4. studija

Ceturtā studija (ar surdotulkojumu)

4. studija

Kāpēc pansionātu vecākiem apmaksā tie bērni, kurus Sociālais dienests var atrast?

Vai, saaukstējoties, cilvēki paļaujas uz plāksteriem, tējām un inhalācijām?

Ģimenes ārste: Saaukstēšanos vislabāk ārstēt ar sentēvu metodēm; tabletīte nelīdzēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gan oktobra beigās, gan novembra sākumā Latvijā būšot šim laikam neraksturīgi augsta gaisa temperatūra – gaidāmi pat siltuma rekordi, tomēr rudens vēji un lieti jau līdz šim ir ķēruši ne vienu vien, kas atvasaras veldzē bija par plānu saģērbies un nu cīnās ar klepu, iesnām un sāpošu kaklu. Ārsti skaidro, ka vislabāk sākt ārstēt saaukstēšanās simptomus ar sentēvu metodēm.

Rudens ir klāt ne tikai ar krāšņām lapām, bet daudziem no mums arī ar saaukstēšanos! Kā to atšķirt no kovida un kā vislabāk izārstēt? Uzreiz jāteic, ka saaukstēšanās ir gana dabiska lieta, un, ja tā nenotiek pārāk bieži, tad satraukumam nav pamata.

"Līdz trīs reizēm gadā, ja ir parastā saaukstēšanās, nav nepieciešama medikamentu izrakstīšana," skaidroja ģimenes ārste Ilze Kidala.

"Tā var būt! Organisms, imunitāte reaģē uz laikapstākļu maiņām, stresu – no tā visa mēs arī saslimstam. Laikus mēs varam to novērst, attiecīgi laikapstākļiem ģērbjoties. Tad, kad mums vairāk nav saulaini laikapstākļi, lietot vitamīnu D, regulāri arī vitamīnu C."

Padomi, kā ārstēt saaukstēšanos?

1. padoms

Jāģērbjas attiecīgi laikapstākļiem un papildus jālieto vitamīns D un C.

2. padoms

Jālieto daudz šķidruma.

3. padoms

Jādzer zāļu tējas – piemēram, aveņu lapu un upeņu lapu tēja ar citronu un medu. Atklepošanai palīdzēs ceļtekas un māllēpes.

4. padoms

Pret klepu palīdzēs inhalācijas – sālsūdens vai kumelīšu tējas.

5. padoms

Ja pāris dienu laikā veselība neuzlabojas, bet pasliktinās, jāsazinās ar ģimenes ārstu!

6. padoms

Arī sinepju un piparu plāksteri var būt efektīvi klepus ārstēšanai.

Tā kā Covid-19 un parastai saaukstēšanās vīrusa saslimšanai, kas nav kovids, ir vienādi simptomi – klepus, iesnas, temperatūra, tad diemžēl bez testa neiztikt. Vai nu laboratoriski vai nu paštests mājās jāveic.

Kad parādās pirmās iesnas un krekšķi, talkā jāņem vecmāmiņu receptes – zāļu tējas un vecās labās inhalācijas!

"Ļoti labs saaukstēšanās laikā ir ne tikai tīrs ūdens, bet tējas, ārstniecības augu tējas," pastāstīja farmaceite Zane Melberga. "Tās ir plašā klāstā aptiekās pieejamas, līdz ar to atkarībā no simptomiem, kuri cilvēkiem parādās vēl papildus, mēs varam arī piemeklēt atbilstošo drogu."

Pie augstas temperatūras ļoti laba ir liepziedu tēja, kas palīdz izsvīst, mazina temperatūru. "Aveņu lapas ir ļoti labas, upeņu tēja. Es domāju, vecmāmiņas ir devušas upeņu zapti, aveņu zapti ar karstu ūdeni tējas veidā!" atzina farmaceite.

"Mājās mēs varam lietot daudz šķidruma, tas ir – tējas, piemēram, aveņu lapu tēju, upeņu lapu tēju, pievienot klāt citronu, medu," ieteica arī ģimenes ārste Kidala. "Ja ir klepus, tad mēs sākumā varam veikt inhalācijas, varam pievienot sāli ūdenim – katliņā vāroties ūdenim, pievieno sāli un elpo pašus tvaikus. Ja klepus pastiprinās, liekas, ka tas sāk atklepoties, tad vajadzētu ceļtekas tēju, māllēpes tēju."

Ja klepus tomēr pastiprinās un ir pagājušas trīs līdz piecas dienas un jūtat, ka pašsajūta neuzlabojas, klepus neuzlabojas, temperatūra pieaug, noteikti jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

"Saaukstēšanās pārsvarā ir vīrusu infekcijas, gan iesnas – tie ir dažādi rinovīrusi, vairāki simti dažādu rinovīrusu," papildināja farmaceite Melberga.

"Pret vīrusiem tomēr medikamentu nav, mēs varam paaugstināt C vitamīna daudzumu organismā, kas stimulē imunitāti, bet tīri vīrusu izārstēt mēs nevaram.

Antibiotiku segments nepalīdzēs, bet, protams, cilvēkam gribas iedzert vienu tabletīti un nākamajā dienā jau būt veselam. Reti kad tā notiek! Vismaz piecas dienas ar šo saaukstēšanos mums būs jāsadzīvo."

Bet vai aptiekās maz tradicionālās sentēvu metodes vēl var iegādāt? Izrādās, ka – jā! Turklāt, esam arī viena no retajām valstīm Eiropā, kur cilvēki arī meklē pēc iespējas dabiskākas metodes, lai tiktu ar saaukstēšanos galā.  

"Dzīvojam reģionā, Ziemeļeiropā, Austrumeiropā, kur mēs vēl joprojām zinām, kas tad pļavā vai mežā ir jāsavāc. Mēs šīs zināšanas neesam aizmirsuši," atzina farmaceite. "Protams, zinātne iet tālāk, ir dažāda veida jau kapsulētās formas ārstniecības augiem vai sīrupu veidi, vai dažādas tinktūras, bet mēs vēl joprojām zinām, ko lietot! Protams, ir kumelīšu tējas inhalācijas, daudzi noteikti atceras no bērnības, ka lielā katlā vārīja mamma vai vecmāmiņa kumelīšu tēju un tad, apsedzoties ar dvieli, to visu vajadzēja inhalēt.

Šobrīd zinātne iet tālāk, un mums ir iespēja šīs pašas ārstniecības augu tējas vai vienkārši nātrija hlorīdu inhalēt, ne karstā veidā."

Aptiekās pieejamas ne tikai zāļu ripas, bet arī, piemēram, piparu un sinepju plāksteri, kas efektivitātes ziņā neatpaliekot.

"Ir cilvēki, kas, piemēram, prasa, vai vispār var nopirkt vēl sinepju pulveri, sinepju plāksterus, piparu plāksterus?  Jā, var nopirkt!" apstiprināja Melberga. "Un, īstenībā, es pat teiktu, ka tie ir ļoti efektīvi, jo, ja cilvēkam ir klepus, ja viņam ir kāds plaušu kairinājums, tad ļoti efektīvi uzlīmē šos te plāksterus, reflektoriskā veidā viņi kairina tajā vietā ādu un tur pastiprinās asinsrite. Un jo labāka asinsrite, jo ātrāk organisms tajā tieši konkrētajā vietā var cīnīties gan ar vīrusiem, gan ar dažādiem iekaisuma procesiem."

Saaukstēšanās rudenī ir normāla parādība un ar to var tikt galā, uzreiz nemeklējot zāļu ripas, bet gan atceroties piemirstus omes padomus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti