Insulta diena Stradiņa slimnīcā

Šodien, 29.oktobrī, atzīmē Pasaules Insulta dienu (World Stroke Day 29th October). Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā Insulta dienai veltīts pasākums  notiks trešdien, 1. novembrī, no plkst. 10.00 līdz 13.00, informē slimnīcas pārstāvji.

Apmeklēt pasākumu aicināts ikviens interesents, jo būs iespēja piedalīties izglītojošās lekcijās, kurās varēs uzzināt par insulta pazīmēm, riska faktoriem, kas sekmē insulta rašanos un tik nozīmīgu procesu kā rehabilitāciju pēc insulta, un veikt veselības ekspresdiagnostiku.

Ikvienam būs iespēja izmērīt asinsspiedienu un pulsu, noteikt cukura līmeni asinīs un ķermeņa masas indeksu. Ar Impedances mērītāja palīdzību varēs analizēt ķermeņa uzbūvi un uzzināt muskuļu, tauku, šķidruma daudzumu un to proporcijas. Uz vietas testēs programmu „Stroke riskometer”. Tā ir mobilās ierīces aplikācija, kurā, atbildot uz vairākiem jautājumiem, iespējams procentuāli noteikt insulta risku. Skaidrojumu mērījumiem sniegs medicīnas studenti un rezidenti.

Ar lekciju „Insults – kā to atpazīt, ārstēt un novērst” uzstāsies asoc.prof. Evija Miglāne, Neiroloģijas nodaļas vadītāja, bet par rehabilitāciju pēc insulta pastāstīs Līva Jasote, Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra daktere.

Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikā ir sasniegti labākie rezultāti valstī insulta ārstēšanā. Te gadā ārstējas vairāk kā 1000 pacientu ar smadzeņu infarktu. Asoc.prof. Evija Miglāne: „Tikai 200 no tiem stacionārā ierodas savlaicīgi, un mēs spējam palīdzēt, veicot smadzeņu asinsrites atjaunošanu jeb reperfūzijas terapiju. Tas dod lielu iespēju atveseļoties no insulta bez sekām. Ierodoties slimnīcā mazāk kā stundu pēc simptomu sākuma, ir iespēja 50:50, ka nopietnu seku nebūs. Ja stacionēšana aizkavējas līdz četrām vai piecām stundām, ārstēšana vēl ir iespējama, bet bez sekām insults var atstāt tikai vairs vienu no 15 - 20 saslimušajiem. Tādēļ saka: laiks ir smadzenes.”

Slimnīcas valdes priekšsēdētāja dr. med. Ilze Kreicberga ar lepnumu stāsta par Neiroloģijas klīnikas darbu: „Mūsu slimnīca izceļas Latvijas mērogā ar viszemākajiem smadzeņu infarkta mirstības rādītājiem 30 dienu laikā pēc saslimšanas. Tie ir tikai 11,9 %, kas ir salīdzināmi ar vidējiem Eiropas rādītājiem. Nenoliedzami, tam pamatā ir komandas darbs stacionārā, rūpīgi izstrādāta ārstēšanas taktika, kā arī savlaicīgi uzsākta rehabilitācija un sekundārā profilakse.”

Pēc ārstēšanās Paula Stradiņa slimnīcā vairāk kā puse pacientu no slimnīcas dodas mājās ar savām kājām, bez nopietnas paralīzes vai citiem būtiskiem invaliditāti izraisošiem traucējumiem.

Apmeklēt Insulta dienu var bez iepriekšējas pieteikšanās.

Pasākumu informatīvi atbalsta pacientu biedrība “ParSirdi.lv”. Biedrība apvieno sirds un sirds asinsvadu slimību pacientus, kā arī viņu tuviniekus un atbalstītājus. Pulcējot domubiedrus un sirds veselības entuziastus, biedrība tika izveidota 2011.gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt