FOTO: Rīdziniekus priecē akcija «Ar velo uz darbu»

Trešdienas rītā patīkamu pārsteigumu rīdziniekiem, kuri uz darbu dodas ar velosipēdiem, bija sagādājis Rīgas domes Satiksmes departaments (RDSD) sadarbībā ar sabiedriskajām un nevalstiskajām organizācijām. Skolas un Ģertrūdes ielu krustojumā pilsētnieki no plkst.7.30 līdz 9.30 tika cienāti ar karstajiem dzērieniem un šokolādes tāfelītēm. Savukārt divriteņi pēc vajadzības saņēma tehnisko apkopi. Akciju "Ar velo uz darbu" papildināja dīdžeja Arta Dvarionas spēlētā mūzika.

Astoņos no rīta Rīgas centra vienīgais veloceliņš Skolas ielā, par spīti lietum, ir kā nosēts ar riteņbraucējiem, kas dodas uz darbu, tikai šoreiz pa ceļam viņus sagaida mūzika, kafija un iespēja piepumpēt riepas. Mazliet salijuši kurjeri, dāmas svārkos, tēti ar bērniem. Dažs labprāt piestāj, cits samulsis aizminas garām.

Akcija „Ar velo uz darbu” Rīgā atklāj Eiropas Mobilitātes nedēļu, tās laikā plānotas dažādas aktivitātes, kuru
mērķis ir mudināt rīdziniekus izmantot automobiļiem alternatīvas pārvietošanās iespējas.

Ar šo akciju iedzīvotāji tiek aicināti ikdienas gaitās doties ar velosipēdu, kā arī mudināt kolēģus, draugus un radus pārvietoties ar šo videi draudzīgo transporta veidu.

@latvijasradio intervē «Ar velo uz darbu braucējus» #arvelouzdarbu

A photo posted by Māris Jonovs (@marisjonovs) on Sep 16, 2015 at 12:37am PDT

Velobraucēju skaits Rīgā ik gadu pieaug, taču infrastruktūra tam netiek līdzi, secina viens no „Uz darbu ar velo” kampaņas rīkotājiem Māris Jonovs no Latvijas Riteņbraucēju biedrības: „Neko jaunu jau šeit neuzbūvēs. Ir jāpārbūvē esošais, un tas ir diezgan sarežģīti. Ja būvētu tukšā vietā, tad jau varētu visu ko nošpikot no Dānijas vai Nīderlandes. Bet te ir jāmeklē kādi [citi] risinājumi. Un Latvijas sabiedrība nav vēl gatava atteikties no sēdēšanas sastrēgumos automašīnā. Kad būs gatavāka, tad varbūt būs ātrāk un vienkāršāk to izdarīt. Jo pagaidām ir pretestība…”

Māris Jonovs: Sabiedrība Latvijā vēl nav gatava pārsēsties no sastrēgumiem uz velosipēdiem
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

Jonova teiktais atgādina par autobraucēju protestiem, kad vairākās Rīgas ielās ieviesa velojoslas. Tas gan neatrisināja problēmas uz galvenajiem ceļiem, kas ieved centrā. Arī tagad plānoto Barona ielas rekonstrukciju Jonovs vērtē ar zināmu skepsi: „Uz Barona ielas tagad runās mēģina sabāzt visu un darbos – apmēram tāpat. Nosaukt to par lielāko gājēju un tirdzniecības ielu Eiropā, gan par velo maģistrāli. Dabā tiek būvēts līdzenāks ceļš, kas nozīmē, ka tas kļūs pievilcīgāks autobraucējiem, kuri līdz šim izvairījās no Barona ielas. Bet ja tur uzliks līdzenāku segumu, loģiski, ka [automašīnas] gribēs braukt ātrāk.”

Sākotnēji akcija "Ar velo uz darbu" tika iecerēta līdz plkst.9, taču, kā novēroja sabiedriskais medijs lsm.lv, pasākums tika pagarināts līdz plkst.9.30, jo, neskatoties uz lietaino trešdienas rītu, bija guvis nedalītu pilsētnieku atsaucību un tika plaši apmeklēts. Daļa velobraucēju bija ieradušies speciāli, taču ne mazums pa Skolas ielu pārvietojas tieši ar velosipēdu ikdienā un šajā ielā velobraucēju skaits varētu būt lielāks nekā autobraucēju daudzums.

Ar'i Latvijas Radio raidījuma "Labrīt" rubrikā "Volfa dziesma" trešdienas, 16.septembra rītā izskanēja dziesma par velsosipēdiem.

Tie autovadītāji un iedzīvotāji, kuri Eiropas Mobilitātes nedēļā vēlēsies izmēģināt pārvietoties Rīgas ielās ar velosipēdu, velonomā „Sixt” varēs divas stundas dienā tos iznomāt bez maksas, lai dotos uz darbu vai pusdienās.

Lai izmantotu bezmaksas velonomas piedāvājumu, jāreģistrē kupons ar kodu 918291 "Sixt" velo nomas kontā.

Trešdien, 16.septembrī, tiek rīkots bilžu vakars veikalā „Gandrs”, kur četri latviešu ceļotāji ar stāstiem rādīs „Velo ekspedīcija Tadžikistānā – Latviešu strēlniekiem 100”.

Jau no paša rīta našķīši ? #ArVeloUzDarbu braucu no 2004. gada un kur nu vēl pirms tam. Katru gadu noripinu aptuveni no 4-6 tūkstoši kilometru :) Par sevi tiešām varu teikt esmu #gudraispilsētnieks un iesaku visiem pārējiem kuriem ir iespēja likt pie malas automašīnas un uz darbu mīt ar #velo Ikdienā būsi smaidīgāks, možāks un enerģiskāks par tiem sliņķiem ? ? #cycling #Riga #Latvia

A photo posted by Eriks (@tartinsh) on Sep 15, 2015 at 11:08pm PDT

 

Tradicionāli Eiropas Mobilitātes nedēļā tiek piedāvātas arī riteņbraukšanas sacensības bērniem Uzvaras parkā un Biķernieku trasē. Bērnu un jauniešu velosacensības rīko ”Riteņvasara”, un tās ir bez maksas.

Ceturtdien, 17.septembrī, velosalons „Ērenpreiss” plkst.19 rīko "vimeo nakti", kurā varēs labvēlīgā atmosfērā baudīt izlasi ar lieliskiem, atjautīgiem, iedvesmojošiem, pikantiem un atraktīviem riteņbraukšanas video.

Sarkandaugavas attīstības biedrība sestdien, 19.septembrī, plkst.12 aicina uz izbraucienu ar velosipēdiem no Brasas uz Mangaļu staciju, kur pa neoficiālām taciņām gar dzelzceļu jau sen pārvietojas gan gājēji, gan riteņbraucēji. Ar šo braucienu biedrība vēlas pievērst uzmanību šim maršrutam kā ērtai un drošai alternatīvai lielajām ielām, un aicinās pašvaldību iesaistīties tā labiekārtošanā.

Savukārt 22.septembrī - „Dienā bez auto” - tiks rīkoti Krišjāņa Barona ielas svētki. Kr.Barona ielā turpmākajos trijos gados gaidāmas lielas pārmaiņas. Ielai tiks atjaunots bruģa segums, salabotas ietves, radot vides pieejamību rīdziniekiem un pilsētas viesiem. Šajā būvsezonā tiks īstenots pirmais etaps - atjaunots segums visā ielas garumā no Aspazijas bulvāra līdz Brīvības ielai.

Brauktuves segums tiks atjaunots, pilnībā to nobruģējot, arī tajā ielas posmā, kur šobrīd ir asfaltbetona segums. Brauktuves abās pusēs ar speciālu bruģi tiks iezīmēta un izveidota rekomendējošā velojosla; autovadītāji pa šo joslu drīkstēs braukt, taču viņiem būs jārēķinās ar velobraucējiem.

Kr.Barona ielas svētku laikā vietējie iedzīvotāji un uzņēmēji tiks iepazīstināti ar projektu. Savukārt Latvijas Ainavu arhitektūras biedrība ar ekspertiem izstrādās un piedāvās ielas labiekārtošanas risinājumus. Plašāka informācija par pasākumiem dienas garumā būs pieejama RDSD mājaslapā

RDSD pārstāve Ilze Dimante stāsta, ka Barona ielā ātrumu ierobežos līdz 30 kilometriem stundā. Taču auto drīkstēs braukt pa rekomendējošo velojoslu. „Bet viņiem būs jārespektē velobraucēji,” uzsver pašvaldības pārstāve. Uz jautājumu, vai ir pārliecība, ka šoferi to darīs, Dišlere atbild: „Mēs mācāmies sadzīvot. Tāpat kā iemācījāmies rāvējslēdzēja principu, iemācījāmies padot ceļu gājējiem. Mēs iemācīsimies! Ir jādara, tas ir loģiski un pašsaprotami, jo velobraucēju būs arvien vairāk.”

RD velobraucējiem sola labāku infrastruktūru uz K.Barona ielas
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Barona ielas rekonstrukcija ir lielākais pašvaldības projekts, ar ko tuvākajā laikā iecerēts atvieglot Rīgas velobraucēju dzīvi. Izmaiņas Ceļu satiksmes noteikumos (CSN) no nākamā gada ļaus velosipēdistiem oficiāli braukt arī pa sabiedriskā transporta joslām.

Eiropas Mobilitātes nedēļa Rīgā tiek rīkota jau 13.gadu  un tradicionāli šī nedēļa norisinās no 16. līdz 22.septembrim. Galvenā uzmanība šajā nedēļā tiek pievērsta velobraucējiem un kājāmgājējiem paredzētajai infrastruktūrai, satiksmes intensitātes mazināšanai, transporta piekļuves uzlabošanai un aktīvākai informēšanai par ilgtspējīgiem pārvietošanās paradumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt