Panorāma

Pie Brīvības pieminekļa protestē pret masku nēsāšanu

Panorāma

Vai slēgs pasažieru pārvadājumus ar Lielbritāniju?

Kādēļ par jauno vīrusa paveidu ir jāuztraucas?

Epidemiologs Perevoščikovs: Jaunais vīrusa paveids ir lipīgāks, bet ne citādi bīstamāks

Pētījumos ir iegūti pierādījumi par jauna lipīgāka Covid-19 paveida izplatību Lielbritānijā, bet pašlaik nav zinātnisks pamats uzskatīt, ka citos aspektos tas būtu bīstamāks par līdzšinējo vīrusa variantu, svētdien Latvijas Televīzijā teica Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

ĪSUMĀ: 

  • Pētījumos Lielbritānijā ir pierādīts jaunā paveida SARS-CoV-2 vīrusa lielāks lipīgums
  • Pētījumos nav datu, ka jaunais vīrusa paveids būtu citādi bīstamāks
  • Atsevišķi jaunā paveida vīrusa gadījumi ir fiksēti arī vairākās valstīs kontinentālajā Eiropā
  • Pret jaunā paveida vīrusu jāievēro tie paši drošības līdzekļi

Jau iepriekš bija informācija no ASV un Eiropas valstīm par atšķirīga Covid-19 izraisoša vīrusa parādīšanos, bet pētījumos tas netika apstiprināts. Turpretim šoreiz ir daudz gan virusoloģisku, gan epidemioloģisku pētījumu, kas apliecina atšķirīgas pašreizējā vīrusa īpašības.

Covid-19 uzliesmojums Lielbritānijas dienvidaustrumos ir saistīts ar vīrusa SARS-CoV-2 jauno paveidu. 

Mutācijas izskaidro, ka vīruss var veiksmīgāk apiet cilvēka imunitāti, paskaidroja Perevoščikovs. Epidemiologs uzsvēra, ka ir pierādījumi jaunā vīrusa lielākam izplatīšanās potenciālam, bet nav neviens pētījums, kas apliecinātu variējušā vīrusa lielāku bīstamību citos aspektos. 

Vīrusa jaunā paveida sporādiski gadījumi ir konstatēti vairākās atsevišķās valstīs un jārēķinās, ka, cilvēkiem ceļojot, tas var nonākt jebkur, sacīja Perevoščikovs. "Iespējamība saslimt [ar jaunā paveida vīrusu] noteikti ir ikvienā valstī," viņš paskaidroja.

Perevoščikovs atgādināja, ka ir svarīgi pēc ceļojuma 10 dienas pavadīt pašizolācijā un nekontaktēties ar apkārtējiem, bet, parādoties simptomiem, konsultēties ar ārstu un veikt analīzes. 

Jaunais koronavīrusa variants ir izveidojies dažādu mutāciju rezultātā. Vairāku pētījumu rezultāti liecina, ka šim koronavīrusa variantam ir raksturīga straujāka izplatīšanās spēja – līdz pat 70% salīdzinājumā ar līdz šim cirkulējošiem SARS-CoV-2 celmiem, vēstīja SPKC.

Pirmais jaunā koronavīrusa varianta izraisītais slimības gadījums konstatēts 20. septembrī, tomēr vīrusa plašāka izplatīšanās konstatēta pēdējo nedēļu laikā. Atsevišķi gadījumi reģistrēti Dānijā, Nīderlandē, Belģijā, Islandē un Austrālijā.

KONTEKSTS:

Pēc jauna koronavīrusa paveida izplatīšanās Lielbritānijā daudzas valstis pārtrauca satiksmi ar Apvienoto Karalisti. Lielbritānijā ieviesti stingrāki karantīnas pasākumi un atcelti atvieglinājumi, kas iepriekš tika plānoti Ziemassvētku laikā. Satiksmi ar Lielbritāniju no 21.decembra līdz 1.janvārim pārtrauc arī Latvija

Pasaules Veselības organizācija ir aicinājusi valstis visā Eiropā dubultot pārbaudes un pārskatīt slimības novēršanas pieeju. Visām valstīm, kur tiek konstatēts jaunais SARS-CoV-2 variants, nekavējoties par to jāziņo Eiropas slimību profilakses un kontroles centram un citām Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt