Zināmais nezināmajā

Gads sociālajā psiholoģijā un uztveres pētījumos

Zināmais nezināmajā

Gada putns 2022 - svīre. Putns, kas teju visu dzīvi pavada lidojumā

Gads medicīnā pagājis Covid-19 zīmē un nācis ar vairākām jaunām vakcīnām

Gads medicīnā pagājis Covid-19 zīmē un nācis ar vairākām jaunām vakcīnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ja neņem vērā vakcīnas pret Covid-19 izveidi, viens no interesantākajiem aizejošā gada notikumiem medicīnā ir malārijas vakcīnas pētījumi, kas sola 74% potes efektivitāti. Izveidota un jau tiek pielietota arī vakcīna pret Ebolas vīrusu, taču vakcīnas pret HIV izveidē lielu panākumu 2021. gadā nav bijis, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vērtēja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcās Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesors Uga Dumpis. 

2021. gads medicīnā pagājis vīrusu zīmē un nācis ar vairākām ilgi gaidītām vakcīnām, tostarp  gada laikā tapa vakcīna pret Covid-19. Veikti pētījumi arī par Covid-19 ārstējošiem medikamentiem, taču Dumpis norādīja, ka pašreiz tie ir pārāk dārgi un neefektīvi. 

“Ir vairāki medikamenti, kas var apstādināt vīrusa vairošanos, bet diemžēl šī vīrusa vairošanās apstādināšana ir lietderīga tikai slimības pirmajās dienās. Pēc tam jau iestājas atbilde, citas problēmas, kam vajadzīgi citi medikamenti,” skaidroja profesors. “Universālas tabletītes diez vai būs,” viņš piebilda. 

Savukārt lielu izaugsmi piedzīvojuši malārijas vakcīnas pētījumi. “Malārijas vakcīna ir ļoti interesants notikums, tai uzsākts pēdējais lielais pētījums,” stāstīja Dumpis. 

“Vīrusiem vakcīnas izveidot ir mazliet vieglāk nekā malārijas parazītam, bet izskatās, ka nākamgad varētu sagaidīt jaunu vakcīnu, un tas tiešām varētu glābt ļoti daudzu bērnu dzīvību,” viņš skaidroja. 

Jaunā vakcīna pret malāriju būtu domāta zīdaiņiem, jo tieši mazi bērni un grūtnieces ir tie, kas visvairāk mirst no malārijas. “Parasti jau tās pārtop par pieaugušo vakcīnām, bet pagaidām tā galvenā motivācija ir glābt bērnus,” Dumpis piebilda.

Tāpat gada laikā strauji attīstījusies vakcīna pret Ebolas vīrusu. “Ebolas vakcīna jau ir gatava, tā ir bāzēta uz adenovīrusa bāzes, līdzīgi "Astra Zeneca" vakcīnai. Tā principā jau ir pieejama un tiek vakcinēta epicentros, tā problēma jau ir atrisināta,” stāstīja profesors. 

Viņš norādīja, ka šobrīd zinātne ļoti strauji attīstās vakcīnu laukā, taču diemžēl ir vīrusi, pret kuriem vakcīnas izveidot joprojām nav izdevies. Ar vakcīnu pret HIV  panākumi nav bijuši lieli.

 “Jāatzīst, ka tur nav tik jūtamu panākumu, jo HIV vīruss ir ļoti mainīgs. Ir divi vīrusi, kas sagādās problēmas, tie ir HIV vīruss un C hepatīta vīruss, kur vakcīnas nav tik viegli izveidot. HIV vakcīnu pētījumi viens pēc otra izgāžas,” norādīja Dumpis. 

“Vīruss mainās, virsmas olbaltumi ievērojami mainās visu laiku, tāpēc tie izmūk no vakcīnām. Gripas vīruss arī ir ļoti mainīgs, tāpēc arī katru gadu jārevakcinējas. Tagad zinām, ka arī koronavīruss SARS-CoV-2 var būt īpaši mainīgs. Mērķi ir sarežģīti,” viņš skaidroja, vienlaikus norādot, ka HIV vai C hepatīta vīruss mainās daudz ievērojamāk, nekā Covid-19 izraisītājs. 

Prognozējot, kāds būs nākamais gads, Dumpis norādīja, ka problēma aizvien būs Covid-19 un tā radītās sekas. “Diemžēl vismaz pirmo gada daļu pavadīsim Covid-19 zīmē. Būs daudzas  hroniskas kaites, kas būs ielaistas, jo kovida dēļ cilvēki nespēja saņemt pienācīgu medicīnisko aprūpi, bet būs arī daudz zinātnisku atklājumu, es domāju, medikamentu, vakcīnu jomā,” viņš prognozēja. 

“Uzmanība medicīnai ir pievērsta, es ceru, ka mēs to izmantosim lietderīgi. Būtu svarīgi tomēr saprast, cik svarīga ir medicīna un veselība, ka ir vērts ieguldīt tajā līdzekļus. Covid-19 parādīja, ka mēs ar savu veselības aprūpes sistēmu esam atpalicēji no citiem,” Dumpis piebilda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti