Glābjot Balto kāpu, Saulkrastos vēlas pārrakt Inčupīti

Baltā kāpa Saulkrastos ar katru gadu kļūst arvien mazāka un mazāka. Vainojama tajā ir sīkā, bet sīkstā blakus tekošā Inčupīte. Vietējā pašvaldība ir gatava rīkoties un mainīt upes gultnes tecējumu, taču tas situāciju glābtu tikai īstermiņā.

Vairāki Saulkrastu iedzīvotāji ir nemierā ar nešpetno Inčupi. Viņuprāt, ja nekas netiks darīts lietas labā, tad nākamās paaudzes Balto kāpu vairs neredzēs.

"Pie visa vainīga ir mazā upīte, kas pašlaik ir iegrauzusies Baltās kāpas pamatnē un brucina nost smiltis, kas ir miljoniem gadu sakrājušās un stāvējušas," satraukta ir Saulkrakstu iedzīvotāja Baiba.

Inčupīte ir kā jauna meita. Neko no viņas nevar saprast. Vienu gadu tā tek pa taisno uz jūru, bet jau nākamajā gadā ir izdomājusi triekties pretī kāpai un lēnām to drupināt nost. Arī jūrai nav nekādas cieņas pret Balto kāpu. Tur, kur pirms pāris gadiem veda trepītes, tagad pretī plešas krauja.

"Šī ir vieta, kur brauc tūristi, kuri skatās šo vietu, iepazīstas ar šo piekrastes daļu. Šī vieta arī ir ļoti populāra dažādiem pasākumiem un viens no īpašākajiem pasākumiem ir kāzas. Te ir bijušas gan lielāka, gan mazāka izmēra kāzas, cilvēki brauc un šeit veido fotosesijas, arī pašas kāzu ceremonijas te veido," pastāstīja Saulkrakstu iedzīvotāja Anda.

Pirms pāris gadiem pēc tam, kad Inčupīte kārtējo reizi bija sasparojusies nomainīt savu gultni, sabraukuši vairāki jaunieši un nolēmuši ar lāpstām pārrakt upes ceļu tā, lai tā neskar kāpu, bet tek pa taisno uz jūru.

"Viņu labais nodoms beidzās ar to, ka tika ierosināts kriminālprocess. Man tas šķiet pilnīgs absurds, jo upes gultne ir mainīga un nav runas par to, ka tiek darīts kaut kas nedabisks un videi kaitīgs, jo upe pati par sevi mainās un pašlaik tā diemžēl ir ieņēmusi stāvokli, kas ir bīstams mūsu dabas piemineklim. Pāris gadus atpakaļ tā teicēja stipri vairāk uz rietumu pusi un nebija nekādu bažu par Baltās kāpas pastāvēšanu," nesenos notikumus atceras Baiba.

Sodi gan nevienam no upes racējiem par laimi netika piemēroti, tomēr ar to arī kāpas glābšanas darbi beidzās, ja neskaita to, ka pašvaldība ar koku zariem un stādījumiem cenšas šo dabas objektu pasargāt no tālākas sabrukšanas.

Rezultātā kāpa vairs neizskatās balta kā kādeiz, un diemžēl šādi nostiprināšanas darbi nav gana efektīvi.

"Mēs esam pašā kāpas galotnē un platforma, kas atrodas šajā vietā, gadus piecus atpakaļ atradās metrus astoņus uz jūras pusi. Šeit mēs vēl redzam malējos pamatus, tie kas bija tālāk, ir nobrukuši lejā. Var secināt, ka pēdējo sešu, septiņu gadu laikā kopējais erozijas process ir skāris apmēram 15 metrus no kāpas," situāciju vērtē Saulkrastu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Normunds Līcis.

Saulkrastu dome šobrīd izvērtē iespēju mainīt Inčupes tecējumu tā, lai Baltā kāpa vairs netiktu skalota nost. Darbi, iespējams, varētu sākties jau šoziem.

Vietā, kur upe iztek ārā no meža un tālāk dodas pludmales virzienā, varētu notikt upes pārrakšanas darbi. Tas atrodas pāris simtu metru attālumā no Baltās kāpas.

"Mēs mēģināsim uzsākt procesu tā, lai mainītu upes gultnes tecējumu iztekā. Ja to izdosies saskaņot ar atbilstošajām vides instūcijām, tad iztāmēsim un veidosim iepirkumu, un šo darbu varētu veikt pašvaldība," sacīja pašvaldības pārstāvis Līcis.

Ģeoloģijas doktors Jānis Lapiniskis neiebilst pret upes gultnes mainīšanas ideju. Tas nenodarīs nekādu kaitējumu apkārtējai videi un arī Baltā kāpa uz kādu laiku varēs atviegloti uzelpot.

"Upes pārrakšana vai pārvietošana ir samērā īslaicīgs risinājums. Grūti paredzēt, cik ilgā laikā, bet tā atgriezīsies pie Baltās kāpas. Tie varētu būt pieci, varbūt 10 gadi, bet šis ir tāds pasākums, kurš nav neatgriezenisks, tāpēc no dabas procesu nepārtrauktības viedokļa, tas ir vēlamāks," vērtē ģeoloģijas doktors Jānis Lapiniskis.

"Tāds ilgtermiņa risinājums noteikti būtu, protams, ļoti izvērtējams un apspriežams. Koka pāļu sienas veidošana, līdzīgi kā tas Rīgā kanālmalā, uz kuras vēlāk varētu izveidot gājēju celiņu ar margām, kas ainaviski iederētos kopējā vidē," nākotnē cerīgi raugās Normunds Līcis.

Pret šādu domes piedāvāto risinājumu gan iebilsts Lapinskis, kurš spriež –  tā tiktu izmainīts kāpas dabiskais izskats.

Kāpu arī vajadzētu atbrīvot no zaru krāvumiem, lai tā atkal būtu balta, nevis pelēka.

Nelieli smilšu nogruvumi nekādu kaitējumu kāpai nenodarīs, tas ir dabisks process, kas veido Baltās kāpas izskatu. Nešpetna ir Saulkrastu Inčupe, tomēr tikai laiks rādīs, vai cilvēkiem izdosies mainīt tās dabu un glābt Balto kāpu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti