Garkalnes novadā dota zaļā gaisma riepu pārstrādes rūpnīcai; iespējams vides apdraudējums

Garklanes novada dome lēmusi atļaut 2014.gadā dibinātam uzņēmumam SIA "C12 TECH" Garkalnē izvietot autoriepu pirolīzes iekārtu. Šāda rūpnīca var apdraudēt gan zaļās vārnas eksistenci dabas liegumos, gan dzeramā ūdens ņemšanu Rīgas pilsētai.

"Ja šeit sāk būvēt riepu pārkausēšanas rūpnīcu, tad liels apjoms riepu uzglabātas pirms pārstādes. Procesa rezultātā rodas pirolīzes eļļa un ogles, kuras var izmantot kurināmajam. Jāpārkausē būs arī metāla kordes, kā blakusprodukti būs citi ķīmiskie elementi, kuros es negribu iedziļināties. Šeit tiks uzglabāts naftas produkts - eļļa, kas tiks transportēta prom. Tā ir bīstamā krava. Kas notiks, ja tas viss nonāks apkārtējā vidē?" raidījumam "Vides fakti" stāsta Garkalnes novada iedzīvotājs Jānis, kurš ir neizpratnē, kāpēc šāda uzņēmējdarbība ir jāveido tieši šajā vietā:

"Šeit, Garkalnes pilsētā, blakus atrodas divi dabas liegumi - viens ir Baltezera ūdens dabas liegums, kur mēs pat nevaram iet lasīt sēnes, un otrā pusē šai vietai atrodas Garkalnes mežu dabas liegums, kas izveidots par godu putnam – zaļajai vārnai."

Šobrīd Latvijā sastopams vien 21 zaļo vārnu  pāris un šis skaistais putns rotā Garkalnes ģerboni. Lai pasargātu zaļās vārnas no iznīcības, pirolīzes rūpnīca blakus putnu ligzdošanas vietai nebūs pats prātīgākais risinājums.

"Mums ir aizdomas, ka tur būs pietiekami daudz emisijas apkārtējā vidē ar piesārņojošām vielām. Smaka noteikti būs," pavēstīja Vides aizsardzības kluba viceprezidente Elita Kalniņa.

Zaļās vārnas nav vienīgās, kas varētu ciest no jaunās rūpnīcas. Blakus atrodas dabīgā ūdens ražotne, savukārt pretējā ielas pusē atrodas privātmāju Kodes ciemats, tā iedzīvotāji jauno rūpnīcu varēs redzēt no savu māju logiem un par pašvaldības plāniem ir šokēti.

"Tas ir šausmīgi. Mēs no Rīgas ar mazbērniem speciāli pārcēlāmies uz šo jauko vietu, kur ir mežs, tīrs gaiss un nav piesārņota vide," sacīja Garkalnes novada iedzīvotāja Silva. Viņas kaimiņš Jevgeņijs arī ir satraukts par plānoto projektu:

"Visi cilvēki, kuri šo vietu izvēlējās par savu dzīvesvietu, vēlējās dzīvot ekoloģiskā stūrītī. Šeit apkārt valda miers, ir tīrs gaiss, tāpēc jaunais rūpnīcas projekts mūs satrauc."

Riepu pārstrādes rūpnīca radījusi satraukumu arī Zaķumuižas ūdens ražotājos, kuri par šo projektu uzzināja no raidījuma "Vides fakti". Ūdens tiek sūknēts no pazemes urbumiem, kas atrodas pāris simtu metru attālumā no iespējamās pirolīzes rūpnīcas.

"Ūdens ražotnei tas būtu diezgan nāvējoši. Mums ir sterila rūpniecība un jebkādi piemaisījumi, kas varētu nonākt augsnē, var rezultēties uz ūdens paraugiem un uz urbumu kvalitāti," sacīja SIA "Markol" darbinieks Roberts.

Foto: Vides fakti

Tieši Garkalnes novadā, netālu no topošās rūpnīcas no pazemes tiek sūknēts ūdens, ar ko tiek apgādāta daļa Rīgas iedzīvotāju. Jau gadiem atsevišķās Garkalnes teritorijās cilvēkiem ir liegts ieiet, lai nodrošinātu galvaspilsētu ar kvalitatīvu ūdeni.  Bet tagad netālu plāno kausēt riepas.

Sekas ar Rīgas dzeramo ūdeni var būt grūto prognozējamas, ja topošajā ražotnē kaut kas noies greizi, piemēram, izcelsies ugunsgrēks. Ar  uzņēmējiem no SIA "C12 TECH" Latvijas Televīzijas raidījumam "Vides fakti" neizdevās sazināties.

Foto: Vides fakti

Garkalnes novada domes deputāti vienbalsīgi atbalstījuši šo projektu, bet iespēja žurnālistiem sazināties ar domes pārstāvjiem liegta.

Novada preses sekretārs, kurš ir domes priekšsēdētāja dēls, vienkārši iedod zibatmiņas karti ar video formātā ierakstītu domes pozīciju šajā jautājumā.

"Būtībā ar šo uzņēmumu garkalniešiem vajadzētu lepoties. Paši ražojam degvielu un izmantojam zaļās tehnoloģijas. Tiks radītas 10 jaunas darbavietas un pamazām būs tīrāki arī mūsu meži, kuros gadu no gada krājas nolietotas auto riepas. Iekārtas drošības apstākļus pašvaldībai nav tiesības izvērtēt, ar to nodarbojas Lielrīgas reģionālā vides pārvalde. Šajā procesā ietilpst arī publiskā apspriešana, pašreizējā ieceres stadijā apspriešana nav jārīko. Latvijas iedzīvotājiem es novēlu būt atvērtiem jaunām idejām un dzīvot pēc iespējas zaļāk," domes video saka Garkalnes novada domes sabiedrisko attiecību daļas pārstāvis Mārcis Bauze-Krastiņš, izvairoties no papildus neērtajiem "Vides fakti" jautājumiem.

"Manuprāt, pašvaldība ir parādījusi to veidu, kā nevajag komunicēt. Pašvaldība ir pārkāpusi jebkuras robežas, kas ir ārpus jebkādiem labas pārvaldības principiem. Pašvaldībai ir ne tikai pienākums, bet arī atbildība pret saviem iedzīvotājiem un apkārtējo sabiedrību informēt par saviem pieņemtajiem lēmumiem," sacīja "Sabiedrības par atklātību "Delna"" direktors Gundars Jankovs

Tikmēr Garkalnes iedzīvotājiem vēl ir iespēja apturēt rūpnīcas izveides procesu, jo domes lēmums ir tikai pirmais solis ceļā uz kausētavas būvniecību. Domei būs jārīko projekta sabiedriskā apspriešana un atbildīgajām vides institūcijām būs jāveic ietekmes uz vidi novērtējums. Ja tas būs negatīvs, kausēt pie iedzīvotāju mājām, dabas liegumiem un ūdens ņemšanas vietām neko nedrīkstēs. Iespējams, zaļās vārnas vēl izdosies glābt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti