Indija uz Marsu palaiž kosmosa raķeti ar zondi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Cenšoties stiprināt savas pozīcijas arī kosmosa izpētē, Indija otrdien sekmīgi palaida kosmosa raķeti ar zondi, kuras mērķis ir sasniegt Marsu. Ja ambiciozā misija būs veiksmīga, Indija kosmosa aģentūra kļūs par ceturto, kurai tas izdevies. Sacensībā ar citām reģionālajām lielvarām, tā arī cer kļūt par pirmo Āzijas valsti, kurai izdevies sasniegt „Sarkano planētu". Piemēram, Ķīnas un Japānas mēģinājumi līdz šim bijuši neveiksmīgi.

Vairāk nekā puse no misijām, kuru mērķis ir sasniegt „Sarkano planētu", ir beigušās neveiksmīgi, tajā skaitā Ķīnas un Japānas mēģinājumi. Līdz šim to izdevies izdarīt tikai ASV, Padomju Savienības un Eiropas Savienības kosmosa aģentūrām. Tagad par ceturto centīsies kļūt Indija.

Otrdien no kosmodroma valsts austrumu piekrastē tā sekmīgi palaida raķeti ar vairāk nekā tonnu smagu zondi.

Šis gan ir tikai pirmais posms, un šobrīd komiskais aparāts vēl tikai atrodas orbītā ap Zemi. Paredzēts, ka līdz mēneša beigām orbīta un zondes ātrums pamazām tiks paaugstināts, līdz tas būs pietiekams, lai pārvarētu mūsu planētas gravitācijas spēku.

Tad sekos vairāku mēnešu ilgs gandrīz 800 miljonus kilometru garš ceļojums uz Marsu, kur zondei vajadzētu nokļūt nākamā gada septembrī. Kā norāda Indijas Kosmosa pētījumu organizācija, tad nākamais sarežģītais uzdevums būs precīzi samazināt komiskā aparāta ātrumu, lai to ievirzītu „Sarkanās planētas" orbītā.

Nelielas automašīnas izmēra zondei paredzēts veikt vairākus uzdevumus. Tostarp novērot planētas virsmu, kā arī analizēt atmosfēras sastāvu, īpašu uzmanību pievēršot metāna klātbūtnei. Tā atrašana varētu liecināt par dzīvību Marsa, tā kā uz Zemes 90% metāna, kas ir galvenais dabasgāzes komponents, izstrādā dzīvie organismi. Pirms desmit gadiem zinātnieki paziņoja, ka netālu no Marsa ekvatora atklājuši mākoni, kas satur 19 000 tonnu metāna. Tomēr ASV Nacionālā Aeronautikas un kosmosa pārvalde jeb NASA nesen paziņoja, ka uz Marsu nosūtītais izpētes pašgājējs robots „Curiosity" planētas atmosfērā atradis tikai niecīgas metāna pēdas.

Indijas misijas budžets ir salīdzinoši neliels - 4,5 miljardi rūpiju jeb aptuveni 37 miljoni latu. Tomēr izskanējušas arī kritiskas balsis, norādot, ka šādas summas tiek tērētas laikā, ka valstī nabadzībā dzīvo vismaz trešā daļa cilvēku. Indijas Kosmosa pētījumu organizācija tomēr norāda, ka sasniegumi tehnoloģiskajā jomā ir palīdzējuši valsts attīstībai. Indija ir pārliecināta, ka šī misija būs nozīmīgs solis tās kosmosa programmā, kuras laikā jau pirms dažiem gadiem nosūtīta zonde uz Mēnesi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti