Rīta Panorāma

Skauģis: zemās maizes cenas Latvijā neļauj uzņēmumiem attīstīties

Rīta Panorāma

Augulis: atlaide maznodrošinātajiem varētu būt pieci eiro mēnesī

Ģenētiski modificēto kukurūzu Latvijā neaudzēs

Ģenētiski modificēto kukurūzu Latvijā neaudzēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lai gan Latvijas nostāja Eiropas Savienībā bijusi pret atļaujas izsniegšanu ģenētiski modificētas kukurūzas audzēšanai, Eiropas Komisija plāno iebildumus neņemt vērā. Tomēr Latvijā audzēt šādu kukurūzu lielākajā daļā pašvaldību nav atļauts.

Eiropas Komisija, ignorējot lielāko daļu dalībvalstu iebildumus, plāno atļaut Eiropas Savienības teritorijā audzēt ģenētiski modificētu kukurūzu, kurai dots kods 1507. Latvijas Universitāte Bioloģijas fakultātes dekāns Nils Rostoks apgalvo, ka satraukumam nav nekāda pamata: „Tā kukurūza tiek importēta Eiropas Savienībā jau vairāk kā desmit gadus. Tā ir tikusi izmantota gan pārtikā, gan cilvēku barībā. Nekādi novērojumi, kas ir tikuši veikti, nav liecinājuši par to, ka būtu kāda negatīva ietekme. Pasaulē tā tiek audzēta pietiekami lielās platībās daudzās valstīs.”

Rostoks apgalvo, ka ģenētiski modificētā kukurūza nav kaitīga cilvēka veselībai. Šķirne izveidota, lai tādi kaitēkļi kā tauriņi nenodarītu postījumus ražai. Turklāt šie kaitēkļi Latvijā nemaz nedzīvo. Nekas nedabisks, ģenētiski modificējot kukurūzas šķirni, tajā nav iestrādāts. „Tas viss ir sastopams dabā. Šīs baktērijas ir sastopamas, ja jūs iziesit ārā parkā, augsnē jūs pilnīgi noteikti šīs baktērijas atradīsiet,” skaidro Rostoks.

Tomēr pilnīgi citās domās par ģenētiski modificētiem organismiem (ĢMO) un augiem ir Nevalstiskās organizācijas „Zemes draugi” pārstāvis Jānis Ulme: „Gan dēļ ĢMO augiem, gan dēļ palielinātas agroķīmijas lietošanas, ko šie augi viennozīmīgi nes sev līdzi, jau ir radušās nopietnas problēmas tajās valstīs, kur ĢMO kultūras tiek audzētas – bišu izzušana un attiecīgi ražas problēmas.”

Iepriekš Eiropas Savienībā tikusi dota atļauja audzēt ģenētiski modificētu kartupeļu šķirni. Pērn tās lietošanu Eiropas Savienības tirgū gan aizliedza. Jau vairākus gadus Eiropas Savienībā atļauts audzēt vēl kādu citu ģenētiski modificētas kukurūzas šķirni, tomēr nu jau pāris gadus tiek atlikta atļaujas pagarināšana šīs kukurūzas audzēšanai.

Latvijā par ģenētiski modificētiem augiem nav jāsatraucas, uzsver Zemkopības ministrijā. „Latvijā jau ar likumu ir noteikts, ka pašvaldības var noteikt no ģenētiski modificētiem kultūraugiem brīvas zonas. No 110 novadiem šo iespēju ir izmantojuši 103 novadi, kuros ir noteikta ĢMO brīva zona. Tas nozīmē, ka šajos novados nedrīkst audzēt ģenētiski modificēto kultūraugu,” norāda ministrijas eksperte Everita Kalvāne. Arī pārējie septiņi novadi, visticamāk, pieņems lēmumu neļaut audzēt ģenētiski modificētus augus, tādējādi nodrošinot to, ka Latvijas iedzīvotāji šādus produktus var iegādāties tikai un vienīgi veikalu plauktos, nevis audzēt paši savā dārziņā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti