EP aicina izskaust plastmasas maisiņus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pēdējos gados līdz ar krīzes pārvarēšanu Latvijā plastmasas maisiņu patēriņš ir audzis - vidēji viens cilvēks gadā lieto 200 maisiņus. Salīdzinājumam, Dānijā - četrus, bet Īrijā - 18. Plastmasas maisiņu patēriņš ir daudzu valstu problēma, tāpēc Eiropas līmenī par to runāts vairākkārt. Taču pagājušajā nedēļā pieņemtā Eiropas Parlamenta (EP) rezolūcija aicina pieņemt stingrākus mērus, tajā pat minēts vārds "aizliegums". 

„Viņus izmanto vienu vai divas reizes, maksimums divas. Tie sadalās dabā tikai  simt gadu laikā, viņu izmantošana ir tik īslaicīga, to ietekme uz vidi ir tik ilglaicīga," stāsta Alda Ozola, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece. Viņā skaidro, ka plānajiem plastmasas maisiņiem pievērš lielu uzmanību Eiropas līmenī. Pērn Eiropas Komisija aicinājusi dalībvalstis samazināt šo maisiņu patēriņu.

Taču tagad vēl stingrākus vārdus lieto pagājušajā nedēļā pieņemtā Eiropas Parlamenta rezolūcija - līdz 2020.gadam plastmasas maisiņu izmantošana jāaizliedz. Tas ir aicinājums rīkoties Eiropas Komisijai. Pēc balsojuma parlamentā uzstājās par rezolūcijas izstrādi atbildīgais Eiropas Parlamenta deputāts Vittorio Prodi: „Šis dokuments sniedz skaidru norādi, kurp mums jādodas: tā ir zaļā ekonomika. Tā ir nākotne un šo kursu arī rāda šodienas balsojums. Vēl daudz uzsākta darba jāpabeidz, bet mums izdosies."

Prodi arī norāda, ka rezolūcija aicina mainīt līdzšinējos sliktos ieradumus un uzņemties atbildību visā preču aprites ciklā, sākot no ražošanas līdz pat galīgajai iznīcināšanai.

Latvijas atbildīgās ministrijas pārstāve Alda Ozola ir atbalstoša Eiropas līmeņa iecerēm mazināt plastmasas maisiņu patēriņu: „Mūsu viedoklis, ka tā ir atbalstāma iniciatīva, mēs saskatām problēmu - plastmasas maisiņu izmantošana diemžēl pieaug arī Latvijā, un tur ir ļoti cieša saistība ar mazumtirdzniecības apjoma palielināšanos. Kad bija krīzes gadi, maisiņu apjoms bija salīdzinoši mazāks, tagad tautsaimniecība atkopjas, tirdzniecības apjomi pieaug. Maisiņu izmantošana pieaug.”

Instrumenti, kā samazināt plastmasas maiņu patēriņu, varētu būt dažādi.  „Viens no iespējamiem risinājumiem, instrumentiem būtu apsvērt, vai ir aizliegums vispār izsniegt bezmaksas maisiņus. Veikali iepriekš argumentēja, ka viņi maisiņus iekļauj cenā. Bet, ja mums vajag samazināt vispār maisiņu apjomu, tad šis aizliegums vispār izsniegt bez maksas varētu arī strādāt,” saka Ozola.

Ozola min arī vēl citu iespējamu risinājumu - lielveikali  varētu piedāvāt maisiņus, kas vidē sadalās. Soli problēmas risināšanā Latvija spēra 2008.gadā - plastmasas maisiņiem  piemēroja dabas resursu nodokli. Tad plastmasas maisiņi kļuva dārgāki.

„"Elvi" veikalos ir divu izmēru maisiņi: lielie un mazie. Abu izmēru maisiņi ir par maksu," stāsta veikalu tīkla "Elvi" pārstāve Kazimiera Puzo. Viņa arī piebilst, ka par velti ir tikai mazie vieglsvara maisiņi augļiem un dārzeņiem, un arī lielie plastmasas maisiņi, ja iepērkas virs noteiktas summas.

Veikalos "Rimi" savukārt  kopš pērnā gada novembra plastmasas maisiņu un kartona iepirkuma kastes ir par maksu, arī tad, ja pirkums pārsniedz noteiktu summu. Tā veikalu tīkli aicinot pircējus izmantot vairākkārt lietojamos maisiņus.

Jāpiebilst, ka arī ārpus Eiropas plastmasas maisiņiem pievērš pastiprinātu vērību - pirms vairāk nekā gada Sanfrancisko aizliedza plastmasas maisiņus pārtikas veikalos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti