Farmācijas doktore: Ziedu mēnesī vācami ārstniecības augi zāļu tējām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijā vasaras ir īsas un tajās jāpaspēj savākt ārstniecības augus, kurus izmantot zāļu tējās. Jūnijs un nedaudz jūlijs ir tie mēneši, kuros jādomā par zāļu tējām, kuras izmantot imunitātes stiprināšanai un veselības uzlabošanai, kā arī ārstniecības procesā.
 

Šogad, vācot tējas, jāņem vērā, ka viss ir uzziedējis ātrāk. Zāļu tējām jābūt savāktām līdz Jāņiem, tātad ir vēl nedaudz laika, lai to izdarītu.

Farmācijas doktore Vija Eniņa uzskata, ka Latvijas iedzīvotājiem jālieto Latvijā audzētas zāļu tējas, nevis jāaizraujas ar ievestajām.

Zāļu tējās lietojams arī amoliņš, kurš dalās baltajā un sarkanajā, no kuriem pēdējais ir trombus šķīdinošs.

Šo tēju dzerot, jāuzmanās tiem, kam ir problēmas ar asins recēšanu.

Citronmelisu var stādīt tagad, tā ir cilvēku nervu sistēmas stabilizējoša tēja. To var pievienot dzeramajam ūdenim, iegūstot patīkamu smaržu un garšu.

Jūnijā var vākt piparmētras, melisu, āboliņu. Raspodiņu tēja ir ļoti skaistā zaļā krāsā. Bērzu lapas var vākt līdz 10.jūlijam, šajā tējā daudz C vitamīna.

Populārākie ārstniecības augi ir kumelītes, piparmētras, melisa, asinszāle, mātere, liepu ziedi, nātra, rožu augļi, pīlādžu ogas, upeņu lapas un ogas.

Lai pagatavotu zāļu tēju, jāaplej savāktie augi ar karstu ūdeni un jāļauj ievilkties. Ja tie ir maigi ziedi un lapas, patur tikai nedaudz. Ja lapas ir stingrākas un ādainākas, piemēram, bērza un brūkleņu lapas, tad tās jāpavāra. Arī mizas un sakneņi ir jāvāra.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Latvijas Radio raidījuma "Kā labāk dzīvot" pilns ieraksts par ārstniecības augiem, kurā piedalījās farmācijas doktore Vija Eniņa un Zaubes pagasta lauku saimniecības "Ozoliņi" saimniece Brigita Lūkina, kas audzē un gatavo tējas ziemai.

Abas speciālistes uzskata, ka vairākiem ārstnieciskajiem augiem mājās jābūt obligāti, taču neiesaka tējās lietot svešus un nezināmus augus.

Daļai no tiem svarīgi ir zināt gan diennakts stundas, kurās tie ir vācami, gan pareizo augu žāvēšanas tehnoloģiju un procesu, gan to, cik daudz drīkst lietot zāļu tējas.

Taču visvienkāršāk zāļu tējas ir ievākt laikā, kad tās zied, nevis skatīties Mēness kalendārā vai obligāti visu izdarīt līdz Jāņiem, jo vairāki augi, piemēram, mežrozītes zied vēlāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti