4. studija

Praktiski padomi ģimenēm, kas ceļo ar bērniem

4. studija

Kastrētas cūkas gaļa

Piesūkušās ērces

Ērču noņemšanai izmantojams spirts un pincete, nevis eļļa un šprice

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Siltajā laikā no ērces koduma var ciest ikviens. Ārsts, infektologs Māris Liepiņš un Latvijas Infektoloģijas centra medmāsa Svetlana Fjodorova stāsta, kā vispareizāk un drošāk izņemt piesūkušos ērci un kā izvairīties no iespējama ērces koduma. 

Lai atbrīvotos no ērcēm, cilvēki izmanto visdažādākos tautas paņēmienus, no kuriem liela daļa nemaz nav tik droši kā sākotnēji varētu šķist. Latvijas Infektoloģijas centra medmāsa Svetlana Fjodorova saka, ka visbiežāk izmantotais paņēmiens ērces drošai izvilkšanai ar cilpu nav tik sarežģīts, ja dara to pareizi. "Galvenais ir paņemt pietiekami garu diegu, uztaisīt mezglu, lai rokās paliek cilpiņa. Tālāk šo cilpu jāuzliek uz ērces, lai cilpa atrastos ērces vidū,tad cilpa jāsavelk. Nedrīkst diegu raut, jo tā var atraut tikai ērces vēderu, bet galva paliks iekšā, tādēļ cilpa ir jāgriež," stāsta medmāsa.

Šim paņēmienam vajag arī zināmu praksi, jo tādā veidā ērci velkot ārā pirmoreiz, pastāv liela iespēja ērci saspiest, tādēļ drošāk būs, ja to veiks cilvēks, kurš ērces ir vilcis ārā biežāk, piebilst infektologs Māris Liepiņš. Ja ērci izvelk neskartu, cilvēkam ir mazāka iespēja iegūt kādu infekcijas slimību, salīdzinot ar ērci, kura tiek noņemta pa daļām. 

Laima slimības ierosinātāji atrodas ērces zarnās, taču encefalīts un dažas citas slimības - ērces siekalās. Reizēm cilvēki ērcei uzlej eļļu, lai tā nosmok un izslīd no brūces. Svetlana Fjodorova nekādā gadījumā neiesaka no ērces atbrīvoties ar eļļas palīdzību, jo, ērcei esot inficētai, tā var izvemt savu indi, jo eļļa ērcei izsauc vemšanu. Līdzīgi liek uzmanīties, izmēģinot ērci noņemt ar vakuuma metodi, kad, noņemot adatu un izmantojot šprici, tās galu pieliek pie ērces un velk. Tādā veidā ērci var izvilkt, bet pastāv iespēja, ka ērces daļiņas paliek ķermenī. 

Populārs paņēmiens ir ērces "piedzirdīšana" - ar vati jāuzpilina spirta saturoša viela virsū ērcei, tas ērci iemidzinās vai apreibinās. Tādējādi var atvieglot ērces izņemšanu ar pinceti - ērce ir jāsaņem pēc iespējas tuvāk ādai, kur atrodas ērces galviņa, viegli jāsaspiež un jāgriež pretēji pulksteņrādītāja virzienam. 

Ērces uzreiz nepiesūcas, bet gan meklē siltu un piemērotu vietu no pusstundas līdz vairākām stundām, tāpēc, atnākot mājās no meža, pastaigas vai citām vietām, kurās varēja veidoties saskarsme ar ērcēm, vajag ieiet siltā dušā un noteikti nomainīt drēbes. "Siltas dušas dēļ ērces lēnāk piesūcas un ātrāk krīt nost," stāsta Māris Liepiņš. 

Cilvēki reizēm noveļ vainu arī uz mājdzīvnieku pretērču siksniņām, sakot, ka ērce, nokļuvusi dzīvnieka kažokā, metas bēgt no tai nepatīkamās smakas un meklē glābiņu pie cilvēka. Vetārsts Aigars Briņķis stāsta: "Ērces nav kā blusas, kas lēkā pa māju. Ja dzīvniekam ir pretērču siksniņa, ērce mēģina izvairīties un iet prom no siksnas, bet šīs ērces bieži vien ir apdullušas, tādēļ vairs nespēj piesūkties."

Pēc ērces iesūkšanās ir vajadzīgas 48 stundas, lai Laima slimība nonāktu siekalās, pēc tam cilvēka asinīs. Jo ātrāk ērci izvelk, jo mazāka iespēja inficēties ar šo slimību, lai gan joprojām pastāv drauds, ka ērce ir pārnēsājusi encefalītu. Lai pārbaudītu ērci, vai tā nav inficēta, ir jādodas uz Infektoloģijas centru, jo tā ir vienīgā vieta Latvijā, kurā notiek ērču testēšana pret infekcijas slimībām. Izņemtajai ērcei nav ieteicams būt vecākai par piecām dienām. Šī procedūra izmaksā 15 eiro. Latvijā inficētas ir aptuveni trīs procenti ērču, liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) statistika.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti