Rīta Panorāma

Lielais Jautājums: vai Latvija var būt jaunuzņēmumu centrs?

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Signi Bāliņu

Ar HIV inficējas pārāk daudz zīdaiņu

HIV Latvijā konstatēts pavisam ap 80 bērniem

HIV ir hroniska, lēni progresējoša vīrusa izraisīta infekcijas slimība, kas lēnām, nonākot cilvēka organismā, sagrauj imūno sistēmu. Zāļu slimības izārstēšanai nav, tomēr mūsdienās tā ir vadāma. Turklāt valsts kompensē medikamentus saslimušajiem.

„Ja laicīgi diagnosticē HIV infekciju, tad pacients var ilgstoši, komfortabli dzīvot un, atrodoties infektologu uzraudzībā, nepalaist garām to mirkli, kad ir jāiejaucas ar specifiskiem medikamentiem un jāsāk ārstēt,” norāda Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velta Ķūse. „Ātri uzsākot terapiju, var panākt tādu situāciju, ka vīruss vairs nav nosakāms, tas necirkulē asinīs un var cilvēks dzīvot komfortabli un galvenais – nav infekcijas avots, lai inficētos kāds tālāk no viņa,” saka Ķūse.

Latvijā uzskaitē ir ap 7000 HIV pacientu. Visticamāk, saslimušos skaits ir līdz pat divām reizēm lielāks – daudzi nenojauš, ka ir inficējušies.

Diemžēl HIV konstatēts arī aptuveni 80 bērniem. „Dzemdību namā katru gadu tiek aprūpētas no 30-40 HIV pozitīvas pacientes dzemdībās,” atzīst Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga.

Ja grūtniecības laikā un pēc bērniņa piedzimšanas viss tiek pareizi darīts, tad lielākajā daļā gadījumu zīdainis ar HIV netiks inficēts. Tomēr tam ir savs nosacījums – ārstam ir jāzina, ka grūtniece ir HIV pozitīva. Paciente to nedrīkst slēpt, no tā nav jākaunas.

„Diemžēl Latvijai šajā jomā nav attīstītās Eiropas valsts cienīgs rādītājs. 8% gadījumu, ja zīdaiņa māte bijusi inficēta, bērniņš piedzimst ar šo slimību. Daudzās valstīs šis rādītājs ir zem 1%. Viens no nepatīkamās statistikas iemesliem – cilvēki baidās veikt HIV testu, lai gan dažādas sabiedriskās organizācijas tos taisa pat bez maksas. „Taktika prasa to, lai HIV vīrusu daudzums mātes asinīs uz dzemdību brīdi būtu pēc iespējas mazāks. Tas ir darbs visas grūtniecības laikā, lai vīrusa slodzi savā organismā samazinātu,” saka Kreicberga.

Sabiedrības bailes no šīs infekcijas ir milzīgas. Sabiedrībai šķiet, ka tāpat kā pagājušā gadsimta 90. gados ar HIV slimo vieglas uzvedības sievietes, geji, narkomāni. Bet patiesībā valstī HIV pozitīvā cilvēka profils ir mainījusies.

Katrs 200. rīdzinieks ir HIV pozitīvs. Viņu varam sastapt tramvajā, veikalā, frizētavā, skolā, jebkurā sabiedriskā vietā.

„Ir jālauž mīts, ka inficēties ar HIV var apskaujoties, sabučojoties vai, piemēram, no odu kodumiem,” atzīmē biedrības “Agihas” valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks. Ceļi ir trīs – seksuālie kontakti, narkotiku lietošana un inficētas grūtnieces.

Lai pievērstu uzmanību slimībai un mudinātu cilvēkus reizi gadā pārbaudīt savu veselību, šobrīd tirdzniecības centrā „Riga Plaza” ikviens interesents var aplūkot  Baltijas foto mākslas darbu izstādi „Sieviete.Bērns.HIV”. Izstādi veidojuši foto mākslinieki: Māris Grīnbergs (Latvija), Külli Sparre (Igaunija), Irutė Jaruševičiūtė (Lietuva), tapuši 15 unikāli darbi, kuru pamatā ir motīvi no stāstiem par sievietēm, bērniem un viņu dzīvi ar HIV. Viņu pieredze mudina aizdomāties gan par to, ka šī slimība var skart ikvienu no mums, gan arī par to, cik neiecietīgi esam nepamatotu aizspriedumu vai savas nezināšanas dēļ.

Izstādē varēs ne tikai aplūkot, bet arī izlasīt patiesus stāstus par dzīvi kopā ar HIV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti