Infografika: C hepatīta ārstēšanai 100% apmērā kompensēs zāles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

No šā gada 1.janvāra tiek 100% kompensētas zāles, kas nepieciešamas C hepatīta pacientu ārstēšanai, to skaitā kompensējamo zāļu sarakstā iekļauti jauni medikamenti, kuru efektivitāte ir pat 99%, vēsta Veselības ministrija (VM). Šī ziņa vieš cerību daudziem ar C hepatītu inficētajiem pacientiem, kuri līdzmaksājuma dēļ nevarēja atļauties uzsākt ārstēšanos vai arī iepriekš saņemtā interferona terapija bijusi neefektīva.

C hepatīta ārstēšanai turpmākos trīs gadus paredzēts atvēlēt 6,5 miljonus eiro gadā. Vērienīgo reformu cīņai ar C hepatītu VM apņēmās uzsākt, jo pacientu no šīs vīrusinfekcijas iespējams izārstēt pilnībā, savukārt neārstēta tā var kļūt par epidēmiju.

„Mēs, visa sabiedrība, esam riska grupā, jo inficēties ar C hepatītu var arī, pašam to nemaz nezinot – sievietes pie manikīra, taisot pīrsingu, ko iecienījuši jaunieši... Tāpēc esam uzsākuši nopietnu cīņu ar šo vīrusinfekciju. Mūsu apņemšanās ir izārstēt visus tos pacientus, kuri jau saņēmuši veco jeb interferona terapiju, taču tā bijusi neefektīva. Turpmāk naudu tērēsim par izārstētiem gadījumiem, nevis neizārstētiem,” 2015.gada nogalē notikušajā preses konferences diskusijā sacīja veselības ministrs Guntis Belēvičs

Ar šīm izmaiņām – 100% kompensāciju un papildu budžeta piešķiršanu - VM cer sasniegt uzstādīto mērķi, tomēr jaunā medikamenta pielietošanai C hepatīta pacientu ārstēšanā ir ierobežojumi. Interferons joprojām būs kā viena no terapijas iespējām C hepatīta pacientu ārstēšanai ar diagnozi F1 un F2 stadijā. Savukārt cilvēkiem, kuriem jau progresējusi aknu fibroze (stadija F3) vai iestājusies aknu ciroze (F4) un pacienta asinīs konstatēts C vīrusa 1.genotips, ārstēšanai nozīmēs jauno terapiju bez interferona.

„To, kāda veida ārstēšanās katram pacientam pienākas, rūpīgi izvērtē ārstu konsilijs, protams, izvēloties visatbilstošāko terapiju,” sacīja Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas prezidente Ieva Tolmane.

 Jau šobrīd jauno terapiju bez interferona sākuši saņemt vairāki C hepatīta pacienti ar fibrozes stadiju F3, kuriem ārstēšanās ar interferona terapiju nav devusi gaidīto rezultātu, kā arī vairāki pacienti ar fibrozes stadiju F4. „Ceram, ka gandrīz visi pacienti, kas uzsāks ārstēšanos, jau pēc trīs mēnešiem saņems rezultātus, kas apliecinās, ka C hepatīta vīruss vairs organismā nav atrodams,” piebilda medicīnas doktore Ieva Tolmane.

Jaunā terapija bez interferona jau paguvusi attaisnot ārstu un VM cerības, jo analīzes apliecina, ka no C vīrushepatīta Latvijā izārstējušies 17 cilvēki, kuri jauno medikamentu saņēma jau pērnajā gadā, tā saucamajā "Abbvie" līdzjūtības programmas ietvaros. Gandrīz visiem šiem pacientiem iepriekš bija veikta ārstēšana ar interferonu, bet diemžēl neveiksmīgi. Priecīgā ziņa vieš cerību, ka turpmākajos gados VM varētu rast papildu līdzekļus, lai jauna terapija bez interferona būtu pieejama arī tai pacientu grupai, kas šobrīd paliek ārpus noteikto kritēriju robežām.

Turklāt, jo vairāk izārstētu pacientu, jo mazāks risks inficēties pārējai sabiedrības daļai.

Tas savukārt nozīmē to, ka, sarūkot no jauna inficēto pacientu skaitam un palielinoties izārstēto cilvēku īpatsvaram, arī C hepatīta pacientu ārstēšanai atvēlēto līdzekļu budžetā būs vairāk. Iespējams, tas ļaus pielietot jauno, efektīvo terapiju arī to C hepatīta pacientu ārstēšanai, kuriem šobrīd iet secen jaunais medikaments.

Ik gadu C hepatīta vīruss asinīs tiek atklāts vairāk nekā 1000 cilvēkiem Latvijā. Ikviens var pasargāt sevi no inficēšanās, arī  ievērojot pavisam ikdienišķu piesardzību – neriskējot, veicot manikīru pie mājās strādājoša meistara, ja vien nav pārliecības, ka darbarīki tiešām tiek rūpīgi sterilizēti. Netaisīt pīrsingu kādā „kaktu” salonā un sekot līdzi, lai meistars izmanto tikko izpakotu adatu un lieto cimdus, kā arī neļauties gadījuma seksam bez prezervatīva.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti