FOTO: Entomologi Papē dzen pēdas tauriņiem un siseņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Tauriņu pētnieku atrašanās vietu nav sarežģīti noteikt. Pirmā pazīme – tumsā ir iedegtas lampas, bet ap tām uzstādītas lamatas. Tauriņi kāri lido gaismas virzienā un nonāk pētnieku redzeslokā.

Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes asociētais profesors Voldemārs Spuņģis skaidro, ka Pape, kas atrodas vairāk uz dienvidiem, ir interesanta vieta tauriņu izpētei, jo tieši kāpās parādās pirmās dienvidu sugas, arī zirnekļi. Izrādās, ka lapseņveida zirneklis ir viens no indikatoriem, kas liecina par klimata pasiltināšanās tendenci. „Viens labs piemērs – 2005. gadā Papē tika konstatēs lapseņveida zirneklis. Tas bija pirmais gadījums, kad mums bija liels brīnums. Tagad viņš ir izplatījies pa visu Latviju un aizgājis līdz pat Somijai. Mēs ierodamies Papē, jo tieši šeit tie pirmie parādās,” norāda Spuņģis.

Tauriņu ķeršanai zinātnieki izmanto arī ēsmas lamatas. Tauriņiem garšojot ne tikai augu nektārs, bet arī salds vīns, ko zinātnieki izmanto viņu pievilināšanai. Pie vienas tauriņu lamatas, tumsā ar lukturīti uz galvas, sastopu Latvijas Dabas muzeja entomologu Nikolaju Savenkovu. Papē entomologs pētījumus veic jau no 1987. gada. „Te sapulcējas kukaiņu mīļotāji, ja tā var teikt. Cilvēki, kuriem interesē Latvijas faunas kukaiņi. Šeit ir ne tikai tauriņu pētnieki, bet cilvēki, kuriem patīk fotografēt kukaiņus, kam patīk būt dabā. Mūsu mērķis ir atrast jaunu sugu Latvijai, retu sugu,” stāsta Savenkovs.

Zinātāji stāsta, ka tauriņi var lidot ātrāk nekā pilsētās atļauts braukt automašīnām, turklāt viņi spēj nolidot vairāk nekā 2000 kilometru. Latvijā ir sastopamas vairāk nekā 200 tauriņu sugas, kuras pārsvarā nepieder pie Latvijas faunas. Kaut arī vējainie un lietainie laika apstākļi nebija pārāk piemēroti novērojumiem, jaunu sugu atradumi seko cits aiz cita.

Tādā veidā gadu laikā ir izveidojusies bagātīga informatīvā bāze, kas vainagosies ar jaunu Latvijas tauriņu katalogu. Savu artavu iegulda daudzi entuziasti, arī fotogrāfi, piemēram, Uģis Piterāns, kurš izveidojis blogu http://upiterans.blogspot.com. Tajā var apskatīt dabas fotogrāfijas un lasīt dažādus ierakstus. Reizēm retas sugas cilvēki atrod pavisam nejauši, stāsta Nikolajs Savenkovs. „Ļoti bieži veicas cilvēkiem, kuri nav saistīti ar kukaiņiem – uz muzeju atnes tauriņu un tad seko izbrīns. Ā, es ar tādu nekad neesmu redzējis, kas tas par tauriņu?!” pieredzē dalās Savenkovs.

Entomologs Voldemārs Spuņģis aicina cilvēkus pievērst uzmanību gada kukainim – zilspārnu smiltājsisenim. „Ja redzat gada kukaini – zilspārnu smiltājsiseni, kurš lidojumā parāda savus zilos pakaļspārnus, tad noteikti par to ir jāziņo. Liepājas pusē un Papes kāpās zilspārnu smiltājsisenis ir.”

Par atradumiem iedzīvotāji var ziņot Latvijas Entomoloģijas biedrībai vai izmantot interneta vietni „Dabas dati”. Baltijas – Vācijas augstskolu biroju projektu „Tauriņu faunas izmaiņas Latvijā – klimatu pārmaiņu indikatori” finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti