FOTO: Atrasta Eiropā reta piepju suga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Veicot dabas vērtību inventarizāciju Pārgaujas novada Raiskuma pagastā, mežu biotopu aizsardzības eksperts Ivars Leimanis novembrī atradis Latvijai jaunu piepju sugu "Pycnoporellus alboluteus". Šis ir unikāls atradums ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas mērogā. Šai piepju sugai, kurai vēl nav nosaukuma latviešu valodā, līdz šim bija zināmas nepilnas 20 atradnes piecās Eiropas valstīs, galvenokārt Skandināvijā, informēja Latvijas dabas fonds.

Lai būtu drošs par to, ka suga noteikta nekļūdīgi, Ivars Leimanis nosūtīja piepes fotogrāfijas un paraugu uz Latvijas Dabas muzeju, kur piepju eksperte Diāna Meiere apstiprināja sugu, kā arī atzina, ka šī uzskatāma par "Pycnoporellus alboluteus" pirmo atradni Latvijā.

Izteiksmīgā, koši oranžā piepe, kas aug vecos, dabiskos egļu mežos ar apšu vai citu lapu koku piemistrojumu, iekļauta piecu Eiropas valstu Sarkanajās grāmatās un Eiropā 33 īpaši reto un apdraudēto sēņu sugu sarakstā.

Retā piepe "Pycnoporellus alboluteus" sastopama vecos dabiskos egļu mežos ar apšu vai citu lapu koku piemistrojumu, kas pastāvīgi bagāti ar lielu dimensiju egļu kritalām dažādās sadalīšanās stadijās. Piepes augļķermeņi parasti atrodami uz lielām egļu (dažkārt apšu) kritalām bez mizas, stumbra vidusdaļā, lielākoties kritalas apakšā, bet, ja kritala pieguļ augsnei, tad tās sānos vai augšpusē.

Sugai ir vājas izdzīvošanas un izplatīšanās spējas kailcirtēs. To apdraud intensīva mežsaimniecība un atmirušās koksnes izvākšana no egļu mežaudzēm.

Latvijā līdz šim konstatētas aptuveni 160 piepju sugas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti