4. studija

Augstākā izglītība

4. studija

Garās rindas pie ārstiem

TV torņi

Elektromagnētiskais lauks neapdraud Latvijas iedzīvotājus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Reizēm iedzīvotāji satraucas par veselībai kaitīgu starojumu un kaitīgumu veselībai. Saņemot koncentrētu elektromagnētisko viļņu (EMV) starojumu acīs, to nūjiņas un vālītes tiek deformētas. Tomēr Latvijā nav iemesla satraukumam, jo kontrolējošās iestādes uzmana ne tikai Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) 32 torņus. Pie "Laimas" pulksteņa izmērītā elektromagnētiskā lauka intensitāte bija 0,82 V/m.

Iedzīvotāji, kuri dzīvo Zaķusalas tuvumā, reizēm pārlaiž aizdomu pilnu skatu pār lielo televīzijas torni un grib zināt, vai no šī milzīgā objekta nenāk kāds nelabs starojums, kas kaitīgs veselībai.

"Ir uzbudinājums un nogurums," stāsta Guntis, taču vienlaikus atzīst, ka šādas pašas iedarbības ir, ja cilvēks kaut ko sadomājas un tādas domas rodas galvā: "Bieži vien ieraugot nepazīstamu priekšmetu, no tā vien jau paliek slikti un parādās šie simptomi."

Tikmēr speciālisti skaidro, ka situācija mūsdienās ir uzlabojusies un vide kļuvusi drošāka.

"Salīdzinot ar laiku, kad bija analogā televīzijas apraide, situācija mainījusies uz labo pusi. Raidītāji kļuvuši daudz, daudz mazāki. Tiem vajag mazāk jaudas, lai aptvertu vienu un to pašu teritoriju," skaidro LVRTC Infrastruktūras uzturēšanas departamenta direktors Māris Rutkis.

LVRTC saimniecībā ir 32 torņi, kurus reizi gadā apseko, lai pārliecinātos, ka elektromagnētiskā lauka (EML) intensitāte atbilst normai. Latvijas Televīzijas raidījums "4.sudija" noteica EMV starojumu intensitāti arī pie visu mīlētāju tikšanās vietas - "Laimas" pulksteņa. 

"Šajā mērījuma vietā mēs redzam, ka EML intensitāte ir 0,82 volti uz metru. Šajā vietā ir ļoti droši no magnētiskā lauka starojuma viedokļa, tas ir pilnīgi nekaitīgs iedzīvotājiem," paskaidro LVRTC darba drošības speciāliste Daina Ludviga.

"Esam izmērījuši EML intensitāti pie "Laimas" pulksteņa, stacijas laukumā, Āgenskalnā un Zaķusalā, kā arī torņa skatu laukumā. Un secinām, ka nevienā vietā tā nesasniedz pieļaujamo normu," raidījumam "4.studija" pastāstīja LVRTC Mārketinga daļas vadītāja Vineta Sprugaine.

Bīstamākās teritorijas vienmēr tiek norobežotas. Bet patvaļīgi ielienot aizliegtajā teritorijā, var gūt nopietnus savainojumus.

"Pirmais ir acis. Ja koncentrēts starojums nokļūst acīs, nūjiņas un vālītes tiek deformētas," stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes dekāns profesors Guntars Balodis, kurš piebilst, ka tādos gadījumos var sekot dažādas ādas un smadzeņu izaiņas, taču tad ir jāskatās antenā no tuva attāluma, tāpēc jābūt apkārt žogam, lai to nevarētu izdarīt.

Ieraugot uz daudzstāvu māju jumtiem desmitiem antenu, cilvēki bieži vien domā, ka tiek izjaukts līdzsvars un veselība pagalam.

"Pēc  fizikas ir tā, ka starojums virzās perpendikulāri un lejā tas ir vismazākais. Tajā mājā, kur visvairāk antenu, apakšā tas ir vismazākais. Dzelzbetons mazina signālu par 10 decibeliem, līdz ar to visdrošāk ir atrasties zem tā," skaidro Balodis.

No seriālu skatīšanās acis izdedzināt nevar, televizors  briesmas neizstaro, bet pa mobilo telefonu gan nevajagot daudz pļāpāt.

RTU profesors Balodis atzīst, ka vecie "GSM" sistēmas telefoni, kas bija populāri pirms četriem gadiem,  bija labāki kā tagadējie, jo šīs paaudzes mobilie telefoni ir aprīkoti ar video tiešraižu straumēšanas funkciju, kurai nepieciešama lielāka raidītāja jauda.

Elektromagnētiskais lauks nav tik melns, kā tas varētu šķist. Ja kontrolējošās institūcijas saka, ka tur roku uz pulsa, tad nav pamata tam neticēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti