Embrioloģe: Cilmes šūnas skaistumkopšanā - neētiska cilvēku maldināšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Cilmes šūnu pētniecība norisinās vien nepilnus divdesmit gadus, un zinātniekiem vēl nav pietiekamas pieredzes, lai varētu tās droši izmantot kosmetoloģijā. Tādēļ skaistumkopšanas līdzekļu ražotāju un izplatītāju solījumi ir neētiski un to efektivitāte ir grūti pārbaudāma, Latvijas Televīzijas raidījumā “Patiesības stunda” pauda Anatomijas un antropoloģijas institūts direktore un Rīgas Stradiņa universitātes profesore, embrioloģe Māra Pilmane.

Pilmane pastāstīja, ka cilvēki bieži vien zvana uz Anatomijas un antropoloģijas institūtu jeb Anatomikumu un interesējas par cilmes šūnu iespējām veselības jomā, taču, ņemot vērā, ka tās ir ārkārtīgi agresīvas šūnas, kuru izpētē zinātniekiem vēl nav kārtīgas pieredzes, “spēlēties ar tām nav droši”.

“Atbalstu cilmes šūnu izmantošanu medicīniskos nolūkos, taču visi pārējie gadījumi ir neattaisnoti eksperimenti, kas ir neētiski. Šos eksperimentus ir grūti pārbaudīt, tādēļ tie ir vēl jo neētiskāki, bet barot cilvēkus ar neētiskām cerībām vien jau ir pāridarījums,” sacīja Pilmane.

Pilmane klāstīja, ka vecākā šūnu banka, kas atrodas Varšavā, ir vien 15 gadus veca. Šobrīd zinātnieki ļoti daudz strādā, lai izpētītu cilmes šūnas. Pirmajā vietā neapšaubāmi ir amerikāņu pētnieki,  tādēļ tur jau ir izstrādāti protokoli, kā izmantot šīs šūnas noteiktu slimību ārstēšanai. Neraugoties uz to, ka nopietni pētniecības centri ir arī Anglijā un Vācijā, kā arī atsevišķi Latvijas zinātnieki tiek uzskatīti par jomas ekspertiem, Eiropas sasniegumi šajā jomā krietni atpaliek. Tāpat Pilmane neiesaka uzticēties jebkādiem ar cilmes šūnām saistītiem eksperimentiem un ārstēšanās piedāvājumiem ārpus Eiropas Savienības.

“Mēs jokojamies ar lietām, kuras neprotam vadīt. Cilmes šūnas nav viegli vadīt, un, ja kāds saka, ka ar tām viegli strādāt, tās ir muļķības. Cilmes šūnas var palaist, bet jautājums, kā lai tās aptur,” teica embrioloģe.

Savukārt, runājot par kosmētikas līdzekļiem, kuru sastāvā kā aktīvā sastāvdaļa tiek  minētas cilmes šūnas,  Pilmane atzina, ka bieži rezultāts panākts, pateicoties, piemēram, antioksidantiem un placebo efektam. Taču, “kamēr būs aitas, būs arī cirpēji,” piebilda profesore.

Turpretī Latvijas Universitātes Paula Stradiņa medicīnas koledžas Estētiskās kosmetoloģijas pasniedzēja Inguta Grinberga skaidroja, ka mūsdienu kosmetoloģijas klienti ir izglītoti un ambiciozi. Svarīgi ir tas, pie kāda speciālista viņi nonāk - vai speciālists ir kompetents manipulācijās, ko veic, vai arī tas ir tikai kāds reklāmas triks.

Pēc Grinbergas teiktā, jebkuram cilvēkam ir vajadzīga ne tikai psihiloģiska, bet arī fiziska labsajūta, tādēļ viņa atzīst dažādu kosmētisku manipulāciju, piemēram, botoksa injekciju, veikšanu. Cits jautājums esot par robežu, kas jānosaka pašam klientam, lai tiekšanās pēc jaunības saglabāšanas nekļūtu par apmātību.

“Nenovecojam vienā dienā, tādēļ par to jāpiedomā no agras jaunības. Ir daudzi faktori, kas ietekmē novecošanos - ja laikus nepiedomāsim pie ikdienas ēdienkartes un uzvedības, var nākties pieiet pie spoguļa un nepazīt sevi... Un tad laiku nevarēs pagriezt atpakaļ,” brīdināja Grinberga. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti