Fotoizstāde «Rokas» veicinās izpratni par reimatiskajām saslimšanām un artrītu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Fotoizstāde "Rokas" ir sociāls projekts, kas mēros ceļu pa Latvijas novadiem, lai pievērstu uzmanību reimatiskajām saslimšanām, kas ietekmē daudzu Latvijas iedzīvotāju ikdienu.

Jau otro gadu Latvijas fotogrāfi apvienojas sociālā projektā, kas veidots ar mērķi vairot sabiedrības izpratni par reimatiskajām saslimšanām, no kurām cieš teju trešdaļa Latvijas iedzīvotāju, informēja Artrīta biedrība.

Šīs slimības šobrīd rada vislielāko invaliditāti, darbnespēju un arī vislielākās izmaksas valstij. Fotoizstādē "Rokas" ar mākslas un dokumentālā foto starpniecību tiek atainota roku un kustību nozīme vesela cilvēka ikdienā, bet fotostāsti īpaši rāda izaicinājumus, ar kādiem saskaras reimatisko slimību pacienti.

Izstāde "Rokas" no 29.oktobra būs skatāma Valmieras Kultūras centrā, no 11.novembra Tukuma bibliotēkā, savukārt no 25.novembra sociālais projekts "Rokas" priecēs Latgales puses iedzīvotājus, jo izstāde atradīsies Rēzeknes novada pašvaldībā.

Lielai daļai artrīta slimnieku daudzas veselajiem cilvēkiem ierastas kustības un nodarbes nereti ir apgrūtinošas vai pat neiespējamas – darbs dārzā, brauciens ar velosipēdu, kāpšana pa trepēm. 

Sociālā projekta mērķis ir stāstīt par to, izmantot fotogrāfijas. Projektā iesaistījušies Latvijas fotogrāfi Ilmārs Znotiņš, Valts Kleins, Evija Trifanova, Klāvs Vasiļevskis, Aigars Jansons, Edijs Pālēns, Zigismunds Zālmanis, Anrijs Požarskis, Nils Vilnis, Dagmāra Legante, Karīna Jurciņa un Natālija Gusakova.

Fotogrāfu veidotie stāsti apgāž stereotipus, ka artrīts ir tikai vecu ļaužu slimība.

Šie fotostāsti dod iespēju iepazīt reimatisko slimību nesaudzīgo dabu, rāda personību gara spēku un vēlmi izdzīvot dzīvi vismazākajos sīkumos, sasniedzot savus mērķus.

"Latvijā trešdaļa iedzīvotāju cieš no dažādām reimatiskajām saslimšanām. Artrīts nežēlo un nešķiro ne vecu, ne jaunu, ne nabagu vai bagātu. 

Mēs katrs pats esam atbildīgi, lai novērtētu sev doto dabas dāvanu – kustību.

Cilvēka organisms ir sarežģīts, un mums jāprot tajā ieklausīties. Piemēram, nevajadzētu ciest no nepatīkamām sajūtām un veselības traucējumiem, bet gan vērsties pie sava ģimenes ārsta ar jautājumiem un sākt rīkoties, lai situāciju mainītu. Jau otro gadu ar šīs izstādes starpniecību mēs stāstām un rādām cilvēkiem kustības un veselu locītavu nozīmi, aicinām pievērst uzmanību savām sajūtām un aicinām aizdomāties, kāda ir pacientu ikdiena. Tā ir milzu vērtība – spēt un darīt arī ikdienišķas lietas," sacīja Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības (LKLSSB) Centrālās valdes pārstāve Marika Karlsone. 

Lai gan valstī ir liels reimatisko slimnieku skaits, tomēr nepietiekami ātri iespējams nokļūt uz konsultāciju pie ārsta, piebilst Karlsone. Reizēm rindā pie reimatologa nākas gaidīt vairākus mēnešus.

Tāpat būtu nepieciešams uzlabot reimatologu pieejamību reģionos. Dažādām artrīta formām raksturīgās sāpes traucē dzīvot pilnvērtīgu ikdienas dzīvi, līdz ar to ārsta apmeklējums un pieejamība ir ļoti svarīgs aspekts kvalitatīvas ikdienas nodrošināšanā. Būtu nepieciešams pievērst lielāku uzmanību slimības agrīnākai diagnostikai, kā arī palīglīdzekļu kvalitātei, skaidro Karlsone.

Ik gadu oktobrī tradicionāli tiek atzīmēta Pasaules artrīta diena kā atgādinājums, ka reimatiskās saslimšanas Latvijā ir ikdiena un to apjoms turpina pieaugt.

Pacienti Latvijā joprojām saskaras ar augstām izmeklējumu, medikamentu un sociālās aprūpes izmaksām. Bioloģiskie medikamenti, kas neļauj slimībai attīstīties, apstādina audu bojājumus locītavās un novērš ārpuslocītavu bojājumus vairumam Latvijas pacientu ir pieejami.

Tomēr garās rindas un ilgstošā gaidīšana uz vizīti pie ārsta pat pusgada garumā ļauj slimībai attīstīties un padara to par grūti ārstējamu, informē Artrīta biedrība. 

Tāpat nenovērtēta ir diagnostika. Jo tā ir novēlotāka, jo sarežģītāka un ilgstošāka ārstēšana pacientiem nepieciešama, tādējādi lielāks skaits iedzīvotāju zaudē darbspēju un iegūst invaliditāti. 2013.gadā vien 2944 Latvijas iedzīvotājiem tika diagnosticēta pirmreizēji iegūta invaliditāte.

Ir vairāki būtiski priekšnosacījumi, kas jāievēro katram pašam, lai mazinātu iespējas "ielaist" saslimšanu. Ārsta reimatologa palīdzība jāmeklē, ja ir nepārtrauktas sāpes locītavās ilgāk par divām nedēļām, ir pietūkušas locītavas, kustību ierobežojumi locītavās, rīta stīvums locītavās ilgāk par pusstundu, nepamatots nogurums, kas nepāriet pēc atpūtas. Tikai uzzinot vairāk par artrītu un citām muskuļskeletālās sistēmas slimībām, var savlaicīgi sākt cīņu ar tām un mazināt to ietekmi uz ikdienu, lai saglabātu iespējas dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti