Rīta Panorāma

Ārsti aicina sauļoties gudri

Rīta Panorāma

Skype intervija ar Asnāti Ziemeli

Intervija ar Ievu Tolmani

Infektoloģe: C hepatīta analīzes jāveic ikvienam

C hepatīts ir aptuveni 1,7% Latvijas iedzīvotāju. Tomēr Latvijā šobrīd pieejama laba un efektīva ārstēšana. Tādēļ 95% pacientu, kuri laikus saņem ārstēšanu, šo slimību izārstē. Tā norāda infektoloģe hepatoloģe, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane.

28. jūlijā, kad visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā hepatīta diena, pacientu organizācijas, Veselības ministrijas pārstāvji, kā arī ārsti un citi dalībnieki diskutēs par šīs slimības aktualitāti un ārstēšanu Latvijā.

Ieva Tolmane gan norāda, ka ar C hepatītu saslimt var ikviens, to pat nenojaušot, tādēļ īpaši svarīgi ir vērsties pie ģimenes ārsta vai doties uz laboratoriju, lai veiktu testu sirdsmieram vai arī, lai iespējami ātri uzsāktu ārstēšanu.

Ieva Tolmane: C-hepatīta analīzes jāveic ikvienam
00:00 / 01:06
Lejuplādēt

“Mums ir daudz pacientu, kuri jau ir zināmi, kurus mēs apzinām un aicinām ārstēties. Bet ir liela daļa pacientu, kuri nezina, ka viņi ir inficēti, jo viņiem nav sūdzību. Tā nav klasiskā aknu slimība, kur cilvēks kļūst dzeltens un tad jau viņš zina, ka jāskrien pie ārsta. Sūdzības parādās tikai tad, kad jau parādās aknu ciroze. Tas jau ir vēlu. Mums ir svarīgi atrast tos cilvēkus, pirms vēl ir aknu ciroze, un izārstēt viņus pirms tam,” uzsvēra Tolmane.

“Viens risks, protams, ir narkotiku lietošana, bet jāsaprot, ka tas nav lielākais pacientu skaits. Mums diemžēl šis vīruss var izplatīties dažādu kosmētisku procedūru laikā, retos gadījumos arī seksuālā ceļā, bet tas ir tad, ja notiek bieža partneru maiņa. Īpaši agrākos laikos bija arī manipulāciju laikā iespējams inficēties, arī stomatoloģisku procedūru laikā. Tāpēc, ja cilvēkam nav sūdzību, viņš nevar no ārpuses nekā pateikt, ka viņam nav C hepatīta. Bet, ja nekad dzīvē nav bijusi C hepatīta pārbaude, noteikti tas ir jāizdara,” aicināja infektoloģe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti