Infektologi aicina revakcinēties pret difteriju

Latvijā infektologi atgādina, ka reizi desmit gados katram iedzīvotājam jāatkārto pote pret difteriju. Izrādās, aizvien biežāk bērnībā veiktās vakcīnas vairs nedarbojas un aizsardzība beigusies. Taču revakcinācija palikusi pašu cilvēku un viņu ģimenes ārstu modrības ziņā. 

Mediķi  novērojuši, ka cilvēki bieži nezina un neatceras, kad pēdējo reizi veiktas obligātās vakcīnas. Tāpat, pieaugot cilvēka mūža ilgumam, ir skaidrs, ka antivielas asinīs ar gadiem vienkārši izzūd. Latvijā  lielākā daļa bērnu -  95% -  saņem kombinētās vakcīnas pret vairākām dzīvībai bīstamām slimībām, taču problēmas rodas vēlāk ar revakcināciju, ne visi to ievēro. 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciāliste Elīna Dimiņa uzsver, ka vakcinēšana pret difteriju jāatkārto ik pēc 10 gadiem. "Tur ir grūtāk to izrēķināt, bet tie ir aptuveni 50% jeb puse no populācijas, kas šobrīd ir vakcinēti," viņa paskaidroja.

Ģimenes ārste Līga Kozlovska savus pacientus uzrunā un atgādina, kad pienācis laiks vakcinēties. Viņa priecājas, ka

lielākā daļa ir apzinīgi un paši interesējas par revakcinācijas termiņiem.

"Manā praksē ir diezgan apzinīgi pacienti," gandarījumu pauda Kozlovska. "Atsakās ļoti maz. Daudzi nāk uz maksas potēm, sevišķi rūpīgi seko līdzi vecie cilvēki un jau tagad prasa, kad būs gripas vakcīna."

Tam, ka bērnībā veiktās vakcīnas pasargās visu mūžu, uzticēties gan nevar. Cilvēki dzīvo aizvien ilgāk un nereti antivielu vairs asinīs nav. Tādēļ

ārsti mudina pārskatīt potēšanas pases un doties saņemt vakcīnas, īpaši pret difteriju, ar kuru ik gadu saslimst vairāki iedzīvotāji.

Dimiņa atgādina, ka tagad ir īstais laiks pārbaudīt vakcinācijas dokumentus, jo īpašā režīmā to varēja palaist garām. "Tagad ir īstais laiks to izdarīt, potējoties ne tikai pret difteriju, bet arī citām infekcijām," uzsvēra Dimiņa.

Ārsti prognozē, ka 2020. gada pirmajā pusgadā vakcinēto skaits būs mazinājies Covid-19 dēļ. Pieaugušo vakcinācija ir katra paša ziņā, taču speciālisti īpaši aicina neriskēt saslimt ar slimībām,  pret kurām ir vakcīnas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti