4. studija

Kāpēc neredzīga sieviete par piecus gadus senu satiksmes negadījumu var palikt bez dzīvokļa?

4. studija

Sulu laiks sācies!

Gripas komplikācijas, sepse un snaudošie vīrusi

Infektologi: Vīrusi organismā var kavēties gadiem pat pēc izveseļošanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Agrāk viss bija skaidrs - ja bija iesnas, tad septiņās dienās pāriet. Tagad cilvēki saka, ka pat visvienkāršākā infekcijas slimība pārvēršas par smagām komplikācijām. Gripas epidēmijas laikā ne reizi vien piesaukta arī sepse, kas satraukusi daudzus prātus.

 "Mēs runājām arī ar citām māmiņām, ir tādas aizdomas, ka varbūt speciāli izplata vīrusu, lai taisītu biznesu uz zālēm," LTV raidījumam "4.studija" stāsta Diāna, kurai ir aizdomas par mākslīgi izplatītu vīrusu, pieļaujot, ka kādas vielas tiek speciāli izsmidzinātas. Savukārt uzrunātā Olga ir pārliecināta, ka vīrusu vispār nav: "Lai saņemtu naudu, izdomāja vīrusu. Neredzu nekādu lielu bojājumu."

"Manuprāt, tā jau ir sena anekdote, ka visi vīrusi ir militāristu izdomāti vai amerikāņu izkaisīti, un tā tas rodas - tad Zikas, Ebolas vīruss... Visi uzskata, ka tas tā ir, bet attiecībā uz gripas vīrusu tā nav, tas ir mainīgs un gudrs. Tur neviens nav pielicis pirkstu, tikai pats vīruss," stāsta asociētā profesore un pētniece, Rīgas Stradiņa universitātes Augusta Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadītāja Modra Murovska.

"Gripas vīruss mutē, bet nekas neparasts nav noticis, taču šogad vairāk slimo kā pagājušā gadā. Epidēmija esam ceturto nedēļu, slimnīcā nonāk ne vairāk kā viens procents no visiem pacientiem," stāsta Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) vadītāja Baiba Rozentāle.

Kad Valsts prezidents nonāca slimības gultā, viena daļa cilvēku bija panikā: ja jau reiz gripa nolikusi uz lāpstiņām tik spēcīgu vīru, kas būs ar viņiem, vienkāršo tautu!? Bet mediķi vēlreiz un vēlreiz atgādina, nevajag jaukt divas dažādas slimības - sepsi, kas konstatēta prezidentam, un gripu, kas kļuvusi par mutantu.

"Ja cilvēkam asinīs nokļūst baktērijas, tā ir bakteremija, baktērijas aiznes uz iekšējiem orgāniem, tad var runāt par sepsi. Asinīs spēj baktērijas iznīcināt, ja pretestība krīt, nokļūst orgānos, bet tam nav saistības ar gripas vīrusu. Divas dažādas lietas," norāda LIC vadītāja Rozentāle.

Miera fāzē baktērija cilvēkā var mitināties pat visu mūžu. Kurā mirklī tā parādīs savu ļauno dabu, neviens nezina.

"Jebkura vīrusa infekcija tāpat kā baktēriju ierosināta var pēc pārslimošanas provocēt cilvēkiem vājajās vietās citu slimību saasināšanos. Ja cilvēkam kāda infekcija bijusi dusošā fāzē nierēs, pēc gripas var būt nieru iekaisums vai kamoliņu iekaisums, artrīti, locītavu iekaisumi, bet jāatceras, ka pēc 5-7 dienām nebūsi vesels. Šis sindroms pāriet mēneša laikā," stāsta Rozentāle.

Tikpat mierīgi cilvēkā līdz zināmam mirklim var dusēt arī vīruss.

"Lielākai daļai vīruss no organisma izvadīts netiek, saglabājas, sēž mierīgi un var dzīvot un nesaslimt, bet, ja gadās kādi stresi, inficējas ar ko citu, rodas onkoloģija, aktivizējas vīruss un noved pie patoloģijām," dažādus scenārijus ieskicē asociētā profesore un pētniece Modra Murovska. "Tā kā to vīrusu daudz, vienlaicīgi cilvēks var inficēties ar vairākiem - ar A un B tipu, tad inficētā cilvēkā notiek izmaiņas paša vīrusā un iznāk no cilvēka cits vīruss. Tas ir atkarīgs no imūnās sistēmas stāvokļa, ja diemžēl imūnsistēma novājināta, var vieglāk inficēties, [vīrusi] vairojas un slimība klāt. Ir arī tādi vīrusi, kas vēl vairāk nomāc [imūnsistēmu] un cilvēks kļūst slimāks un ar ko citu var inficēties."

Mediķi ir vienisprātis, ka cilvēku imunitāte vairs tik tiešām netiek galā ar dusošajiem un aktīvajiem vīrusiem un baktērijām. Tāpēc arī slimnīcās nonāk cilvēki ar dīvainiem augoņiem, infekcijas bojātu sirdi, nierēm, plaušām. "Imūnās sistēmas vājums var būt attīstījies arī vēl slēptā veidā - uztura faktori, ķimizācija, lielāks cilvēku skaits ir ar imūnās sistēmas vājumu," norāda LIC vadītāja Baiba Rozentāle. "No mazas pumpiņas mikrobi iekļūst asinīs, kaut normāli vajadzētu iznīcināt, un rodas sepse, asins saindēšanās. "Komplikācijas visbiežāk ir baktēriju ierosināti plaušu karsoņi, vidusauss iekaisumi, arī deguna blakus dobuma iekaisumi, un reti - trešā nedēļā sirds muskuļu iekaisums.

Vēlreiz uzsveru - tas ir miokardīts, tā ir ļoti reta komplikācija. No gripas diemžēl cilvēki, kas pieder pie riska grupas, kam sirds, plaušu slimības, grūtnieces un bērni līdz divu gadu vecumam, slimo smagi un mirst. Šogad 18 jau nomiruši, pagājušā gadā 40. (..)  Ieejas vārti [infekcijai] var būt visdažādākie, un arī nevainīgi. Var būt arī hronisks mandeļu iekaisums, kur ir baktērijas."

"Ir jālieto tautas līdzekļi - kādus vien var, arī vitamīnus. Otra lieta, ja jūt gripas simptomus, nevajag tēlot varoni un iet uz darbu aplipināt citus, un palikt guļam uz mēnesi," piebilst Modra Murovska. "Gripas vīrusa genoms ir sarežģīts. Pats vīruss ir mainīgs, jo tas ir specifisks."

Jāatceras, ka tas, par ko cilvēks bieži domā, tas ar viņu mēdz notikt. Lai mazāk saslimtu, par gripu arī jādomā retāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti