Rīta Panorāma

Pirmās palīdzības ABC. Ķīmiskas vielas norīšana. Bērni

Rīta Panorāma

Svinot Rolanda Kalniņa 95. jubileju

Intervija ar Ingu Ažiņu

Infektoloģe: HIV mainījis savu seju

To cilvēku kopums, kuri biežāk inficējas ar cilvēka imūndeficīta vīrusu jeb HIV, ir mainījies – tie ir cilvēki līdz 40 gadu vecumam, kas strādā vai mācās, intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” pastāstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra infektoloģe Inga Ažiņa.

Ažiņa sacīja, ka HIV ilgāku laiku var nebūt simptomu un akūtajā stadijā tas līdzinās citām slimībām: drebuļi, temperatūra, galvassāpes.

Arī ar šo vīrusu inficētie cilvēki nav tikai kādās šaurās sabiedrības grupās. Agrāk HIV tika biežāk konstatēta narkotiku lietotājiem, intīmo pakalpojumu sniedzējiem un arī homoseksuāliem vīriešiem.

“Līdz šim sabiedrība domāja – tas uz mani neattiecas, jo nepiederu nevienai no tām grupām. Protams, šajās riska grupās ir HIV pacienti, bet mēs zinām viņus,” sacīja infektoloģe.

Taču tagad slimība ir nomainījusi savu seju: HIV pacienti lielākoties ir gan vīrieši, gan sievietes vecumā no 20 līdz 40 gadiem, kas strādā vai mācās, arī veido ģimenes un attiecības.

Lai izvairotos no inficēšanos ar HIV, Ažiņa kā ļoti būtisku aspektu minēja nepieciešamību gadījuma rakstura seksuālās attiecībās vienmēr lietot prezervatīvus.

Jau vēstīts, ka pērn Latvijā bijis vislielākais jaunu pacientu - ar HIV inficējušos cilvēku skaits visā Eiropā, tie bija 365 cilvēki uz 100 000 cilvēku, kas gan ir mazāk nekā 2015.gadā – tad bija reģistrēti 393 cilvēki, kam ir HIV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti