Eksperts: «Daīš» interneta vervētāju mērķauditorija ir pusaudži

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs jau gadu padziļināti pēta, kā darbojas “Islāma valsts” jeb “Daīš”. Jau vasarā nācies secināt, ka organizācijas interneta vervētāju mērķauditorija ir jaunieši. “Daīš” globālajā tīmeklī paustie vēstījumi un problēmu loks piemērots jauniešu uzrunāšanai, turklāt tiek izmantots tas, ka mūsdienu jaunietis priekšstatu par pasauli lielākoties gūst tieši virtuālajā pasaulē, Latvijas Televīzijas raidījumā “Patiesības stunda” sacīja NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts.

Sārts atzina, ka nav iespējams pilnīgi droši apgalvot, ka šobrīd neviens Latvijas jaunietis nav iesaistījies radikālo grupējumu tīmekļa kopienās, taču,  spriežot pēc objektīviem datiem, tādu jauniešu, ja arī viņi ir, tad nedaudz.

Runājot par radikālo organizāciju sludināto ideoloģiju, Sārts atgādināja, ka tā ir ekstrēma islāma versija, kura balstās uz senu islāma pravietojumu, ka pēdējā kaujā starp Medijnas kaujinieku un romiešiem, pēdējiem zaudējot, islāms izplatīsies pa visu pasauli. It kā ar Allāha atbalstu realizējot šo pareģojumu, “Daīš” sludina globālā kalifāta izveidošanu. Savukārt savervētajiem jauniešiem tiek mainīta vērtību sistēma, palēnām ieskaidrojot, ka dzīve uz zemes ir laicīga, bet tā dzīve, kas sekos pēc nāves, būs patiesa un mūžīga. Tādā veidā manipulējot ar pusaudža domāšanu, iespējams viņu pierunāt uz ļoti radikālu rīcību.

Arī krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” psiholoģe Inese Ruka piekrita, ka jauniešu iesaistīšana notiek pakāpeniski, sakot to, ko pusaudži grib dzirdēt. Viņasprāt, tas parāda, cik liela nozīme ir saiknei starp bērniem  un vecākiem - to nevar atstāt novārtā tādēļ, ka nav laika, ir jāstrādā utt.

“Noteikti nav jātur bērns pie sava sāna, bet viens no kritērijiem, lai noteiktu, vai bērnam  ir saikne ar vecākiem, ir tas, vai ģimenē pietiek laika vienam ar otru parunāties. Ja pusaudžu vecumā vecāki saprot, ka vairs nezina, kas notiek ar bērnu, tad var teikt, ka ir nokavēts,” skaidroja Ruka.

Psiholoģe pastāstīja, ka mazam bērnam ir ārkārtīgi nepieciešama sajūta, ka vecākam var uzticēties. Pusaudžu vecumā šī vecāku autoritātes mainās, un ne vienmēr vecāki saglabā uzticības personas lomu. Savukārt, ja ģimenē ir savstarpējas uzticēšanās sajūta, pastāv iespēja, ka kardinālas izšķiršanās gadījumā pusaudzis tomēr parunās ar saviem vecākiem.

Pēc Rukas teiktā, lai pasargātu bērnus no iekļūšanas interneta vervētāju tīklos, ārkārtīgi svarīga ir bērnu kritiskās domāšanas veicināšana. “Ja izglītošanu atstāj tikai profesionāļu ziņā, tad vecāks pat nenojauš, kas notiek. Te ir tā atslēga, ja vecāks ar bērnu runājas un viņi dalās par to, kas ir tavi draugi internetā, kas ir tavas aktivitātes, vecāks var sekot līdzi tam, kas notiek ar bērnu,” piebilda Ruka. 

“Jāsaprot, ka situācijās, kad mums nebūs laika saviem bērniem, būs kāds cits, kas izmantos mirkli un izrādīs uzmanību, lai pievērstu jaunieti kādiem citiem, iespējams, radikāliem mērķiem,” norādīja Sārts, atgādinot, ka radikālo grupējumu materiāli pieejami arī krievu valodā, tādēļ daļai Latvijas sabiedrības tie ir ļoti viegli saprotami.

Ruka stāstīja, ka pusaudžu vecumam vienmēr bijis raksturīgs protests par brīvību un pret sistēmu un jebkura veida ierobežojumiem, turklāt cilvēka attīstībā šis vecumposms ir nepieciešams, lai saprastu, kas ir tās vērtības, uz kurām viņš balstīsies. Tādēļ būtu labi jaunieti iesaistīt dažādās aktivitātēs, hobijos un skolas dzīvē - tas viņam paradītu, ka noteikta sistēma var būt pieņemama, ka tajā iespējams iekļauties un socializēties.

Arī pēc Sārta domām, liela nozīme bērna drošībā ir grupai, kurā viņš justos piederīgs. Viņaprāt, Latvijas gadījumā šādās grupās pastāv mazākas radikalizēšanās iespējas.

Iepriekš vēstīts, ka «Daīš» interneta komunikācijā darbojas līdzīgi kā interneta «troļļi», taču ar būtisku atšķirību – parasti interneta “troļļi” var nebūt ideoloģiski pārliecināti un saņem pat samaksu par darbu, savukārt grupējumā “Daīš” tie ir brīvprātīgie, kuri tic tam, ko dara.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti