«Erasmus+» programmas palīdz veicināt veselīgu un sportisku dzīves veidu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

''Esi aktīvs – izmanto komandas sporta spēles!'' - ar šādu saukli Liepājā divu dienu garumā norisinājās starptautiska konference, kurā piedalījās 235 treneri, sporta skolotāji un citi interesenti. Piesaistot dažādu nozaru ekspertus, kopīgiem spēkiem tika meklēti risinājumi, kā veicināt veselīgu dzīves veidu bērniem un jauniešiem, kuriem ir liekā svara un aptaukošanās problēmas.

„Tā problēma un mums nav tik liela kā ASV un citur Eiropā, bet mums ir svarīgi to „noķert aiz astes”. Arī mums ienāk mazkustīgais interneta dzīves veids un ātrās ēdināšanas kultūra, kas jauniešiem šķiet forši. Savā ikdienas darbā es ar saviem skolēniem un vecākiem runāju – kustēties, un ne tikai sporta stundās, bet ar vecākiem, laukos, skriet, staigāt un tā tālāk,” - Liepājas 8. vidusskolas sporta skolotāja Evita Auniņa aicina kustēties, izvēlēties veselīgu pārtiku. Viņa uzskata, ka šobrīd skolēnu un arī pieaugušo vidū mainās attieksme un sportot nozīmē būt stilīgam. Pašlaik Latvijā un vēl citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, iesaistoties handbola un florbola federācijām, tiek īstenots sadarbības projekts AGON , kas pievērš uzmanību tieši bērnu un jauniešu veselībai un viņu piesaistīšanu tautas sportam.

„Mūsu izvēle – sporta spēles kā tādas, jebkuras; tas nenozīmē tikai handbolu vai florbolu, tas var būt basketbols un citi, ar ko mēģinām bērnus pievērst sportam,” saka Latvijas Sporta federāciju padomes prezidents Einārs Fogelis.

Viņš min faktus no skolēnu aptaujām, kas ne vienmēr ir glaimojoši sporta pedagogiem, piemēram, mēdz būt nepietiekoša uzmanība, ja esi neveikls, un citi piemēri. Ne mazāk aktuāls jautājums ir bērnu un jauniešu mazkustīgais dzīves veids un aptaukošanās problēmas: „Bija labs piemērs, ko minēja kolēģis Pēteris Apinis, kas vairāk bija saistīts ar bēgļiem, Dienvidāfriku un viņa pieredzi sportā, kur ir viens sporta veids, kurš „ņem” visus, tai skaitā arī tos, kuriem ir liekais svars. Vingrošanā ir savādāk, tur var būt pārāk apaļš vai mazkustīgs. Regbijs un citas sporta spēles ir iespēja, kā sevi pilnveidot. Varbūt pēc pusgada bērns jau varēs teikt, ka nesaņem vairs izsmējīgas piezīmes un muskuļi kļuvuši stiprāki. Tās ir būtiskas lietas, par ko Latvijā ir jādomā.”

Liepājas sporta pārvaldes pārstāvis Artis Lagzdiņš uzskata, ka citu sporta veidu ieviešana skolās lielā mērā būs atkarīga no katra pedagoga radošās izdomas un pieejamā inventāra. Viņš spriež, ka svarīga ir sporta veida pēctecība. Ne viss jaunais, piemēram, Liepājā ir spējis veiksmīgi attīstīties, kaut gan kopumā pilsētā komandu sporta piedāvājums labā līmenī.

„Konkurence ir liela, ir bijuši mēģinājumi ar lakrosu un regbiju. Mēģinājumi apstājas pie tā, ka nav īsti kur. Kaut gan idejas ir ļoti labas un cilvēki ir piesaistīti. Viena mēneša projektam nav īpaša jēga. Lai sporta veids attīstītos, ir jābūt piramīdai - no bērniem, jauniešiem līdz tam, ka komanda spēlē kādā no līgām,” saka Lagzdiņš.

Projekta ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienības jaunā izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta programma “Erasmus+”, izstrādāti informācijas tehnoloģiju (IT) risinājumi – "Pūļa finansēšanas platforma sporta pasākumiem" un "Automātisks sporta rakstu ģenerators." Kam tie domāti un kā darbosies, stāsta projekta īstenotājs Kaspars Zvaigzne: „Ņemot vērā, cik jaunieši, mūsu mērķauditorija, aktīvi izmanto IT un sociālos tīklus, tad, lai šie projekti, kurus veidotu jaunieši, varētu gūt atzinību un piesaistīt finansējumu, kā arī tie jaunieši, kuri cenšas realizēties žurnālistikas lauciņā, viņi varēs vēstīt par sporta komandu panākumiem, kuriem viņi seko līdz.”

Jāpievērš uzmanība tam, ka ''Pūļa finansēšanas platforma'' it īpaši domāta tādiem projektiem, kas tiek īstenoti, piemēram, mazos lauku pagastos, kur finansējuma piesaiste ir sarežģītāka. Jaunievedumi jau pavisam drīz būs pieejami mājaslapā www.AGONproject.eu, kas darbojas jau šobrīd.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti