Gaisa kvalitātei bērnudārzos palīdzēs sekot krāsaina kļavas lapa

Aktualizēt jautājumu par to, kāda ir gaisa kvalitāte bērnudārzu un skolu iekštelpās, uzsākusi Burtnieku novada uzņēmēja Ulda Reņģes ģimene, kura savā ģimenes uzņēmumā SIA „Gdog” izgatavo gaisa kvalitātes noteikšanas monitorus. Sociālajos tīklos ar labdarības akciju „Dāvāsim svaigu gaisu bērniem” uzņēmēji aicināja vecākus balsot par pirmsskolas izglītības iestādēm, kur būtu nepieciešamas šīs mērierīces. Un pirmie bērnudārzi Vidzemē jau ir saņēmuši uzņēmēju dāvinātos monitorus. Savā piecu gadu jubilejā to saņēma arī Burtnieku novada bērnudārzs „Burtiņš”.

Gaisa kvalitātei bērnudārzos palīdzēs sekot krāsaina kļavas lapa
00:00 / 04:29
Lejuplādēt

Burtnieku novada bērnudārzs „Burtiņš” ir jauns - tikai pieci gadi. Telpas te plašas, un šķiet, ka par gaisa kvalitāti nebūtu jāuztraucas. Taču vecāki ir balsojuši, ka vēlas, lai arī te varētu sekot līdzi, kāds telpās ir gaiss. Tagad to izprast varēs pat paši bērni, jo monitorā gaisa kvalitātes izmaiņas parāda krāsu maiņa, kas iekrāso kļavas lapu.

''- Kādā krāsā viņa ir tagad?
- Zaļa un dzeltena…
- Jā, un viņa maina savu krāsu Sākumā, kad ir svaigs gaiss kā mežā, tad viņa ir tikai zaļa; tad, kad viņa paliek zaļa ar dzeltenu, tad tas gaiss ir jau mazlietiņ pieelpots, ne vairs tā kā mežā. Un tad, ja būs gaiss vēl sliktāks, jūs daudz, daudz elposiet un netaisīsiet vaļā logu, tad viņa paliks pat sarkana. Un, ja tā kļavas lapiņa paliks sarkana, tad jums jāsaka audzinātājai – iesim ārā. Tātad, ja būs sarkana, - kas ir jādara?
- Jāiet ārā!''

Uzņēmējs Uldis Reņģe, rādot bērniem, kā darbojas monitors, stāsta, ka speciāli to veidojis pēc iespējas vieglāk saprotamu.

''Tā ideja tapa Daugavā: braucot pa Daugavu, pie Staburaga tur Koknesē redzam - kļavas plaukst, kļavas lapa ir tā, kas spēj parādīt šo visu. Kļavas lapa zaļa – svaigs pavasaris, svaigs gaiss, kļavas lapa kļūst dzeltena - tas ir rudens, sarkanais – tūlīt birs nost un nav vairs labi. Tā arī mēs pie tā nonācām un gada laikā radījām šo [iekārtu], kur arī bērni saprot, nav viņiem mistisku cipariņu, ko neviens nezina, kur tikai inženieris zina, ko tas nozīmē, - te visi zina, kāds ir gaiss telpā,'' klāsta Uldis Reņģe.

Uzņēmējs arī atzīst, ka viņa pamatdoma ir ar šo akciju pievērst uzmanību gaisa kvalitātei tieši bērnudārzos un skolās, jo no tās ir atkarīga gan bērnu uztveršanas spēja, gan arī veselība:

''Patiesībā tā ir popularizēšana - ne tik daudz pašu ierīču, kā tās domāšanas - cik svarīgi ir zināt, kāds gaiss ir, jo cilvēki pat nezina, neaizdomājas, kāpēc sāk slimot. Protams, ka viņi ziemā sēž iekšā telpās, tad ir birojs, tad māja, kur logi varbūt visi hermētiski ciet, un cilvēki slimo no tā, ka viņiem tiek sagrauta imūnsistēma, viņiem tiek veselība novājināta, un to izdara CO2.''

''Protams, arī slimības līdz ar to veidojas vairāk, tas pats klepus, bronhiālās astmas var pastiprināties, ja mums tā svaigā gaisa nav,'' piekrīt bērnudārza medmāsa Valentīna Drevinska un, papildinot uzņēmēja teikto, stāsta, ka viņu bērnudārzā ļoti tiek sekots līdzi, lai bērni regulāri būtu arī svaigā gaisā un telpas būtu izvēdinātas. Taču ne jau visi bērnudārzi ir jaunās, plašās telpās ar labu ventilāciju un, kā vērtē medmāsa, tad gaisa kvalitāte var būt iemesls arī sliktai pašsajūtai, nogurumam.

''Bērni, ja viņi pavada visu laiku iekštelpās, ir saguruši, viņiem sāp galva, citam vēdera sāpes ir un aizmigt viņi nevar, viņi ir uzvilkti, viņiem nav tās harmonijas iekšā, viņi ir vienkārši kā tādi mazi palaidnīši palaisti kaut kur un viņus nevar savākt tajā visā,'' secina Valentīna Dervinska.

Uzņēmuma „Gdog” darbībā iesaistījušies arī Ulda Reņģes ģimenes locekļi - vedekla Līga un dēls Ivars, viņi stāsta, ka šai akcijai ir bijusi vecāku atsaucība:

''Vecāki varēja balsot un izvēlēties savu bērnudārzu, kuram tas būs, balsotāji bija no visas Latvijas, tas mūs ļoti iepriecināja, bet prieks bija arī par to, ka valmierieši ļoti aktīvi piedalījās un „Kārlienas” bērnudārzs bija uzvarētāji. Viņi ļoti priecīgi un saprot to ideju un domu, cik svarīgi ir bērniem, bērnu vecākiem redzēt, kādā vidē viņu bērniņi atrodas.''

Uzņēmēju ģimene šo labdarības akciju ir iecerējuši turpināt, uzrunājot arī skolēnu vecākus, un tuvākajā laikā sekos akcija - varēs balsot par skolu, kurai tiktu nākamās ierīces.

Par to, ka Latvijas skolās un bērnudārzos saistībā ar iekštelpu klimatu ir diezgan daudz problēmu, liecina arī virkne pētījumu – gan virs normas ir ogļskābās gāzes blīvums, gan arī ventilācijas kvalitāte tikai daļēji atbilst Pasaules Veselības organizācijas ieteiktajām normām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti