Infektoloģe: Par bērnu vakcīnām jākonsultējas ar ārstiem, ne ar «Google»

Vecākiem vajadzētu pieņemt lēmumus par bērna vakcināciju, nevis balstoties uz dažādiem rakstiem internetā, bet gan speciālista padomiem, uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe un Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska. Sestdien, 31.oktobrī, ārste Bērnu slimnīcā vecākiem kliedēja dažādus mītus par vakcināciju.

Apmācību programmā „Vinnija Pūka skola” Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā katru mēnesi vecākiem notiek nodarbība par kādu bērnu audzināšanas tematu.

Šonedēļ bērnu ārste infektoloģe Dace Zavadska vecākiem kliedēja mītus par vakcīnām: “Visstulbākais [mīts] vai tāds, kas visvairāk liek matiem celties stāvus, ir tas, ka vakcīnās ir indes. To mēs ļoti labi zinām, ka indes vakcīnu veidā neražo. No biežākajiem [jautājumiem] ir,  kāpēc tik maziem [bērniem vajag vakcinēties] un kāpēc tik daudz. Bet šeit ir ļoti vienkārša atbilde no imūnās sistēmas viedokļa, no imūnās sistēmas pētniecības, ka patiesībā, ievadot 13 vakcīnas, bērna imunitāte tiek noslogota par 0,13%.”

Ārste arī uzsver, ka vakcīnas vajadzīgas agri, jo bērns uzreiz pēc nākšanas pasaulē saskaras ar apkārtējo vidi un tuvākajiem cilvēkiem, no kuriem var inficēties. Tikmēr nodarbībā aptaujātie vecāki stāsta, ka viņus visvairāk uztrauc vakcīnu blakus parādības.

“Dzīvē pietiekami daudz bijuši gadījumi, kas liek, iespējams, apšaubīt [vakcinēšanās] lietderību. Vakcīnu ideja, protams, pati par sevi ir lieliska, bet otra puse – blaknes un komplikācijas, kas manu tuvinieku pieredzē ir bijušas traģiskas,” par bažām stāsta Laura, kura šobrīd ir stāvoklī un gaida pirmo bērnu.

Piesardzīgs pret vakcīnām ir arī Jurijs. Viņu uztrauc, lai viņa 10 mēnešus vecā meita nepiedzīvo to pašu, ko viņš: “Man pašam ir alerģija, slimība, kura parādījās pēc aptuveni vakcīnas vecuma. Agrāk nebija, un maniem vecākiem, vecvecākiem nebija tādas alerģijas. Viens no variantiem ir, ka tā ir blakus parādība no vakcīnām, tāpēc es negribu, lai maniem bērniem būtu tas.”

Infektoloģe Dace Zavadska noliedz, ka vakcinācijas izraisa alerģijas bērniem: “Protams, alerģija ir saistīta arī ar imūnās sistēmas reakciju, bet tur šis ceļš ir pavisam savādāks, nekā tas notiek imunizācijas rezultātā. Braucot uz Daugavpili, mēs nevaram nonākt Liepājā.”

Viņa gan atzīst, ka retos gadījumos var rasties anafilaktiskas reakcijas, bet tās rodas aptuveni vienam pacientam no miljona: “Mums gadā piedzims vidēji 20 000 jaundzimušie. Varbūt reizi piecos gados vienam būs. Vai tāpēc mēs nevakcinēsim pārējos?”

Dace Zavadska uzskata, ka vecāku skepse ir laba lieta, taču mīti par vakcīnām rodas, vecākiem pārāk daudz uzticoties dažādiem rakstiem internetā. Viņa aicina jautājumos par vakcīnām vērsties pie speciālistiem, nevis meklētājā „Google”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti