciešama lielākajai daļai no insultu pārcietušajiem. Lai pēc iespējas veiksmīgāk atveseļotos, pirmie seši mēneši pēc insulta rehabilitācijā ir kritiski nozīmīgi, tāpēc ir svarīgi rehabilitāciju uzsākt pēc iespējas agrīni, un bieži vien tā ir nepieciešama ilgstoši – pat vairāk nekā gadu.

Ierobežotie cilvēkresursi un rehabilitācijas iestāžu kapacitāte insulta pacientu rehabilitācijai nozīmē daļēji zaudētas iespējas atgūt vai vismaz uzlabot veselību tūkstošiem cilvēku. Covid-19 ierobežojumu dēļ rehabilitācijas pieejamība ir samazinājusies vēl vairāk, tāpēc šāda digitāla alternatīva ir īpaši nozīmīga.

"Vigo" lietotne ir veidota kā personīgs rehabilitācijas palīgs, kur integrēti mākslīgā intelekta, attālinātās fizioterapijas, kā arī modernas motivēšanas un pacienta atbalsta rīki.

Tajā ir plašs klāsts ar fizioterapijas vingrojumiem, kas tiek papildināti un pielāgoti individuāli atkarībā no lietotāja fiziskās nespējas veida un smaguma. Tie sastādīti, sadarbojoties ar Nacionālo rehabilitācijas centru “Vaivari”.

Savukārt ar mākslīgā intelekta palīdzību pacientiem tiek nodrošināts teksta saziņas atbalsta rīks jeb čatbots, kam par pamatu izmantoti kognitīvi biheiviorālās terapijas principi, sertificētu psihologu un neirozinātnieku izstrādātas sarunas. Tas izveidots, lai palīdzētu pacientam ar motivāciju un cīnītos ar tādām insulta sekām kā trauksme un depresija. "Vigo" lietotnē ir apkopota arī dažāda sadzīvē noderīga informācija insulta pacientiem. Savukārt, lai papildus palielinātu pacienta motivāciju un lietošanas biežumu, tajā integrēti arī spēļu elementi.

"Vigo" veidotāji uzsver, ka šobrīd ierobežotam pacientu skaitam ir pieejama lietotnes pirmā versija, kurai var pieteikties interneta mājaslapā www.vigo.health, atgādinot, ka rehabilitācijas asistents "Vigo" ir piemērots cilvēkiem, kuri nav pilnībā zaudējuši kustības vai spriestspēju. Pirms rehabilitācijas uzsākšanas katrs pacients saņems individuālu novērtējumu, vai tā viņam ir piemērota. Tā kā sākotnēji "Vigo" ir ierobežota pieejamība, augsta pieprasījuma gadījumā pacienti tiks pakāpeniski iesaistīti programmā pieteikšanās secībā.

"Vigo" lietotnes pirmā versija pacientiem pieejama ar LMT atbalstu un ir viena no LMT “Veselai Latvijai” iniciatīvām, kuras mērķis ir veicināt medicīnas nozares digitalizāciju un attālinātu medicīniskās aprūpes risinājumu pieejamību, kas īpaši svarīgi Covid-19 krīzes laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt