Iecietība mazina vardarbību. «Dod pieci! 2020» studijā psiholoģe Kristīne Balode

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Labdarības maratona “Dod pieci! 2020” ceturtās dienas rītā stikla studijā viesojās klīniskā psiholoģe Kristīne Balode. Viņa stāstīja par sarunu nepieciešamību iecietības veicināšanā.

Kristīne Balode ir strādājusi gan ar no vardarbības cietušiem bērniem, gan ģimenēm. Viņas tagadējais darbības lauks saistīts ar pieaugušo stiprināšanu, lai viņi nebūtu vardarbīgi viens pret otru.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“Antonīms vārdam vardarbība būtu iecietība. Neviens no mums neceļas ar plānu otram darīt pāri un apzināti izturēties vardarbīgi jau no paša rīta. Pārsvarā mums pietrūkst iecietības un pat vēlmes būt iecietīgam pret otru cilvēku,” skaidroja Kristīne Balode.

"Dod pieci! 2020", seko līdzi tiešraidei!

Labdarības maratons "Dod pieci!" 152 stundu garā tiešraidē šogad vāca līdzekļus, lai palīdzētu cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Minimālais ziedojums 5 eiro palīdz stundu būt drošībā cilvēkam, kurš bēg no fiziskas, emocionālas vai ekonomiskas vardarbības.

Ziedot ar dziesmu iespējams līdz 10. janvārim labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv.

Ja saskaries ar vardarbību ģimenē, palīdzības pieteikuma anketu iespējams aizpildīt "Dod pieci! 2020" mājaslapā.

Lai raisītu iecietību vienam pret otru, psiholoģe uzsvēra, ka svarīgas ir diskusijas un sarunas arī par sarežģītām tēmām: “Es teiktu, ka nepieciešamas būtu brīvākas diskusijas par dažādām tēmām, sarunas arī par neērtajām tēmām, lai mēs biežāk saskaramies ar to, ka mūsu viedokļi var atšķirties arī ļoti nozīmīgos jautājumos.

Ir nepieciešams arī atšķirt emocijas no cilvēku rīcības: “Otrs ir mācīties atdalīt emocijas no rīcības.

Tas, kā es jūtos par to, ko es saku vai dzirdu, vai tas, kā otrs uzvedas, obligāti nav tas, kam vajadzētu definēt manu uzvedību.

Manai uzvedībai vairāk vajadzētu balstīties manās vērtībās un pārliecībās, kuras neaizskar otra cilvēka tiesības uz būšanu, cieņu un neaizskaramību.”

Gadījumos, kad ir grūti uzsākt sarunu par kādu tēmu, palīdzēt var vēstuļu vai īsziņu rakstīšana, vai saruna ar kāda cita cilvēka starpniecību.

“Mēs esam nerunājoša kultūra, mums jāmācās sākt sarunāties. Un īpaši vīriešu dzimumu es aicinātu sākt sarunāties, jo sievietēm jau pārsvarā nav problēmas ar to.

Reizēm ir problemātiski saprast, ka emocionāla saruna nenozīmē nozīmīgāka saruna, dažreiz saturs pazūd aiz daudzām emocijām, un tur mēs nevaram satikties.

Vienam gribas vairāk runāt par emocijām, otram vairāk par faktiem,” skaidroja Balode.

Viņa arī teica, ka, neskatoties uz grūtībām sarunāties no vīriešu puses, ir vērojamas pozitīvas pārmaiņas: “Izteikties par savām sajūtām un pārdzīvojumiem vēl aizvien vīriešu pasaulē nav stilīgi. Tomēr es noteikti teiktu, ka ir pozitīva tendence, it īpaši jaunajiem vīriešiem, kas kļūst par tēviem. Ko mēs varam pārmest? Ja mēs paskatāmies uz iepriekšējo paaudzi, vīrietis tikpat kā nav bijis mājās, viņš nav bijis ne aktīvs sarunu partneris, ne klātesošs tēvs. Tagad ir pirmā paaudze, kas mācās to dabūt gatavu.”

KONTEKSTS

Sešu gadu laikā labdarības maratonā “Dod pieci!” saziedoti kopumā 1,3 miljoni eiro. Katru gadu šī akcija aktualizē kādu Latvijas sabiedrībā nozīmīgu tēmu. Šogad ziedojumi tiek novirzīti atbalstam cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Iepriekšējos gados ziedots senioriem, speciālo asistentu nodrošināšanai bērniem ar īpašām vajadzībām, atbalstam ar vēzi slimajiem pacientiem, bērniem, kas palikuši bez vecākiem, jaunajiem vecākiem un neārstējami slimiem cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti