Infektologs Dumpis: Nopietnāka problēma nekā jaunais Ķīnas vīruss – sabiedrības vakcinācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Izplatoties nepatiesai informācijai par jauno Ķīnas koronavīrusu, pašlaik pasaulē vērojama nepamatota panika. Taču būtiskāks par šo jauno vīrusu ir jautājums jau esošo vakcīnu kalendāru pret daudz agresīvākām slimībām, intervijā LTV raidījumā “Viens pret vienu” sacīja infektologs, profesors Uga Dumpis.

Nepamatota panika

Profesors pastāstīja, ka otrdien, 4. februārī, starptautiskajā zinātniskajā žurnālā “Nature” ir publikācija par jauno Ķīnas koronavīrusu un tā izcelsmi. Zinātnieki noskaidrojuši, ka jaunajam vīrusam ir 96% līdzība ar sikspārņu vīrusu un 80% līdzība ar SARS (smagais akūtais respiratorais sindroms) vīrusu.

“Šis vīruss klīniskajās izpausmēs noteikti nav līdzīgs SARS vīrusam. Tas ir kaut kas stipri vieglāks,” sacīja Dumpis.

Vienlaikus viņš piebilda – arī jaunais vīruss var izraisīt tikpat nopietnas problēmas kā gripa, kas uzskatāma par bīstamāko infekcijas slimību Eiropā.

Cilvēkiem, kuri miruši pēc inficēšanās ar jauno vīrusu, nāves cēlonis ir plaušu karsonis, pneimonija. Šāda pneimonija parasti ir cilvēkiem ar riska faktoriem – hroniskām smagām slimībām vai vecumu. Taču lielākajai daļai inficēto nav pneimonijas.

Pašlaik pret koronavīrusu ir trīs vakcīnu kandidāti. Vakcīnas pārbaude uz cilvēkiem varētu sākties šajā vasarā, bet publiski pieejama tā būs vēl pēc kāda laika. Vakcīnas ir risinājums šāda veida epidēmijām, norādīja Dumpis.

Profesors arī uzsvēra straujo viltus informācijas izplatīšanos: “Šis ir pļaujas laiks cilvēkiem, kas grib pievērst sev uzmanību. To mēs redzam visur. Īpaši šie notikumi risinās sociālajos tīklos. Ir ļoti daudz sensāciju, filmu, attēlu un komentāru, kas noteikti nav patiesība.

Tiešām ļoti grūti izfiltrēt īstenību. Bet noteikti es notiekošo varētu saukt par paniku, nepamatotu paniku,” sacīja Dumpis.

Vakcinācija – ļoti būtiska

Profesors uzsvēra nepieciešamību vakcinēties pret tām slimībām – masalām, garo klepu, difteriju -, kuras ir daudz agresīvākas un pret kurām vakcīnas ir pieejamas. “Tas ir ārkārtīgi būtisks jautājums. Vakcinācijas kalendārs, vakcīnas ir nopietnāks jautājums par šo jauno koronavīrusu.

Nekas jau nav pazudis – šīs infekcijas gaida. Tās ir nopietnākas infekcijas, tās izplatās daudz agresīvāk.

(..) Nu, nevar pieļaut, ka mūsdienu Eiropas valstī cilvēki mirtu no masalām!” sacīja Dumpis.

Viņaprāt, cilvēki mēdz atteikties no vakcīnām arī dezinformācijas un viltus ziņu dēļ.

Arī pret gripu Latvijā vakcinējas ļoti maz cilvēku. “Mēs nedarām pietiekami daudz tur, kur mēs varētu darīt,” piebilda infektologs, mudinot vakcinēties pret gripu.

Savukārt komentējot zarnu infekcijas izplatīšanos Latvijā pagājušajā vasarā, Dumpis atzina, ka šis gadījums bijis nopietns. Vienlaikus viņš pauda – no šāda uzliesmojuma neviena valsts nav pasargāta, un kopumā Latvijā nav būtisku problēmu ar infekcijām, kas saistītas ar pārtiku. Arī higiēnas jautājumi ir labā līmenī.

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss konstatēts arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā. Reaģējot uz to, Latvijas epidemiologi uzsver - panikai nav pamata, taču Eiropas Savienības valstīm un citām valstīm jāturpina jau iesāktie pasākumi, lai nepieļautu vīrusa izplatību.

Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti