4. studija

Kur pazuda igauņu labdari, kuri solīja izremontēt rūjieniešiem māju?

4. studija

4. studija

Padoms bez maksas. Gastroenteroloģe Ilona Vilkoite

Gastroenteroloģe: Pārtrauktā badošanās nav piemērota visiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pārtrauktā badošanās, kas pēdējos gados kļuvusi populāra svara samazināšanai, nav piemērota visiem, raidījumam “4. studija” uzsvēra gastroenteroloģe Ilona Vilkoite. Pārtraukto badošanos drīkst piekopt veseli cilvēki, sacīja ārste.

Padoms bez maksas

Vēlies saņemt padomu par dažādiem jautājumiem? Tev var palīdzēt raidījuma "4. studija" un LSM.lv rubrika "Padoms bez maksas", kurā viesojas dažādi speciālisti.

Pirmdien, 14.jūnijā, raidījumā viesosies Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Savu jautājumu notāram var sūtīt "Whatsapp" uz numuru 28 390 044!

Atbildes meklē LSM.lv rakstos un LSM.lv Facebook tiešraidē pirmdien pulksten 19.00!

“Ja pacientam ir veselības traucējumi, nevar ieteikt pārtraukto badošanos, jo tā ir paredzēta veseliem cilvēkiem. Noteikti tā neattiecas uz grūtniecēm, barojošām mammām, bērniem un jauniešiem, kam nav stabilas vielmaiņas,” stāstīja Vilkoite.

Pārtrauktā badošanās nav paredzēta arī cilvēkiem ar ēšanas traucējumiem, piemēram, anoreksiju vai bulīmiju, vai gremošanas orgānu slimībām, piemēram, hronisku gastrītu, kuņģa čūlu.

“Vajadzētu vispirms sakārtot pacienta veselību un tikai tad dot zaļo gaismu [pārtrauktai gavēšanai],” norādīja Vilkotei.

Ar jautājumiem par pārtraukto badošanos pacienti pie ārstes vēršoties apmēram pēdējos četrus gadus, tās aktualitāti apstiprināja daktere. Vienlaikus viņa atgādina, ka neviens nav atcēlis no bērnības mācīto, ka brokastis vajag ēst un labāk ieturēties biežāk, bet mazām porcijām.

“Triks, kas notiek pārtrauktās badošanās laikā – izdalās ketonvielas, kas tiek izmantotas enerģijas atguvei. Tādējādi sasniedz ieguvumus veselībai,” paskaidroja ārste.

Pārtrauktā badošanās paredz, ka cilvēks diennaktī ēst var astoņas līdz četras stundas ilgā periodā, pārējo laiku dzerot ūdeni, tēju vai kafiju bez cukura, medus un piena.

Drīkst dzert arī gāzētu ūdeni.

“Ja intervāls ir astoņas stundas vai mazāk, kurā mēs dienas laikā ēdam, varam teikt, ka ēdam pēc intervālās badošanās jeb gavēņa režīma. Un tad kaut kādā laikā varētu sagaidīt arī rezultātus no šāda ēšanas režīma,” norādīja ārste.

Vilkoite uzsvēra, ka ēšanai paredzētajā “logā” būtiski ir “nenorauties no ķēdes”.

“Neviens nesēž un astoņas stundas neēd. Paēd divas vai trīs reizes šajā laikā,” sacīja ārste.

Uzsvaru būtiski likt uz kvalitatīvām taukvielām, piemēram, zivīm, riekstiem, olbaltumvielām. Tāpat nevajag aizmirst par šķiedrvielām, dārzeņiem un graudaugiem.  

Atbildot uz skatītāja jautājumu, vai pārtraukto badošanos var ievērot tad, ja no rīta jālieto medikamenti, ko nav ieteicams darīt tukšā dūšā, ārste atbildēja apstiprinoši. Tādā gadījumā astoņas stundas, kurās drīkst ēst, jāsāk ievērot no rīta: “Ir zināms, ka efekti ir lielāki, ja badošanās intervāls tiek novirzīts uz vakara pusi.

 

Padoms bez maksas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti